Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tlenoterapia – na czym polega? Kiedy ją stosować? 
menu
Polub nas na Facebooku

Tlenoterapia – na czym polega? Kiedy ją stosować? 

Relax

Fot:Getty Images Aja Koska

Tlenoterapia to leczenie za pomocą tlenu, przeprowadzane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Terapię można stosować nie tylko w warunkach szpitalnych, lecz także w domu. Wskazania do leczenia tlenem to niewydolność oddechowa, mukowiscydoza, niektóre nowotwory i niewydolność serca.

Leczenie tlenem stosuje się przede wszystkim w przypadku ostrej i przewlekłej niewydolności oddechowej, w sytuacji, gdy saturacja spada poniżej 94%. Wśród sposobów wykorzystania tlenu wymienia się leczenie w komorze hiperbarycznych (tlenoterapia hiperbaryczna) oraz terapię tlenem w stężeniu 100%. Tlenoterapia domowa zalecana jest w przypadku leczenia mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolności serca. W tlenoterapii stosuje się maski tlenowe, wąsy tlenowe, specjalne instalacje lub butle przenośne.

Tlenoterapia bierna, czynna, hiperbaryczna

Tlenoterapia to leczenie tlenem, które przeprowadza się w sytuacjach nagłych, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia, a także w schorzeniach, w przypadku których uzupełnienie tlenu ma wspomagać leczenie, wydłużać życie i poprawiać komfort chorego. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby leczenia tlenem – tlenoterapię czynną i bierną. Ta pierwsza stosowana jest w przypadku pacjentów, u których stwierdzono niewydolność oddechową lub brak oddechu. Często jest też wykonywana w stanach zagrożenia życia. Tlenoterapia bierna przeprowadzana jest u chorych, którzy oddychają samodzielnie, jednak z powodu jakiegoś schorzenia konieczne jest uzupełnienie tlenu. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie tzw. komory hiperbarycznej, w której umieszcza się pacjenta. Dzięki tej metodzie tlen dostaje się do organizmu w ilościach zwielokrotnionych i trafia nie tylko do krwinek czerwonych, lecz także do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz układu limfatycznego. Czasami lekarze zalecają tlenoterapię domową, w której wykorzystuje się specjalne urządzenia – koncentratory tlenu. Tlenoterapia zawsze odbywa się po konsultacji z lekarzem, który dobiera odpowiednie dawki i stężenie. Wykorzystywany gaz musi mieć odpowiednie atesty, temperaturę i wilgotność.

Tlenoterapia – zalecenia

Tlenoterapia pozwala dostarczyć tlen do najważniejszych organów ludzkiego ciała – mózgu i serca, dzięki czemu mogą lepiej funkcjonować. Jednocześnie poprawia się samopoczucie i ogólna sprawność pacjenta. Odpowiednie dotlenienie organów wspomaga prawidłowy sen, redukuje kłopoty z oddychaniem, poprawia odporność organizmu i pomaga spowolnić rozwój niektórych chorób układu oddechowego. Wskazań do tlenoterapii jest wiele, a wśród najważniejszych wymienia się: zatrzymanie oddechu, zatrucie tlenkiem węgla oraz niewydolność oddechową. Choroby, w których leczeniu stosuje się tlen, to m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, astma, duszności, bezdech senny, zawał mięśnia sercowego, otyłość, choroba dekompresyjna, urazy, oparzenia termiczne, choroby nowotworowe i cukrzyca.

Powikłania tlenoterapii

Tlen podawany w zbyt dużej ilości może wywoływać skutki uboczne. Objawy niepożądane nie występują często, zależą głównie od czasu kuracji oraz stężenia, w jakim podawany jest gaz. Powikłania mogą wystąpić przy długotrwałej terapii z użyciem tlenu w stężeniu przekraczającym 50%. Do poważnych skutków ubocznych należy ostre uszkodzenie płuc, zapalenie oskrzeli i tchawicy, dysplazja oskrzelowo-płucna u noworodków, niedodma oraz wysuszenie błon śluzowych układu oddechowego, które może prowadzić do powstania owrzodzeń, a nawet zakażeń. Możliwym powikłaniem jest również zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym.

Zasady tlenoterapii

Tlenoterapia musi być prowadzona pod kontrolą lekarza. Jej odmiana szpitalna polega na podawaniu tlenu ciekłego lub gazowego, sprzężonego. Gaz podawany jest poprzez instalację centralną lub z przenośnych butli. Dopływ tlenu jest zawsze regulowany, aby choremu dostarczać odpowiednią dawkę. Tlenoterapia domowa korzysta z tzw. koncentratorów tlenu – gaz jest podawany przez wąsy umieszczone w otworach nosowych lub przez maseczkę. Do podania stuprocentowego tlenu używa się masek z tzw. zastawkami Venturiego. W tlenoterapii stosuje się także cewnik i namiot tlenowy, a w skrajnych przypadkach respirator. Najważniejsze jest dobranie stosownej dawki w zależności od stanu zdrowia chorego. Przy każdej zmianie stężenia podawanego tlenu trzeba uważne obserwowanie pacjenta.

Zobacz który region Polski jest najbardziej zanieczyszczony:

Zobacz film: Który region Polski jest najbardziej zanieczyszczony? Źródło: Wiem co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
6
Polecamy
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają?
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Koronawirus.
Czy domowa tlenoterapia jest bezpieczna i może pomóc w przypadku duszności?
Koronawirus. Czy domowa tlenoterapia jest bezpieczna i może pomóc w przypadku duszności? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady Materiał sponsorowany
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?