Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tampony probiotyczne – działanie, skład, wskazania, dostępność
menu
Polub nas na Facebooku

Tampony probiotyczne – działanie, skład, wskazania, dostępność

Kobieta wybiera w drogerii tampony.

Fot. zoranm / Getty Images

Tampony probiotyczne to rodzaj probiotyku ginekologicznego. Stanowią środek higieniczny, który zapewniając skuteczną ochronę podczas menstruacji, dostarcza jednocześnie żywych szczepów bakterii Lactobacillus (kwasu mlekowego). Uzupełniają one naturalną florę bakteryjną pochwy.

Tampony łączące funkcję środka higienicznego i probiotyku to stosunkowo nowy produkt, opracowany i opatentowany przez szwedzką firmę Ellen. Powstał on z myślą o zdrowiu i komforcie kobiet, które na infekcje intymne narażone są najbardziej właśnie w czasie menstruacji. Stosowanie tamponów probiotycznych pozwala na utrzymanie bariery, jaką dla patogenów stanowi kwaśne środowisko pochwy.

Czemu służą tampony probiotyczne?

Rolą tamponów probiotycznych jest utrzymanie właściwego, czyli kwaśnego, pH (3,8–4,2) w pochwie. Kwaśny odczyn zapewnia naturalną ochronę przed infekcjami układu moczowo-płciowego, ponieważ hamuje on rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Środowisko takie powstaje dzięki namnażaniu się prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy, czyli pałeczek kwasu mlekowego. Ich niedobór spowodowany może być różnymi czynnikami, takimi jak:

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
  • antybiotykoterapia,
  • zmiany hormonalne,
  • irygacje dopochwowe,
  • kąpiele w basenie,
  • stosowanie środków myjących o odczynie zasadowym.

Ilość Lactobacillus w pochwie zmniejsza się także podczas menstruacji. Jednocześnie mogą namnażać się wówczas bakterie chorobotwórcze, ponieważ zyskują one pożywkę w postaci wydzieliny miesiączkowej.

W czasie menstruacji nie można stosować dopochwowych globulek o działaniu probiotycznym. Preparaty doustne zaś nie przynoszą równie szybkich efektów, jak probiotyki aplikowane miejscowo. Dlatego tampony probiotyczne to doskonałe rozwiązanie problemu intymnych dolegliwości występujących równolegle z miesiączką. Stanowią także skuteczne narzędzie w profilaktyce infekcji układu moczowo-płciowego.

Co trzeba wiedzieć o okresie? Jak walczyć z bólem menstruacyjnym? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Tampony z probiotykiem – skład

Obecnie jedyny dostępny na rynku produkt, który łączy działanie probiotyku z ochroną w czasie menstruacji, to tampony Ellen. Zawierają one opatentowaną kompozycję kultur bakterii kwasu mlekowego – Lacto Naturel® – której skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. W jej skład wchodzą szczepy Lactobacillus gasseri, Lactobacillus fermentum i Lactobacillus rhamnosus, które należą do naturalnej mikroflory pochwy. Probiotyk ten zyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Tampony probiotyczne wykonane są z czystej wiskozy, która ma bardzo silne właściwości chłonne. Warstwa wierzchnia to polipropylen. Tampon zaopatrzony jest w bawełniany sznureczek. Produkt jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia (nie jest wybielany chlorem) i środowiska.

Tampony z probiotykiem dostępne są w trzech rozmiarach, o różnej chłonności wydzieliny menstruacyjnej. Każdy z nich zawiera taką samą ilość bakterii. Wybór produktu należy zatem uzależnić wyłącznie od obfitości krwawienia i związanej z tym potrzeby ochrony.

Jak stosować tampony probiotyczne?

Tampon probiotyczny wchłania wydzielinę miesiączkową wewnątrz pochwy. Jednocześnie, pod wpływem temperatury ciała, uwalniają się z niego bakterie Lactobacillus. W ciągu półtorej godziny są one w stanie zasiedlić błonę śluzową pochwy, gdzie podejmują produkcję kwasu mlekowego.

Probiotyk w tamponie jest łatwy i wygodny w użyciu. Nie powoduje żadnego dyskomfortu. Nie wymaga dodatkowej ochrony bielizny w związku z wyciekaniem pozostałości preparatu. Aplikuje się go dopochwowo, tak samo jak zwykłe tampony. Aby działał skutecznie, trzeba stosować go minimum 3 razy dziennie przez 3 kolejne dni menstruacji. Efekty odczuwalne są już przy pierwszej miesiączce, ale zaleca się powtórzenie kuracji w trzech kolejnych cyklach menstruacyjnych. Tamponów probiotycznych należy używać wyłącznie w czasie miesiączki.

Wskazania do stosowania tamponów probiotycznych

Tampony z probiotykiem przeznaczone są dla kobiet, które regularnie miesiączkują, w szczególności dla tych, które zmagają się z częstymi infekcjami intymnymi. Zaleca się stosowanie tamponów probiotycznych:

  • w przypadku dolegliwości takich, jak świąd czy pieczenie w okolicach intymnych,
  • po infekcji bakteryjnej lub grzybiczej w układzie moczowo-płciowym,
  • po kuracji antybiotykowej.

Wskazane jest także aplikowanie tamponów probiotycznych przed kąpielą w basenie.

Gdzie kupić tampony probiotyczne?

Tampony z probiotykiem dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych. Można je kupić także poprzez platformy zakupowe czy serwisy ogłoszeniowe. Jedno opakowanie kosztuje 30–40 zł. Tampony Ellen są zatem zdecydowanie droższe od zwykłych, ale ich cena jest tylko niewiele wyższa od ceny tradycyjnego probiotyku ginekologicznego w globulkach. Warto zatem sięgnąć po produkt zapewniający równowagę flory bakteryjnej pochwy podczas menstruacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
2
Polecamy
Nieprzyjemny zapach z pochwy – o czym świadczy i jak pozbyć się krępującej dolegliwości?
Nieprzyjemny zapach z pochwy – o czym świadczy i jak pozbyć się krępującej dolegliwości? TVN zdrowie
Infekcja bakteryjna pochwy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Infekcja bakteryjna pochwy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Pochwa, wagina ‒ co trzeba o niej wiedzieć?
Pochwa, wagina ‒ co trzeba o niej wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis