Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szerokie pieluchowanie – na czym polega i kiedy należy je stosować? Rola w terapii dysplazji stawów biodrowych
menu
Polub nas na Facebooku

Szerokie pieluchowanie – na czym polega i kiedy należy je stosować? Rola w terapii dysplazji stawów biodrowych

Nowo norodzone dziecko

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Szerokie pieluchowanie jest zalecane przez lekarzy ortopedów w przypadku stwierdzenia dysplazji stawów biodrowych u niemowlęcia. Celem tej metody jest przytrzymanie nóżek w odpowiedniej pozycji, co przyczynia się do prawidłowego wykształcenia się stawów. Warto wiedzieć, jak szeroko pieluchować, aby zapewnić dziecku komfort i wygodę.

Szerokie pieluchowanie jest sposobem korekcji wad wrodzonych związanych z ułożeniem stawów biodrowych. Może być także jednym z elementów przygotowania dziecka do noszenia aparatu ortopedycznego, który unieruchamia dziecko w pozycji tzw. żabki. Należy pamiętać, że można stosować je tylko na zlecenie lekarza. Szerokie pieluszkowanie niemowląt nie powinno być wykorzystywane w celach profilaktycznych, ponieważ może powodować negatywne skutki zdrowotne.

Na czym polega szerokie pieluszkowanie?

Szerokie pieluchowanie to sposób zakładania pieluchy u niemowlęcia, u którego stwierdzono wrodzone zaburzenia stawów biodrowych. Ma ono charakter leczniczy, a jego celem jest utrzymanie prawidłowej pozycji nóżek i przytrzymanie struktur stawów. Dzięki temu możliwe jest ich prawidłowe wykształcenie i zahamowanie dysplazji. Niekiedy jest ono przygotowaniem dziecka do zastosowania różnego rodzaju aparatów ortopedycznych, które są konieczne w przypadku bardziej zaawansowanych wad.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Szerokie pieluchowanie niemowlęcia polega na zawinięciu pieluchy tak, że nogi są odwiedzione i zgięte (pozostają w tzw. pozycji żabki). Zakres rozstawienia nóg przy szerokim pieluszkowaniu powinien być ściśle ustalony przez lekarza po wykonaniu badania ultrasonograficznego (USG) bioder, które odbywa się profilaktycznie w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nie należy podejmować samodzielnej decyzji o zastosowaniu tej metody, ponieważ u dzieci rozwijających się prawidłowo może ona spowodować szkody zdrowotne.

Szerokie pieluchowanie – jak to robić prawidłowo?

Szerokie pieluszkowanie niemowląt nie jest trudną czynnością i może być z powodzeniem wykonywane przez każdego rodzica po krótkim przeszkoleniu przez lekarza lub położną. Ważne jest, aby ortopeda ustalił zakres odwodzenia nóg, ponieważ zbyt wąskie lub szerokie ustawienie może nie przynieść pożądanych efektów leczniczych.

Instrukcja szerokiego pieluchowania nie jest skomplikowana. Potrzebne są 3 pieluchy tetrowe lub flanelowe. Dwie z nich należy złożyć w prostokąt i włożyć między nóżki dziecka. Trzecią pieluchę składa się w trójkąt, nakłada na dwie pozostałe i związuje lub przypina tak, aby się nie zsunęła. Dzięki tej metodzie dziecko ma szeroko rozstawione nóżki, które są zgięte w stawach pod kątem prostym. Pozycja ta sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawu i często całkowicie wystarcza do skorygowania niewielkich wad.

Jeżeli niemowlę korzysta z pieluchy jednorazowej, dodatkowe pieluchy flanelowe lub tetrowe nakłada się na pampersa w taki sam sposób. Przy szerokim pieluszkowaniu można także spotkać się z nakładaniem dwóch pieluch jednorazowych jednocześnie.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie kostnym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Jaka pielucha do szerokiego pieluchowania?

Do szerokiego pieluchowania niemowląt można wykorzystać pieluchę tetrową, flanelową lub jednorazową. Wszystko zależy od preferencji, wygody oraz zakresu odwiedzenia, który trzeba uzyskać. Zdecydowanie bardziej komfortowe mogą okazać się pieluchy materiałowe.

Pieluchy flanelowe do szerokiego pieluchowania wykonuje się w 100% z bawełny, dlatego są przewiewne, miękkie, miłe w dotyku i nie powodują otarć, co ma szczególne znaczenie dla delikatnej i wrażliwej skóry niemowlęcia. Są dostępne w kilku różnych wymiarach, dlatego można je odpowiednio dobrać do wielkości dziecka. Natomiast pielucha tetrowa nie jest tak delikatna, ale za to bardziej wytrzymała. Do szerokiego pieluchowania sprawdzą się dobrze oba rodzaje pieluch.

Szerokie pieluchowanie jako profilaktyka

Przez długi czas szerokie pieluchowanie było zalecane przez lekarzy i położne dla wszystkich niemowląt w celu zapobiegania wadom stawów biodrowych. Zgodnie z nowymi standardami zaczęto odchodzić od tej metody i stosuje się ją tylko w przypadku faktycznego stwierdzenia nieprawidłowego ułożenia kończyn dolnych i dysplazji bioder.

Wykazano, że szerokie pieluszkowanie u zdrowych dzieci może powodować, że biodra nie rozwijają się swobodnie, a dziecko nie jest w stanie poruszać nimi w każdym kierunku. Także miednica zyskuje złe ułożenie, co w przyszłości może skutkować nieprawidłową postawą. Zamiast szerokiego pieluchowania w celach profilaktycznych można stosować:

  • kangurowanie dziecka z nóżkami zgiętymi swobodnie,
  • częste układanie dziecka na brzuchu ze swobodnie zgiętymi kończynami dolnymi (tzw. pozycja żabki),
  • noszenie dziecka na rękach z nogami swobodnie zgiętymi i szeroko rozstawionymi na boki.

Należy także unikać podnoszenia dziecka za nogi w trakcie zmieniania pieluchy lub ubierania. Nie można też ustawiać ich na siłę zbyt blisko siebie (np. podczas zawijania w rożek). Może to skutkować zwichnięciem stawów biodrowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Dysplazja stawu biodrowego – jak się objawia u dzieci i dorosłych? 
Dysplazja stawu biodrowego – jak się objawia u dzieci i dorosłych?  TVN zdrowie
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy?
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy? Dzień Dobry TVN
Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia?
Ile razy je powtarzać?
Jak się przygotować?
Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować? TVN zdrowie
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać?
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?