Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tatuaż w ciąży – czy można go zrobić? Co trzeba wiedzieć na ten temat?
menu
Polub nas na Facebooku

Tatuaż w ciąży – czy można go zrobić? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Tatuaż w trakcie wykonywania.

Fot. ROBERTO PERI / Getty Images

Czy w ciąży można zrobić tatuaż? Jest to niezwykły czas w życiu kobiety – jej życie często jest ustabilizowane, ma kochającego partnera i spodziewa się z nim dziecka. Niektóre kobiety chciałyby ten fakt w jakiś sposób uczcić – jednym z pomysłów na pamiątkę jest tatuaż. Czy jednak to dobry pomysł dla przyszłej mamy?

Robienie tatuażu to dość inwazyjny i bolesny proces. Fakt ten nie odstrasza jednak jego fanów. Dawniej tatuaże były w społeczeństwie nacechowane pejoratywnie. Obecnie znacząco zmieniło się podejście do tej kwestii. Coraz więcej młodych, a nawet starszych osób decyduje się na wykonanie tatuażu, a rysunki na ciele przybrały niemal formę sztuki. Przede wszystkim fakt wykonania tatuażu powinien być bardzo dobrze przemyślany. A co z tatuażami w ciąży? To niezwykły czas w życiu kobiety, w którym jej organizm funkcjonuje inaczej niż zwykle. Czy wobec tego tatuaż może być szkodliwy dla rozwijającego się płodu?

Gdzie trafia tusz kiedy robimy sobie tatuaż? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Gdzie trafia tusz kiedy robimy sobie tatuaż? Źródło: 36,6

Czy można zrobić tatuaż w ciąży?

Odpowiedź jest prosta i podyktowana wieloma medycznymi faktami – lepiej powstrzymać się od robienia tatuażu w ciąży. To samo powiedzą tatuażyści pracujący w renomowanych salonach. Za tym poglądem przemawia wiele argumentów.

  1. Wrażliwsza niż zwykle skóra – ciąża to okres wielu przemian hormonalnych. Piersi, brzuch, a często też i inne partie ciała zaczynają się powiększać. Bardzo wiele kobiet uskarża się na swędzenie skóry i jej nadwrażliwość. Nawet lekkie zadrapanie może stać się bardziej bolesne niż normalnie. Robienie tatuażu to proces bolesny. Przyszła mama, która być może ma już kilka tatuaży, nawet jeśli wcześniej igła nie robiła na niej wrażenia, teraz może wywołać duży ból, a co za tym idzie i stres. W zaawansowanej ciąży taka mieszanka bólu i nerwów może nawet doprowadzić do wcześniejszego porodu.
  2. Ryzyko zarażenia wirusem HIV i zapaleniem wątroby typu B – w pewnych i renomowanych salonach tatuażu ryzyko takie jest znikome, jednak dla bezpieczeństwa własnego i swojego dziecka lepiej go unikać. Dziecko można zakazić również w czasie laktacji, dlatego lepiej powstrzymać się od tatuażu także w okresie karmienia piersią.
  3. Związki chemiczne w tuszu – działanie substancji chemicznych na płód nie zostało zbadane. Nie ma nawet możliwości przeprowadzenia takich badań, ponieważ brakuje przyszłych mam, które by się na nie zgodziły. Tatuaż w pierwszych tygodniach ciąży jest wysoce niewskazany, jest to bowiem okres organogenezy, kiedy u płodu wykształcają się najważniejsze narządy. Niektóre substancje chemiczne mogą ten proces zaburzyć i doprowadzić nawet do poronienia lub ciężkiej niepełnosprawności.
  4. Podwyższone ciśnienie krwi – w ciąży zwiększa się objętość krążącej w organizmie mamy krwi, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Lekko zwiększone parametry ciśnienia tętniczego w ciąży i wyższe tętno to zjawiska fizjologiczne, które jednocześnie źle wpływają na sam proces robienia tatuażu i późniejszego gojenia.
  5. Odmowa znieczulenia – niektóre ze szpitali mogą odmówić podania znieczulenia zewnątrzoponowego ciężarnym z tatuażem nad kością ogonową, szczególnie gdy ten był niedawno robiony.
  6. Estetyka – jędrność skóry w ciąży intensywnie się zmienia. Kobieta przybiera na wadze, brzuch i piersi rosną. Nawet najpiękniejszy wzór pod wpływem tych zmian może ulec zniekształceniu, przez co po porodzie i ustabilizowaniu sylwetki zajdzie potrzeba poprawienia tatuażu.

Robienie tatuażu w ciąży – co jeśli się zdecyduję?

Jeśli przyszła mama z jakiś ważnych dla niej powodów zdecyduje się na wykonanie tatuażu w ciąży i znajdzie specjalistę, który się tego podejmie, musi pamiętać o zapewnieniu sobie jak największego bezpieczeństwa. Należy sprawdzić, czy w salonie znajduje się autoklaw, czyli urządzenie do odkażania igieł i innych narzędzi. W czasie wykonywania tatuażu specjalista musi mieć założone rękawiczki. Tusze używane do zrobienia tatuażu muszą być sterylnie zamknięte, a w samym salonie musi panować porządek. Nie wolno wykonywać tatuażu w ciąży na brzuchu i podbrzuszu. Tatuaż na biodrze również nie jest dobrym pomysłem – nigdy nie wiadomo, czy w pewnym momencie przyszła mama nie zacznie przybierać na wadze, co może doprowadzić do zniekształcenia wzoru.

Masz tatuaż?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Warto wiedzieć: Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?

Tatuaż a planowanie ciąży

Niektóre kobiety starające się o dziecko zastanawiają się, czy zrobienie tatuażu nie wpłynie na płodność. Nie ma przeciwwskazań, aby zrobić tatuaż przed planowaną ciążą, jednak należy wziąć pod uwagę fakt zmieniającego się później ciała. Tatuaż podczas tycia może stracić kształt, rozejść się i wyglądać bardzo nieestetycznie, przez co zajdzie konieczność poprawienia go i ponownego wydawania pieniędzy. Rozsądniej będzie przełożyć decyzję o tatuażu na okres po ciąży i karmieniu piersią, gdy mama wróci do dawnej sylwetki. W międzyczasie można wykonać tatuaż z henny, należy jednak pamiętać, że czarna henna zawiera uczulające i drażniące związki chemiczne. Z tego względu lepiej kupić hennę naturalną – brązową, czekoladową czy lekko pomarańczową. Jeśli wcześniej było wykonywane barwienie brwi henną i nie wystąpiła reakcja uczuleniowa, najprawdopodobniej jest to całkiem bezpieczna metoda dla przyszłej mamy.

Z czego składa się tusz do tatuażu? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Z czego składa się tusz do tatuażu? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Jak rozpoznać, że kobieta jest w ciąży po ciąży niedawno rozwiązanej?
Przeczytaj, jak rozpoznać objawy takiej ciąży
Jak rozpoznać, że kobieta jest w ciąży po ciąży niedawno rozwiązanej? Przeczytaj, jak rozpoznać objawy takiej ciąży Dzień Dobry TVN
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć?
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć? TVN zdrowie
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie.
Czy jest powodem do niepokoju?
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie. Czy jest powodem do niepokoju? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia