Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus w Polsce. Szybki test antygenowy wystarczy, by potwierdzić COVID-19
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus w Polsce. Szybki test antygenowy wystarczy, by potwierdzić COVID-19

test na COVID-19

Fot: TravelCouples / gettyimages.com

Zmienia się strategia testowania pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Do tej pory, by potwierdzić COVID-19,  konieczne było wykonanie testu PCR. Teraz wystarczy w tym celu wykonać szybki test antygenowy, którego wynik będzie traktowany na równi z testem PCR.

O tym, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR, poinformował na piątkowej (30.10) konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Pacjenci z podejrzeniem COVID-19 - zamiast otrzymać skierowanie na test PCR - będą mieli wykonywane tzw. testy antygenowe. Takie "szybkie testy" będą mogli teraz przeprowadzać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Testy antygenowe maja być również wykonywane na SOR-ach, izbach przyjęć oraz w nocnej pomocy lekarskiej.

Testy PCR są co prawda najbardziej wiarygodną metodą wykrywania zakażenia, wymagają jednak wyszkolonego personelu, odczynników i drogiej aparatury, a wyniki dają po upływie godzin. Z kolei testy antygenowe dają wynik po kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wykonuje się je u pacjentów z objawami zakażenia.

U osób bez objawów testy antygenowe mogą dać wynik fałszywie ujemny. Ujemny wynik testu antygenowego w dalszym ciągu będzie musiał być potwierdzony testem PCR, jeśli pacjent miał kontakt z chorym lub jest objawowy.

Zobacz także:

Kryteria rozpoznania COVID-19 – co się zmieniło?

Zmiany w testowaniu to niejedyna nowość. Główny Inspektorat Sanitarny zmienił też definicję osoby zakażonej koronawirusem SARS-CoV-2, czyli osoby, która kwalifikuje się do wykonania testu. Od teraz badanie będą mieli wykonywane:

  • pacjenci wykazujący objawy ostrej infekcji układu oddechowego z wyżej wymienionymi objawami, a także ci pacjenci, którzy uskarżają się na mniej specyficzne dolegliwości tj. ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka;
  • osoby, które na 14 dni przed wystąpieniem objawów -  miały bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, czyli przebywały w jej towarzystwie w odległości mniejszej niż dwa metry, przez minimum 15, przebywały lub były członkiem personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono występowanie COVID‐19.

Co to jest test antygenowy na koronawirusa?

Testy antygenowe wykrywają białko charakterystyczne dla wirusa. Podczas badania lekarz robi wymaz z nosogardzieli i pobrany materiał umieszcza na specjalnej płytce. Jeśli w próbce znajduje się wirus - płytka się zaświeci.

Największą zaletą testów antygenowych jest to, że na wykonanie i na wynik takiego badania czeka się kilkanaście minut, a nie godzin czy dni, jak to ma miejsce w przypadku testów PCR. Są również znacznie tańsze (kosztują kilkadziesiąt a nie kilkaset złotych)

Czy wprowadzenie testów antygenowych to dobre rozwiązanie?

Większa liczba testów może spowodować znaczny wzrost liczby wykrytych nowych zakażeń. Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z TVN24 szacuje, że liczba nowych zakażeń może skoczyć do 40-50 tysięcy. Specjalista dodał także, że testy antygenowe nie są idealne i ich wynik nie zawsze jest miarodajny. W ocenie wirusologa, jeśli test wykryje wirusa, to najprawdopodobniej badany jest zakażony, jeśli nie - nie ma żadnej gwarancji, że w jego organizmie nie ma wirusa.

Co ciekawa, ta mniejsza czułość może być zaletą. W ocenie niektórych specjalistów testy antygenowe pozwolą wychwycić i odizolować te osoby, które mają w organizmie wysokie stężenie wirusa i przenoszą go na innych.

Źródło: PAP/TVN24

Zobacz film i dowiedz się o testach na COVID-19:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o testach na COVID-19? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
5
Polecamy
Wszystko, co trzeba wiedzieć o testach w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2
Wszystko, co trzeba wiedzieć o testach w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 TVN zdrowie
Test antygenowy na koronawirusa - co to jest?
Jak działa?
Test antygenowy na koronawirusa - co to jest? Jak działa? Dzień Dobry TVN
Koronawirus.
Czy szybkie testy na COVID-19 są wiarygodne?
Koronawirus. Czy szybkie testy na COVID-19 są wiarygodne? TVN zdrowie
Koronawirusowe drive-thru w Gdyni.
W ciągu tygodnia przebadano 300 osób
Koronawirusowe drive-thru w Gdyni. W ciągu tygodnia przebadano 300 osób Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia