Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trakcja kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – opis metody
menu
Polub nas na Facebooku

Trakcja kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – opis metody

Kobieta, która ma problemy z kręgosłupem

Fot: Thunderstock / gettyimages.com

Trakcja kręgosłupa to zabieg mechanicznego rozciągania kręgosłupa w odcinku, w którym doszło do powstania wypukliny lub przepukliny jądra miażdżystego z towarzyszącymi objawami neurologicznymi lub bólowymi.

Trakcja kręgosłupa pozwala na odciążenie i zmniejszenie ucisku (odbarczenie) wywoływanego przez przemieszczone jądro miażdżyste na struktury układu nerwowego. Prowadzi często do złagodzenia dolegliwości i przywrócenia sprawności choremu. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie dawek stosowanych leków.

Budowa kręgosłupa i przestrzeni międzykręgowych

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów. Między ich trzonami znajdują się krążki międzykręgowe. Ich obwodowa część to pasma łączące sąsiednie kości tkanki łącznej (pierścień włóknisty). W tworzonej przez tę strukturę przestrzeni znajduje się sprężyste, chrzęstne jądro miażdżyste, które oddziela (izoluje) od siebie kręgi i pełni funkcję amortyzatora podczas obciążania kręgosłupa (przy siłach działających osiowo, skrętach i odchylaniu od osi ku przodowi, tyłowi lub na boki).

Dzięki krążkom międzykręgowym cały kręgosłup zachowuje elastyczność. Uszkodzenia pierścienia włóknistego lub zwyrodnienie jądra miażdżystego powodują zwężanie się szczelin międzykręgowych. To prowadzi do zbliżania się do siebie, wzajemnego ucisku i ocierania się krawędzi trzonów kręgów, a także do przemieszczenia jądra miażdżystego. Może ono częściowo lub całkowicie zmieniać swoją lokalizację i powodować ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Jeśli jądro przemieszcza się do kanału kręgowego (ku tyłowi), może również uciskać na rdzeń kręgowy i powodować objawy poprzecznego niedowładu lub nawet porażenia.

Jak wygląda leczenie złamanego kręgosłupa? Odpowiedź znajdziesz w filmie:  

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6

Na czym polega trakcja kręgosłupa?

Trakcja kręgosłupa ma za zadanie rozciągnąć kręgosłup z określoną, kontrolowaną siłą. Prowadzi to do powiększenia odległości pomiędzy trzonami kręgów, zmniejszenia ich wzajemnego oddziaływania i umożliwia jądru miażdżystemu wsunięcie się na właściwe miejsce. W efekcie:

  • zmniejszają się dolegliwości bólowe;
  • ustępują lub znacznie ograniczają się zaburzenia czucia powierzchniowego (przeczulica, mrowienie, drętwienie) i głębokiego;
  • zmniejsza się natężenie objawów neurologicznych, takich jak niedowłady lub porażenia;
  • następuje zahamowanie zmian zwyrodnieniowych kręgów (które same mogą powodować w zaawansowanym stadium silne dolegliwości).

W następstwie trakcji kręgosłupa ustępuje lub zmniejsza się ból. Możliwe jest ograniczenie farmakoterapii przeciwbólowej i przywrócenie (całkowite lub częściowe) sprawności ruchowej chorego.

Wskazania do trakcji kręgosłupa

Trakcja kręgosłupa dotyczy głównie odcinków lędźwiowego i szyjnego. Wynika to z faktu, że właśnie one mają największą ruchomość i tym samym podatność na deformację. Wskazaniem do trakcji kręgosłupa lędźwiowego jest najczęściej rwa kulszowa (z silnymi, promieniującymi z pośladka do kończyny dolnej bólami, ograniczeniem możliwości chodzenia i schylania się). Trakcja odcinka szyjnego jest pomocna w bólach oraz zaburzeniach czucia i ruchomości kończyn górnych.

Jak wykonuje się trakcję kręgosłupa?

Trakcja kręgosłupa wykonywana jest za pomocą specjalnych stołów, które pozwalają na kontrolowane rozciąganie danego odcinka ciała. W urządzeniu takim możliwa jest zmiana nachylenia. Zwykle wyposażone jest ono w wyciąg o regulowanej sile. Czasem składa się z ruchomych części. W pierwszym wypadku ciało jest ustabilizowane względem stołu, a rozciąganie uzyskuje się poprzez pociąganie linką specjalnej uprzęży, którą zakłada się na głowę lub miednicę (w zależności od tego, który odcinek kręgosłupa poddawany jest trakcji). Przy urządzeniach wielosegmentowych części ciała znajdujące się po obu stronach rozciąganego fragmentu kręgosłupa są mocowane do dwóch odcinków stołu, które następnie są rozsuwane przy pomocy specjalnego napędu.

Niektóre urządzenia z wieloczęściowym stołem określane są jako „3D”, ponieważ pozwalają również na skrętne ustawienie elementów urządzenia względem siebie (czyli w osi długiej ciała). Pozwala to na dobranie dla danego chorego pozycji przynoszącej najlepszy efekt terapeutyczny i najmniejsze natężenie bólu.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o kręgosłup:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Rodzaje trakcji kręgosłupa i jej rezultaty

Kręgosłup można poddać trakcji ciągłej (statycznej), pulsacyjnej lub przerywanej. Jeden zabieg trwa 10–40 minut (w zależności od przyłożonej siły i stanu chorego), cały cykl leczenia składa się zwykle z 10–20 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku tygodni.

Trakcja kręgosłupa przynosi oczekiwany efekt w znacznej części przypadków pod warunkiem, że prawidłowo określono wskazania do tego zabiegu i zaplanowano cały cykl terapii. Niestety w pewnych sytuacjach, takich jak nowotwory, niektóre złamania, niestabilność kręgosłupa (np. tzw. kręgozmyk), znaczna osteoporoza czy przewlekłe stany zapalne nie można tej procedury wykonywać.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – objawy, leczenie i ćwiczenia
Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – objawy, leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Syndesmofity – efekt zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
Syndesmofity – efekt zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa TVN zdrowie
Terapia punktów spustowych.
Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Terapia punktów spustowych. Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!