Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie kamienia nazębnego – jak wygląda zabieg? Czy jest bolesny?
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie kamienia nazębnego – jak wygląda zabieg? Czy jest bolesny?

dentysta

Fot.: CandyBox Images / stock.adobe.com

Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem dostępnym w każdym gabinecie dentystycznym, ponieważ kamień, który osadza się nad i pod dziąsłami, w okolicy szyjek zębowych, jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Zabieg usuwający twardy kamień nazębny to skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego jest uważane za element higieny jamy ustnej, ponieważ jego gromadzenie się może powodować choroby dziąseł, np. próchnicę czy paradontozę. Zbieranie się osadu często jest wynikiem zaniedbań oraz nieodpowiedniej higieny zębów i jamy ustnej.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne?

Twardy osad gromadzi się na zębach szczególnie u palaczy i osób, które piją duże ilości kawy i herbaty. Usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne, ponieważ twarda substancja, która odkłada się wokół szyjek zębowych, składa się głównie z węglowodanów i bakterii, czyli z czynników, które w głównej mierze odpowiadają za próchnicę. Usunięcie niechcianego osadu wymaga zwykle wizyty w gabinecie stomatologicznym, ponieważ zazwyczaj zalega on w miejscach, do których tradycyjna szczoteczka ma utrudniony dostęp.

Jeżeli problem z kamieniem nazębnym zostanie zbagatelizowany i będzie się on osadzał przez dłuższy czas, dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych, a w konsekwencji do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli paradontozy.

Usuwanie kamienie nazębnego – domowe sposoby

W większości przypadków złogi powinny być likwidowane przez specjalistę, ale jest to zabieg płatny, więc często można się spotkać z pytaniami na temat tego, czy można usuwać kamień nazębny domowymi sposobami. Niektórzy za skuteczną metodę uważają przygotowanie specjalnej pasty do zabiegu, który można przeprowadzić we własnej łazience. Konieczne składniki to: woda, sól, płyn do płukania jamy ustnej, proszek do pieczenia, woda utleniona, a także czysty kubek i oczywiście szczoteczka do zębów. W pierwszej kolejności należy wsypać do naczynia pół łyżki soli i sody oczyszczonej i tą mieszanką myć zęby za pomocą szczoteczki przez około 5 min. Po tym czasie należy wymieszać wodę utlenioną z około połową szklanki ciepłej wody i wypłukać nią usta. Na zakończenie kamień powinien zostać usunięty szczoteczką, a jamę ustną przepłukuje się odpowiednim płynem antybakteryjnym. Minusem tego typu zabiegów jest to, że trzeba je często powtarzać.

Należy mieć na uwadze, że w trakcie takiego mycia można łatwo uszkodzić dziąsła, np. przez zbyt mocne szorowanie twardą szczoteczką. To samo tyczy się szkliwa. Stąd też domowe sposoby powinny się ograniczać przede wszystkim do dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej i zapobiegania powstawaniu twardych złogów.

Usuwanie kamienia nazębnego – czy boli?

Przed wizytą u stomatologa wiele osób zastanawia się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli. Ponieważ głowice, których dentysta najczęściej używa do usunięcia osadu, są nieustannie chłodzone wodą, zabieg u większości osób nie wywołuje bólu, chociaż nie jest zaliczany do przyjemnych. U niektórych może pojawić się w jego trakcie delikatny dyskomfort i nadwrażliwość zębów.

Obecnie w gabinetach dostępnych jest kilka metod pozbywania się niechcianego osadu, które różnią się ceną. Przede wszystkim skaling należy podzielić na naddziąsłowy i poddziąsłowy. Oba rodzaje uważa się za zabiegi chirurgiczne, ale w pierwszym przypadku oczyszczane są korony zębów, a w drugim kieszenie dziąsłowe. W trakcie skalingu naddziąsłowego zazwyczaj kamień nazębny usuwany jest ultradźwiękami, które emituje głowica (końcówka skalera) przyłożona do zęba i wraz z uderzającą w powierzchnię zęba wodą rozbija kamień i powoduje jego oderwanie. Na koniec zęby są polerowane, aby wygładzić ich powierzchnię. Koszt to około 60 złotych za jeden łuk.

Skaling poddziąsłowy wymaga niekiedy dotarcia aż do korzenia zęba. Może być wykonany również z pomocą ultradźwięków, ale także tzw. kireta, czyli specjalistycznego sprzętu umożliwiającego dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Po oczyszczeniu szyjek z osadu zęby muszą zostać wypolerowane, a w celu wzmocnienia samego korzenia niezbędna może okazać się fluoryzacja. Jest to droższa forma leczenia, ponieważ jej koszt to około 150 złotych.

Zobacz film: Jak szczotkować zęby? Źródło: 36,6

Jakie efekty daje usuwanie kamienia nazębnego?

Efekty usuwania kamienia nazębnego są widoczne niemal natychmiast, chociaż bezpośrednio po zabiegu niektórzy mogą odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Aby do tego nie dopuścić, można skorzystać z zabiegu lakierowania, który dodatkowo zabezpiecza powierzchnię i zmniejsza ryzyko odnawiania się kamienia, a także zabezpiecza zęby przed próchnicą.

Operacje z użyciem ultradźwięków nie mogą być wykonywane u każdej osoby. Przeciwwskazaniami są: wszczepiony rozrusznik serca, pourazowe odklejanie siatkówki oka oraz ciąża. W takich przypadkach wykorzystuje się tradycyjny skaler. W przypadku niektórych schorzeń bakteryjnych również należy uważać, ponieważ w trakcie zabiegu istnieje ryzyko, że niechciane drobnoustroje przedostaną się do krwiobiegu. Stąd też konieczne jest poinformowanie lekarza o wszelkich trwających infekcjach.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
6
Polecamy
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty TVN zdrowie
Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny?
Usuwanie specjalistyczne i domowe
Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe TVN zdrowie
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby Dzień Dobry TVN
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia