Polub nas na Facebooku
Czytasz: Syrop glukozowo-fruktozowy – zdrowy zamiennik cukru? 
menu
Polub nas na Facebooku

Syrop glukozowo-fruktozowy – zdrowy zamiennik cukru? 

ciemny syrop glukozowo fruktozowy w szkalnym pojemniczku leży na drewnianym stole.

Fot. bhofack2 / Getty Images

Syrop glukozowo-fruktozowy to powszechnie dodawana do produktów spożywczych substancja słodząca, która prócz smaku wpływa również na ich konsystencję i barwę. Otrzymywana jest ze skrobi kukurydzianej poddawanej obróbce technologicznej i chemicznej. Spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego uważane jest za jedną z głównych przyczyn otyłości i wielu chorób.

Syrop glukozowo-fruktozowy to przemysłowy i tańszy zamiennik cukru obecny w produktach spożywczych. Co to jest syrop glukozowo-fruktozowy? Składa się z cukrów prostych. Otrzymuje się go ze skrobi kukurydzianej, która poddawana jest hydrolizie, w wyniku której powstaje m.in glukoza. Dzięki odpowiedniej konsystencji dodawany jest zarówno do produktów płynnych, jak i stałych. Popularność zyskał w latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Doskonale wiąże się z różnymi produktami, nie zamarza, nie krystalizuje się i jest odporny na drobnoustroje, a przy tym ma niską cenę. Czyni go to ulubionym dodatkiem i jednocześnie ulepszaczem żywności stosowanym przez producentów. Przyczyną popularności syropu w przemyśle są przede wszystkim niskie koszty produkcji.

Syrop glukozowo-fruktozowy a cukier

Zasadnicza różnica między syropem glukozowo-fruktozowym a cukrem dotyczy ich budowy – wiązań cząsteczek obu cukrów. W przypadku cukru białego lub trzcinowego cząsteczki je tworzące są ze sobą połączone, przez to organizm ludzki potrzebuje więcej czasu na wchłonięcie go. Cząsteczki syropu nie są niczym połączone, pozostają w luźnej strukturze.

Dlaczego syrop glukozowo-fruktozowy wypiera na rynku cukier? Ma to związek przede wszystkim z ceną. Technologia produkcji syropu jest znacznie tańsza niż cukru. Za jego popularnością stoi również szereg właściwości syropu, który łatwiej poddaje się obróbce, niż tradycyjny cukier. Dodawany początkowo do słodyczy, występuje w coraz większej ilości produktów. Gdzie można spotkać syrop glukozowo-fruktozowy? W napojach gazowanych, barwnikach i syropach do drinków, jogurtach, serkach, napojach i nektarach owocowych, płatkach śniadaniowych, ciastkach, wafelkach, wędlinach, keczupie, musztardzie, konserwach, pasztetach, bułkach, chlebie, mrożonkach. Niestety syrop dodawany jest również do produktów dietetycznych typu light i fit.

Szkodliwość syropu glukozowo-fruktozowego

Glukoza, a więc podstawowy składnik syropu, to jedna z głównych przyczyn otyłości i szeregu chorób z nią związanych. Co więcej glukoza nie zaspokaja uczucia głodu i sytości. Podnosząc nagle poziom insuliny, wzmaga apetyt i daje pozorną, chwilową energię. Dlatego jej działanie doceniają sportowcy podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku np. podczas jazdy na rowerze lub biegu.

Codzienne narażanie się na spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego w dużych ilościach sprzyja otyłości i zaburza prawidłową pracę trzustki. Osoby, których dieta oparta jest na produktach z dużą zawartością syropu, zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie, niektóre nowotwory, choroby serca, zaburzenia krążenia czy choroby wątroby. Lekarze biją na alarm i problem z epidemią otyłości przypisują właśnie syropowi. W tym celu nad szkodliwością syropu prowadzone są liczne badania. Wśród zarzutów o zakłócenie metabolizmu pojawiają się również te, które wskazują na powodowanie problemów neurologicznych, problemów z pamięcią i przyswajaniem wiedzy. Metabolizowany w wątrobie syrop prowadzi do jej otłuszczenia, a dodatkowo wzmaga produkcję kwasu moczowego, co w ostateczności podnosi ryzyko zachorowania na kamicę nerkową.

Jaki słodycze nam szkodą? Jak wpływają na mózg? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Wpływ cukru na mózg. Cukier jak narkotyk: ludzie uzależnieni od cukru. Źródło: Co nas truje

Produkty bez syropu glukozowo-fruktozowego

Całkowite wyeliminowanie syropu z diety może być trudne, dlatego zaleca się zmniejszenie jego ilości. Jak uchronić się przed skutkami spożywania syropu? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na składy produktów, które kupujemy. Wyeliminować z jadłospisu te, które są niezdrowe, np. napoje gazowane, słodzone soki i nektary owocowe. W sklepach spożywczych z łatwością można znaleźć szereg produktów, w których substancją słodzącą jest miód lub cukier trzcinowy. Są to soki oraz lody i słodycze bez syropu glukozowo-fruktozowego takie jak: ciastka i desery.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Syrop glukozowo-fruktozowy – skład i wpływ na zdrowie.
Źródła syropu glukozowo-fruktozowego
Syrop glukozowo-fruktozowy – skład i wpływ na zdrowie. Źródła syropu glukozowo-fruktozowego Dzień Dobry TVN
Cukier nie… krzepi.
Dlaczego lepiej z nim nie przesadzać? 
Cukier nie… krzepi. Dlaczego lepiej z nim nie przesadzać?  Dzień Dobry TVN
Syrop glukozowy - wpływ na zdrowie.
Zastosowanie w przemyśle spożywczym i otrzymywanie syropu glukozowego 
Syrop glukozowy - wpływ na zdrowie. Zastosowanie w przemyśle spożywczym i otrzymywanie syropu glukozowego  TVN zdrowie
Fruktoza w owocach – czy jest wskazana dla cukrzyków?
Jakie posiada właściwości?
Fruktoza w owocach – czy jest wskazana dla cukrzyków? Jakie posiada właściwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia