Czytasz: USG piersi - wskazania, przygotowania, przebieg, cena

USG piersi - wskazania, przygotowania, przebieg, cena

Kobieta u lekarza na badaniu palpitacyjnym piersi

Fot: serhiibobyk / fotolia.com

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę, która ukończyła 30 lat. USG gruczołów sutkowych jest jednym z prewencyjnych badań mające na celu szybkie wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi.

Poza badaniem ultrasonograficznym piersi, lekarze zalecają również samobadanie przed lustrem, pod prysznicem lub po kąpieli.

USG piersi - wskazania

Po ukończeniu 20 lat każda kobieta powinna sama badać swoje piersi stając przed lustrem z uniesionymi dłońmi i sprawdzając, czy nie pojawiły się na nich guzki lub widoczne zgrubienia. Warto również ściskać gruczoły sutkowe, ponieważ mógł się w nich zebrać płyn. Samobadanie powinno być wykonywane raz w miesiącu, najlepiej tego samego dnia. Po 30. roku życia poza samobadaniem piersi, należy również co najmniej raz na pół roku poddać się USG. Badanie ultrasonograficzne jest bowiem badaniem profilaktycznym, podczas którego sprawdzany jest stan piersi.

Szczególnie ważne jest wykonanie USG u kobiet, które bolą piersi lub wyczuwają pod palcami zgrubienie w obrębie gruczołów sutkowych. Wskazaniem do badania jest także wyciek z sutka wydzieliny, a także wizyta kontrolna w przypadku rozpoznanych przez ginekologa łagodnych zmian w piersiach. Poza tym, USG powinny wykonać kobiety, które:

  • mają mały biust;
  • miały w rodzinie przypadki zachorowań na raka piersi;
  • miały punkcję sutka;
  • są w ciąży, a badania rentgenowskiego nie można wykonywać;
  • mają guza niewidocznego na mammografii, jednak wyczuwalnego pod palcami.

USG piersi - przygotowania

USG piersi warto zrobić w pierwszej połowie cyklu (między 4. a 10. dniem), ponieważ po tym czasie zwiększa się objętość wody w piersiach przez co wyniki mogą być zamazane. Przed badaniem ginekolog przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, w którym pojawiają się pytania dotyczące miesiączki oraz ewentualnej ciąży. Warto powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach hormonalnych oraz przypadkach raka piersi w rodzinie. Jeśli kobieta miała wcześniej robione badanie ultrasonograficzne, powinna mieć przy sobie wyniki zarówno poprzedniego USG, jak i mammografii. Przed badaniem zalecane jest również nieużywanie dezodorantów oraz innych środków zmniejszających potliwość, ponieważ mogą utrudnić przebieg USG.

USG piersi - jak wygląda?

W trakcie USG piersi lekarz prosi kobietę o zdjęcie bluzki oraz stanika, a następnie położenie się na kozetce. Badanie można również przeprowadzić w pozycji siedzącej. Ginekolog smaruje piersi żelem, a następnie głowicą ultradźwiękową podłączoną do komputera przesuwa po gruczołach sutkowych zataczając kręgi oraz wykonując ruchy pionowe w górę i w dół. Lekarz bada również urządzeniem doły pachwowe, sprawdzając czy nie ma na nich charakterystycznych zgrubień.

USG piersi - co można wykryć?

W trakcie badania ultrasonograficznego można wykryć różnego rodzaju guzki oraz odróżnić torbiele sutka od guza litego. USG piersi najlepiej wykonywać u kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, ponieważ mają one bardzo gęstą gruczołową budowę sutków. Dzięki temu fale ultradźwiękowe wychwytują wszelkie zmiany w obrębie piersi. U starszych pań USG gruczołów sutkowych jest badaniem pomocniczym względem mammografii. W trakcie ciąży również można wykonać USG lub poprosić lekarza prowadzącego o palpacyjne badanie biustu.

Jeśli kobieta boi się o wiarygodność badania, może zapytać lekarza, czy posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

USG piersi - cena

W zależności od placówki medycznej badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych kosztuje ok. 80 złotych. Na tle wykonywania innych prześwietleń USG piersi nie jest drogie. Może być również zlecone przez ginekologa, który wyczuł pod palcami stwardnienie na sutku kobiety bądź zauważył zmianę koloru sutka. Niektóre placówki medyczne mają w swojej ofercie bezpłatne badania ultrasonograficzne. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia również są dostępne bezpłatne programy dotyczące profilaktyki raka piersi.

USG piersi - czym się różni od mammografii i biopsji piersi?

Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie do badania piersi, które najszybciej pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w obrębie gruczołów sutkowych. Mammografię powinny wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 40 lat. Badaniu warto się poddać co najmniej raz na dwa lata.

Aby zwiększyć zainteresowanie badaniami zostały wprowadzone specjalne mammobusy, w których został zainstalowany specjalny aparat mammograficzny. Dzięki temu, w badaniu może udział każda kobieta bez względu na posiadane ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei biopsja piersi jest zaawansowanym badaniem polegającym na pobraniu fragmentu tkanki z gruczołu piersiowego do badania histopatologicznego. Biopsję wykonuje się u kobiet, u których w trakcie mammografii lub samobadania sutków dało się wykryć zmiany budzące niepokój zarówno lekarza, jak i pacjentki. Biopsja pozwala określić charakter oraz postać guza.

To Cię zainteresuje

USG genetyczne – w którym tygodniu ciąży je wykonać i jak przebiega? Co to jest koronarografia? - na czym polega, ile trwa zabieg, przygotowanie, wskazania i powikłania  Co to jest endoproteza stawu kolanowego? Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu?

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Badanie aldosteronu – normy. Co oznaczają nadmiar i niedobór? 
USG genetyczne – w którym tygodniu ciąży je wykonać i jak przebiega?
Co to jest koronarografia? - na czym polega, ile trwa zabieg, przygotowanie, wskazania i powikłania 
Co to jest endoproteza stawu kolanowego? Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu?
Komentarze (0)
Nie przegap
Rak piersi to nowotwór złośliwy: rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka
Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy? Domowe sposoby na siwiznę – orzechy włoskie, cebula, ziemniaki, rumianek, lawenda, szałwia, czarna herbata
Zielona herbata – właściwości odchudzające i inne. Parzenie herbaty
Typy sylwetki kobiecej a wygląd brzucha – wystający brzuch może oznaczać chorobę
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Czy herbata z cytryną jest szkodliwa dla zdrowia – test