Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus w Polsce. Szybki test antygenowy wystarczy, by potwierdzić COVID-19
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus w Polsce. Szybki test antygenowy wystarczy, by potwierdzić COVID-19

test na COVID-19

Fot: TravelCouples / gettyimages.com

Zmienia się strategia testowania pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Do tej pory, by potwierdzić COVID-19,  konieczne było wykonanie testu PCR. Teraz wystarczy w tym celu wykonać szybki test antygenowy, którego wynik będzie traktowany na równi z testem PCR.

O tym, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR, poinformował na piątkowej (30.10) konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Pacjenci z podejrzeniem COVID-19 - zamiast otrzymać skierowanie na test PCR - będą mieli wykonywane tzw. testy antygenowe. Takie "szybkie testy" będą mogli teraz przeprowadzać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Testy antygenowe maja być również wykonywane na SOR-ach, izbach przyjęć oraz w nocnej pomocy lekarskiej.

Testy PCR są co prawda najbardziej wiarygodną metodą wykrywania zakażenia, wymagają jednak wyszkolonego personelu, odczynników i drogiej aparatury, a wyniki dają po upływie godzin. Z kolei testy antygenowe dają wynik po kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wykonuje się je u pacjentów z objawami zakażenia.

U osób bez objawów testy antygenowe mogą dać wynik fałszywie ujemny. Ujemny wynik testu antygenowego w dalszym ciągu będzie musiał być potwierdzony testem PCR, jeśli pacjent miał kontakt z chorym lub jest objawowy.

Zobacz także:

Kryteria rozpoznania COVID-19 – co się zmieniło?

Zmiany w testowaniu to niejedyna nowość. Główny Inspektorat Sanitarny zmienił też definicję osoby zakażonej koronawirusem SARS-CoV-2, czyli osoby, która kwalifikuje się do wykonania testu. Od teraz badanie będą mieli wykonywane:

  • pacjenci wykazujący objawy ostrej infekcji układu oddechowego z wyżej wymienionymi objawami, a także ci pacjenci, którzy uskarżają się na mniej specyficzne dolegliwości tj. ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka;
  • osoby, które na 14 dni przed wystąpieniem objawów -  miały bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, czyli przebywały w jej towarzystwie w odległości mniejszej niż dwa metry, przez minimum 15, przebywały lub były członkiem personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono występowanie COVID‐19.

Co to jest test antygenowy na koronawirusa?

Testy antygenowe wykrywają białko charakterystyczne dla wirusa. Podczas badania lekarz robi wymaz z nosogardzieli i pobrany materiał umieszcza na specjalnej płytce. Jeśli w próbce znajduje się wirus - płytka się zaświeci.

Największą zaletą testów antygenowych jest to, że na wykonanie i na wynik takiego badania czeka się kilkanaście minut, a nie godzin czy dni, jak to ma miejsce w przypadku testów PCR. Są również znacznie tańsze (kosztują kilkadziesiąt a nie kilkaset złotych)

Czy wprowadzenie testów antygenowych to dobre rozwiązanie?

Większa liczba testów może spowodować znaczny wzrost liczby wykrytych nowych zakażeń. Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z TVN24 szacuje, że liczba nowych zakażeń może skoczyć do 40-50 tysięcy. Specjalista dodał także, że testy antygenowe nie są idealne i ich wynik nie zawsze jest miarodajny. W ocenie wirusologa, jeśli test wykryje wirusa, to najprawdopodobniej badany jest zakażony, jeśli nie - nie ma żadnej gwarancji, że w jego organizmie nie ma wirusa.

Co ciekawa, ta mniejsza czułość może być zaletą. W ocenie niektórych specjalistów testy antygenowe pozwolą wychwycić i odizolować te osoby, które mają w organizmie wysokie stężenie wirusa i przenoszą go na innych.

Źródło: PAP/TVN24

Zobacz film i dowiedz się o testach na COVID-19:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o testach na COVID-19? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
5
Polecamy
Koronawirus.
Czy szybkie testy na COVID-19 są wiarygodne?
Koronawirus. Czy szybkie testy na COVID-19 są wiarygodne? TVN zdrowie
Wszystko, co trzeba wiedzieć o testach w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2
Wszystko, co trzeba wiedzieć o testach w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 TVN zdrowie
Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią.
"Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby"
Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią. "Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby" Dzień Dobry TVN
Test na koronawirusa.
Gdzie go wykonać i jak przygotować się do badania?
Test na koronawirusa. Gdzie go wykonać i jak przygotować się do badania? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty