Polub nas na Facebooku
Czytasz: USG stopy – wskazania i przebieg. Jak przygotować się do USG?
menu
Polub nas na Facebooku

USG stopy – wskazania i przebieg. Jak przygotować się do USG?

Osoba, która ma problemy ze stopą

Fot: MonthiraYodtiwong / gettyimages.com

USG stopy to bezbolesne i nieinwazyjne badanie ortopedyczne, wykonywane najczęściej z powodu przewlekłego lub ostrego bólu stopy. Wśród wskazań do wykonania USG wymienia się też zaczerwienienie i obrzęk w obrębie stopy oraz konieczność oceny stanu jej tkanek miękkich, torebki stawowej i więzadeł.

Podczas badania ultrasonograficznego (USG) stopy lekarz może zbadać rozcięgno podeszwowe, aparat więzadłowy, kości tworzące stawy, ścięgna mięśni strzałkowych oraz mięśni prostowników i zginaczy, błonę maziową oraz stawy: stępu, skokowo-goleniowy, śródstopno-paliczkowy i międzypaliczkowy. Istotnym elementem badania USG jest tak zwana ocena dynamiczna, dotycząca ruchomości czynnej i biernej kości, więzadeł oraz ścięgien względem siebie.

USG stopy – kiedy warto wykonać badanie?

Każdego dnia stopy wykonują tysiące ruchów i są poddawane obciążeniu, które przy nieprawidłowym ich ułożeniu może prowadzić do urazów i kontuzji, na przykład do zerwania ścięgien lub złamania kości śródstopia (wykonuje się wówczas USG śródstopia). Przeciążenia oraz bóle stopy nie zawsze są oznaką poważnego problemu, ale nie należy ich bagatelizować – po wystąpieniu przykrych dolegliwości warto możliwie szybko udać się do lekarza ortopedy.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Oprócz bólu i obrzęku w obrębie stopy najważniejsze wskazania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego to: obecność guzków na stopie, wrodzone lub nabyte stany zwyrodnieniowe stopy, stan zapalny (na przykład w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów), konieczność zbadania ewentualnych zmian pourazowych, ocena nerwiaka Mortona, kontrola stanu stopy po leczeniu chirurgicznym oraz wystąpienie zaburzeń czynności określonych stawów stopy.

USG stopy – przebieg badania

Badanie ultrasonograficzne stopy poprzedza szczegółowy wywiad lekarski, ponieważ przed postawieniem diagnozy ortopeda musi dysponować wszystkimi informacjami na temat okoliczności wystąpienia bólu lub innych dolegliwości w obrębie stopy.

Specjalista pokrywa skórę żelem i przykłada do niej specjalną głowicę podłączoną do monitora aparatu USG. Zastosowanie ultradźwięków pozwala na zobrazowanie więzadeł, stawów i ścięgien na monitorze urządzenia, dzięki czemu lekarz może ocenić ich stan w czasie rzeczywistym. Jeśli podczas badania ultrasonograficznego ortopeda zauważy zmiany patologiczne lub inne nieprawidłowości w obrębie stopy, ma możliwość wykonania zdjęć, które następnie przekazuje pacjentowi wraz ze stosownym opisem.

Jeżeli badanie USG wykazało konkretną przyczynę dolegliwości, specjalista może od razu zalecić właściwe leczenie, na przykład rehabilitację, stosowanie leków farmakologicznych lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W określonych sytuacjach, gdy nie udało się postawić jednoznacznej diagnozy, ortopeda zleca wykonanie dodatkowych, bardziej dokładnych badań, takich jak rezonans magnetyczny stopy.

USG stopy – jak się przygotować?

Badanie ultrasonograficzne stopy nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, wystarczy mieć ze sobą dowód tożsamości oraz – jeśli problemy ze stopą zaczęły się dawno i pacjent wykonał wcześniej inne badania – dokumentację medyczną. Jest to badanie w pełni bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie (także u dzieci czy kobiet w ciąży), a jedyną okolicznością uniemożliwiającą przeprowadzenie USG jest obecność opatrunku lub gipsu na stopie, ponieważ głowica aparatu musi mieć bezpośredni kontakt ze skórą.

USG – bezpieczna metoda obrazowania

Zastosowanie ultradźwięków w celu obrazowania struktur znajdujących się wewnątrz organizmu to metoda wykorzystywana w medycynie od ponad 50 lat. Istotą badania USG jest emisja fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (wyższej niż ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć) w kierunku badanej części ciała, a następnie odbieranie ich przez przetwornik, który wysyła informacje do komputera. Ultradźwięki odbijają się od kości i tkanek miękkich, a długość odbieranych fal pozwala na uzyskanie obrazu danych struktur na monitorze aparatu.

Teoretycznie badanie USG może być użyte do diagnozowania złamań i innych przypadłości w obrębie kości, ale w praktyce najczęściej stosuje się je do oceny stanu tkanek miękkich.

Badanie ultrasonograficzne ma wiele zalet:

  • jest mniej kosztowne niż inne techniki obrazowania, mianowicie rentgen, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa;
  • zajmuje tylko kilka minut;
  • mogą skorzystać z niego pacjenci z klaustrofobią;
  • w trakcie badania nie używa się promieniowania jonizującego, dzięki czemu ryzyko powikłań jest zerowe.

Fale ultradźwiękowe znalazły także inne zastosowania: rozbijanie tkanki bliznowatej w ramach procedury EPAT oraz naprowadzanie igły przy podawaniu zastrzyków (ta metoda ma swoich krytyków, wielu lekarzy jest bowiem zdania, że efekt po zastosowaniu USG niewiele różni się od tego uzyskiwanego dzięki tradycyjnemu podejściu, a generuje nadmierne koszty).

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Przyczyny bólu stopy a USG

Ból stopy łatwo zlekceważyć, zwłaszcza gdy nie jest nasilony i pojawia się sporadycznie. Warto jednak uświadomić sobie, że nie bierze się on znikąd. Czasem ból i dyskomfort to wynik długotrwałego siedzenia w nieprawidłowej pozycji lub noszenia źle dobranego obuwia, ale należy pamiętać, że może też sygnalizować zmiany patologiczne zachodzące w obrębie stopy. Proste i bezbolesne badanie, jakim jest USG, może wykryć je w zaledwie kilku minut.

Bibliografia:

Foot and Ankle Ultrasounds: Your Complete Guide

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
USG kręgosłupa lędźwiowego a USG kręgosłupa szyjnego.
Jak przygotować się do tych badań?
USG kręgosłupa lędźwiowego a USG kręgosłupa szyjnego. Jak przygotować się do tych badań? TVN zdrowie
USG kolana – ile kosztuje i jak przeprowadza się USG kolana?
USG kolana – ile kosztuje i jak przeprowadza się USG kolana? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?