Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik grudkowy – przyczyny jego powstawania i odmiany. Jak go leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Trądzik grudkowy – przyczyny jego powstawania i odmiany. Jak go leczyć?

NAN

Fot: fotolia.com

Trądzik grudkowy to jedna z najbardziej uciążliwych postaci trądziku młodzieńczego. Występuje w formie podskórnych grudek. Inna nazwa tej przypadłości, w której oprócz grudek pojawiają się krostki, to trądzik grudkowo-krostkowy.

Przyczyn trądziku grudkowego może być wiele – najczęściej jest to zła dieta i zmiany hormonalne. Zmian trądzikowych nie wolno wyciskać, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Trądzik grudkowy – u kogo powstaje?

Zmiany skórne typowe dla trądziku grudkowego pojawiają się zazwyczaj u osób młodych, będących w okresie dojrzewania, który zazwyczaj przypada na czas między 12 a 18 rokiem życia. Częściej pojawiają się u chłopców i młodych mężczyzn, zwłaszcza przed okresem pokwitania. Mają też u nich większe nasilenie. Po zakończeniu okresu pokwitania trądzik grudkowy występuje zwykle u kobiet. Jednak w większości przypadków takie problemy u nastolatków ustępują po ukończeniu 20. roku życia.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Trądzik grudkowy – przyczyny powstawania

Trądzik grudkowy należy do najczęściej występujących odmian. Zmiany na skórze są rezultatem gwałtownego wzrostu wydzielania hormonów, tzw. burzy hormonów. Androgeny występujące naturalnie u mężczyzn, a pojawiające się w nadmiarze u kobiet (u zdrowych kobiet ich stężenie jest niewielkie, a ich nadmiar określany jest jako tzw. hiperandrogenizm) powodują zwiększoną produkcję łoju przez gruczoły łojowe. Gromadzi się on na skórze, zwłaszcza w okolicach mieszków włosowych. 

Wraz ze złuszczającym się naskórkiem, który często towarzyszy nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry, w okolice mieszków włosowych dostaje się także kurz oraz pył z otoczenia. Pot z kolei wzmaga rozkład bakterii. Sprzyja to powstawaniu zaskórników i jest pożywką dla bakterii z mieszków włosowych. Połączone z mieszkami włosowymi ujścia gruczołów łojowych zatykają się i powstaje trądzik. Wokół zmiany na skórze pojawia się naciek komórek układu odpornościowego i w konsekwencji powstaje odczyn zapalny oraz związane z nim zaczerwienienie danego obszaru skóry. Jest ono bardziej lub mniej intensywne w zależności od tego, czy doszło do bakteryjnego zakażenia skóry.

Trądzik grudkowo-krostkowy – różne postaci zmian

W trądziku grudkowym występuje kilka rodzajów zmian. Są to: grudki, krostki, guzki i zaskórniki. W zależności od pojawiających się wykwitów i rozległości zmian różna jest ich klasyfikacja:

  • trądzik grudkowy (acne papulosa) – przeważają w nim grudki będące zgrubieniami na skórze; tworzą je bolesne i bardzo widoczne stany zapalne; u wielu osób grudki z upływem czasu zmieniają się w krosty, chociaż nie jest to regułą;
  • trądzik krostkowy (acne pustulosa) – w tej odmianie dominują krosty, które przypominają otwarte grudki; jest w nich dostrzegalny ropny, otorbielony rdzeń;
  • trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) – najłagodniejsza postać trądziku, w przypadku której zmiany na skórze występują w postaci rozszerzonych porów z widocznymi białymi, żółtawymi bądź czarnymi kropkami; białe zaskórniki są zamknięte i otorbielone, natomiast czarne są otwarte;
  • trądzik ropowiczy (acne phlemonosa) – najostrzejsza postać trądziku, w której występują nie tylko grudki, ale zazwyczaj nawet guzy, cysty, torbiele i przetoki; ta odmiana pozostawia trwałe uszkodzenia skóry i głębokie blizny; najczęściej występuje u mężczyzn, obejmując nie tylko twarz, ale także ramiona, plecy, pachwiny oraz pośladki;
  • trądzik skupiony (acne conglobata) – występują w nim bardzo głębokie nacieki i torbiele ropne, które mają zdolność do zlewania się w większe skupiska; zamknięta w nich mikroflora bakteryjna namnaża się, wywołując stan zapalny; czasami torbiele pękają i wydzielają cuchnącą wydzielinę z surowicą i ropą.

Trądzik grudkowy to przypadłość dotycząca każdej z tych postaci, chociaż różni się stopniem nasilenia. W trądziku zaskórnikowym grudki występują sporadycznie, natomiast w trądziku ropowiczym i skupionym grudki zlewają się z innymi zmianami i zmieniają się w guzy.

Jakie leczenie zastosować, kiedy wystąpi trądzik grudkowy?

W walce z trądzikiem grudkowym niezwykle ważna jest higiena. Należy przemywać skórę delikatnymi tonikami o działaniu łagodzącym, np. na bazie rumianku, aby nie wysuszać skóry – istotne jest jej nawilżenie. Warto stosować też dostępne w sprzedaży ogólnej maści na bazie cynku, które łagodzą zmiany. Pomocne jest picie naparu z bratka.

Leczenie trądziku grudkowego zazwyczaj wymaga konsultacji z dermatologiem, który początkowo przepisuje preparaty antybiotykowe w postaci maści do stosowania miejscowego w celu ograniczenia nadprodukcji łoju i namnażania drobnoustrojów.

Jeżeli preparaty miejscowe nie pomagają, należy działać od środka. Dermatolog zaleci antybiotyki lub izotretynoiny (pochodna witaminy A), które ograniczają pracę gruczołów łojowych. U kobiet przyczyną trądziku może być nadwyżka hormonów androgenowych, dlatego wskazana jest konsultacja ginekologiczna i endokrynologiczna.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
8
Polecamy
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik skupiony – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Trądzik skupiony – objawy, przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Trądzik pospolity – przyczyny, objawy i leczenie.
Jaką dietę stosować?
Trądzik pospolity – przyczyny, objawy i leczenie. Jaką dietę stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki