Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szczepionka na rotawirusy. Czy warto szczepić dziecko? Skutki uboczne

Szczepionka na rotawirusy. Czy warto szczepić dziecko? Skutki uboczne

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Oksana Kuzmina / fotolia.com

Szczepionka na rotawirusy jest doustną szczepionką w formie płynnej. Rzadko obserwuje się skutki uboczne i powikłania. Jedynymi z nielicznych efektów jest lekka biegunka, jednak biegunka rotawirusowa jest dużo cięższa i często prowadzi do odwodnienia i hospitalizacji dziecka

Szczepionka na rotawirusy ma na celu zapobiec ciężkim powikłaniom zakażenia rotawirusem. Jest to jeden z najpowszechniejszych wirusów, objawiający się wymiotami, biegunką i gorączką. Może mieć bardzo ciężki przebieg, szczególnie u dzieci do 5. roku życia. Dzieci zakażone rotawirusem często tracą apetyt, a objawy w postaci biegunki i wymiotów doprowadzają nierzadko do odwodnienia, wymagającego leczenia szpitalnego. Największe ryzyko zakażenia przypada na okres jesienno-zimowy.

Czy warto szczepić dziecko na rotawirusy?

To, czy warto szczepić na rotawirusy, zależy w głównej mierze od występowania tego wirusa w danym środowisku. Niestety, na całym świecie jest on bardzo rozpowszechniony, wobec czego ryzyko zachorowania jest duże. Kontakt z rotawirusem mają praktycznie wszystkie dzieci, a do zakażenia u niektórych może dojść nawet kilkukrotnie. Dziecko może się zarazić nie tylko przez bezpośredni kontakt z chorą osobą, ale również poprzez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych wirusem. Rotawirus jest bardzo zakaźny, może przez długi czas utrzymywać się na powierzchni skóry, przedmiotach, meblach, zabawkach, dlatego wystarczy dotknięcie klamki lub zabawki, by wirus zaatakował dziecko.

Zobacz także: Obawy związane ze szczepieniem dziecka

Nie każde zakażenie wysyła symptomy, dlatego tak trudno odizolować chore osoby. Jednak w pierwszych latach życia u dzieci rotawirus może doprowadzić do ciężkiej biegunki, odwodnienia i hospitalizacji. W Polsce średnio 1 na 20 dzieci trafia do szpitala z powodu ciężkiej, wywołanej nim, biegunki. Ryzyko zakażenia wzrasta, kiedy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola.

Kiedy szczepić na rotawirusy?

Szczepienie na rotawirusy można rozpocząć wyłącznie między 6. a 12. tygodniem życia. Na rotawirusy należy szczepić dziecko zwłaszcza wtedy, gdy planuje się wysłać je do żłobka czy przedszkola. a kompletne szczepienie składają się 2 lub 3 dawki szczepionki, a okres między 6. a 12. tygodniem życia jest optymalnym momentem na podanie pierwszej dawki. Nie ma często problemów z podaniem szczepionki na rotawirusy jednocześnie z innym szczepieniem.

Wskazania do szczepień

Chęć posłania dziecka do żłobka czy przedszkola to nie jedyne wskazanie do szczepienia. Rozpowszechnienie tego wirusa w środowisku powinno zachęcić wszystkich rodziców do szczepienia, jeśli chcą w przyszłości uchronić dziecko przed ciężką biegunką i leczeniem w szpitalu.

Zobacz także: Obowiązkowe szczepienia dzieci - dlaczego są takie ważne i kiedy należy je odroczyć?

Skuteczność szczepionki na rotawirusy

Zachorowanie niemowlęcia po szczepieniu na rotawirusy jest oczywiście możliwe. Wówczas najprawdopodobniej ma się do czynienia z bezobjawowym przebiegiem infekcji lub z lekką biegunką niedoprowadzającą do ciężkich powikłań. Rozpowszechnienie chorób w środowisku powoduje, że dziecko i tak będzie na nie narażone, jednak szczepienie ma na celu znacznie zredukować ryzyko zakażenia, a także złagodzić przebieg chorób i uniknąć ciężkich powikłań.

Czy można zapobiec zakażeniu rotawirusami bez szczepienia?

Niezależnie od szczepienia, należy pamiętać o odpowiedniej higienie rąk, które są głównym źródłem infekcji. Szczególnie dotyczy to mycia rąk po wyjściu z toalety i po zmianach pieluszek. Jednak nawet doskonałe warunki sanitarne nie gwarantują eliminacji ognisk zakażeń. Karmienie piersią również przyczynia się do zmniejszenia szans na zakażenie różnymi infekcjami. Jeśli podejrzewa się biegunkę rotawirusową u kogokolwiek w otoczeniu, należy dziecko odizolować od danej osoby. Nie jest to skuteczna metoda zapobiegania infekcji, ze względu na to, że wirus jest obecny już na kilka dni przed wystąpieniem objawów utrzymuje się przez pewien czas po ich ustąpieniu.

Dostępne szczepionki na rotawirusy

Na polskim rynku można spotkać się z dwoma nazwami szczepionek przeciwko rotawirusom. Pierwsza to ROTARIX (2 dawki), a druga to ROTATEQ podawany w 3 dawkach. Szczepienie na rotawirusy widnieje jako zalecane, a nie obowiązkowe, wobec czego jest płatne. Koszt jednej dawki wynosi około 300 zł.

Szczepionka na rotawirusy jest podawana doustnie i ma słodki smak, dlatego też nie ma kłopotów z jej zażyciem.

Skutki uboczne szczepionki na rotawirusy

Zachowanie niemowlęcia po szczepiące na rotawirusy nie powinno budzić zastrzeżeń. Jak w przypadku każdego leku czy szczepionki, możliwe są skutki uboczne. Są jednak one rzadkością i najczęściej pojawienie się objawów jest zbiegiem okoliczności, a nie powikłaniem szczepienia na rotawirusy. U niemowlęcia po szczepieniu można zaobserwować pojawienie się biegunki, wzdęcie brzuszka czy podwyższenie temperatury. Należy jednak pamiętać, że jest to skutek uboczny przejściowy i nie prowadzi do ciężkich powikłań, w przeciwieństwie do bezpośredniego zachorowania na ciężką rotawirusową biegunkę.

Kogo nie powinno się szczepić przeciw rotawirusom?

Nie szczepi się dzieci po 32. tygodniu życia, dzieci z niedoborami odporności ani dzieci z wadami przewodu pokarmowego lub po przebytym incydencie niedrożności jelit. Te przeciwskazania wynikają wyłącznie z faktu, że w tych grupach nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki.

Zobacz film: Szczepienie dzieci. Tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
12
Więcej na temat
Kamienie kałowe – ciężka postać zaparć. Przyczyny ich powstawania i objawy
Kamienie kałowe – ciężka postać zaparć. Przyczyny ich powstawania i objawy
Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku?
Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku?
Badanie kału: przygotowanie, pobranie próbki, wyniki
Badanie kału: przygotowanie, pobranie próbki, wyniki
Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych. Jakie są główne przyczyny?
Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych. Jakie są główne przyczyny?
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?