Polub nas na Facebooku
Czytasz: Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Badanie krwi

Fot: Fotolia / fotolia.com

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Transferyna jest białkiem odpowiadającym za transport żelaza w organizmie człowieka. Po wchłonięciu przez komórki błony śluzowej jelita cienkiego, czyli enterocytów, jest transportowana do miejsca zużycia żelaza – szpiku kostnego. Poza jelitem cienkim żelazo zostaje przetransportowane do szpiku kostnego z wątroby, a konkretnie z komórek wątrobowych – hepatocytów, a także z makrofagów.

Co to jest transferyna?

Pierwiastkiem pełniącym bardzo ważne funkcje w organizmie jest żelazo. Odpowiedni poziom żelaza jest konieczny do produkcji erytrocytów, czyli krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Poziom żelaza jest uzależniony od wielu czynników, nie tylko od jego podaży, ale również od zdolności wchłaniania w jelitach czy prawidłowej funkcji szpiku kostnego warunkującej jego odpowiednie wykorzystanie.

Żelazo nie jest związkiem krążącym samodzielnie we krwi. By było transportowane, konieczny jest odpowiedni poziom białka transportującego żelazo – transferyny. Transferyna jest nośnikiem żelaza, transportującym ten pierwiastek do miejsc, gdzie akurat jest zwiększone na nie zapotrzebowanie. W docelowych tkankach żelazo również nie jest samodzielne. Białkiem je magazynującym jest ferrytyna.

Podczas badania poziomu transferyny sprawdza się często wskaźnik całkowitej zdolności wiązania żelaza, co pozwala określić, ile żelaza jest w stanie związać transferyna, a także ile miejsc ma wolnych i jaka jest jej zdolność do wychwytywania tego pierwiastka.

Transferyna – norma

Wartości referencyjne transferyny, czyli zakres jej normy, wynoszą 25–50 μmol/l (2–4 g/l). Podwyższona transferyna świadczy o niedoborze żelaza w organizmie, natomiast jej niedobór może być związany z niedożywieniem, zakażeniami układowymi i stanem zapalnym. Dodatkowo wyznacza się wysycenie transferyny żelazem, które powinno wynosić 15–45%.

Ilość transferyny uzależniona jest od ilości żelaza. Im jest go mniej, tym więcej krąży transferyny. Wiążąc żelazo, uniemożliwia ona wydalenie go przez nerki, ponieważ wielkość białka, jakim jest transferyna, uniemożliwia jego filtrację przez kłębuszki nerkowe.

Nie wykonuje się wyłącznie badania poziomu stężenia transferyny. Jest ono wykonywane w połączeniu z innymi parametrami gospodarki żelazowej organizmu, jak poziom żelaza, zdolność wiązania żelaza z transferyną, a także stężenia receptora dla transferyny i białka magazynującego żelazo – ferrytyny. Badanie transferyny jest wykorzystywane w diagnostyce niedokrwistości.

Podwyższenie i niedobór transferyny

Wskazaniem do wykonania badania na stężenie transferyny jest podejrzenie niedokrwistości lub poszerzenie diagnostyki celem poszukiwania przyczyn niedokrwistości, jak również sprawdzenie, czy nie współistnieją żadne zaburzenia metabolizmu żelaza w organizmie. Niedożywienie, a także inne stany, jak ogólnoustrojowe zakażenia, mogą prowadzić do niskiego poziomu transferyny. W niedokrwistości, szczególnie wynikającej z niedoboru żelaza, poziom transferyny jest podwyższony.

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz co powinieneś jeść? Źródło: Bez recepty

Jak przebiega badanie transferyny?

Badanie poziomu transferyny, jak i wysycenia transferyny żelazem wykonuje się na próbce krwi pobranej z żyły. Jest to normalne pobranie krwi, nie ma żadnego specjalistycznego przygotowania. Teoretycznie do badania poziomu transferyny pacjent nie musi być na czczo, jednak ze względu na to, że rzadko wykonuje się izolowane badanie, a częściej komplet badań, lepiej do momentu pobrania krwi pozostać bez posiłku. Na co najmniej 12 godzin przed badaniem nie powinno się spożywać preparatów (suplementów) żelaza.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
12
Polecamy
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić? Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza. Jak wygląda badanie?
TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza. Jak wygląda badanie? TVN zdrowie
Ferrytyna, co należy o niej wiedzieć
Ferrytyna, co należy o niej wiedzieć TVN zdrowie
Komentarze (1)
ww
PCT czy PLT? W tytule artykułu jest rażący błąd. Rzecz dotyczy trombocytów czy prokalcytoniny?
Czytaj całość
Nie przegap
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?