Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świnka – choroba zakaźna u dorosłych i dzieci: objawy i leczenie

Świnka – choroba zakaźna u dorosłych i dzieci: objawy i leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: S.Kobold / fotolia.com

Świnka u niemowląt, starszych dzieci i dorosłych może prowadzić do groźnych powikłań. Objawy obejmują niekiedy zapalenie przyusznic, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Świnką można się zarazić przez bezpośredni i pośredni kontakt z chorym.

Świnka, inaczej nagminne zapalenie przyusznic, to choroba zakaźna wywołana przez wirusa świnki. Źródłem zakażenia jest inny chory człowiek. Po wniknięciu do układu oddechowego, wirus replikuje, a następnie atakuje inne narządy i tkanki, m.in. ślinianki.

Co to jest świnka i czy jest zaraźliwa?

Jedynym rezerwuarem wirusa w środowisku jest człowiek, który stanowi źródło zakażenia. Czasem źródłem zakażenia jest człowiek zakażony bezobjawowo. Wirus przenosi się drogą kropelkową przez pośredni lub bezpośredni kontakt z chorym. Pośredni kontakt polega na dotykaniu tych samych przedmiotów czy zabawek, które mogą pośredniczyć w transmisji zakażenia.

Czas wylęgania choroby, czyli od wniknięcia patogenu do wystąpienia objawów, wynosi do 24 dni. Średnio około 16–18 dni. Osoba chora może zarazić już na 7 dni przed wystąpieniem objawów w postaci powiększenia węzłów chłonnych, aż do 9 dni po ich wystąpieniu.

Najczęściej do zakażenia może dojść u małych dzieci (niemowląt), jeszcze nieszczepionych na świnkę, a także u dzieci, których rodzice podjęli decyzję o ich nieszczepieniu. Istnieje możliwość zarażenia się świnką po szczepieniu, jednak dotyczy to wyłącznie intensywnych, bliskich kontaktów wśród nastolatków.

Objawy świnki u dorosłych i u dzieci

Około 30% chorych może mieć przebieg bezobjawowy. Jeśli wystąpią objawy, mają zazwyczaj ostry początek i przebieg. Zakażenie może wystąpić pod jedną z niżej wymienionych postaci lub mogą one pojawić u jednej osoby razem:

  • Objawy prodromalne, czyli przepowiadające, rzadko występują u dzieci, a częściej u dorosłych. Są to objawy grypopodobne.
  • Zapalenie ślinianek – najczęściej dochodzi do zapalenia ślinianek przyusznych (ok. 60–70% przypadków). Rzadziej zajęte zostają ślinianki podżuchwowe. Mogą być zajmowane jednocześnie lub pojedynczo. Objawy towarzyszące zapaleniu ślinianek to ból i obrzęk ślinianek, obrzęk okolicznych tkanek i napięcie skóry nad obrzękiem, zmniejszenie ilości wydzielanej śliny, ból przy spożywaniu potraw wzmagających produkcję śliny (kwaśnych), trudność w przełykaniu, gorączka. W dotyku ślinianka ma ciastowatą strukturę.
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ok. 70% chorych wykazuje zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym. Objawy oponowe wynikające z zajęcia opon mózgowo-rdzeniowych częściej występują u dorosłych niż u dzieci. Są przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych bez objawów zajęcia ślinianek.
  • Zapalenie jąder i najądrza jedno- lub obustronne – częste u młodych mężczyzn i chłopców. Objawia się nagłym, silnym bólem w okolicy krocza z narastającą gwałtownie gorączką, obrzękiem jądra, wymiotami, dreszczami i bólami podbrzusza.
  • Zapalenie jajnika – u dziewcząt i kobiet może wystąpić zapalenie jajników, choć zdarza się ono rzadko. Objawy przypominają zapalenie wyrostka robaczkowego, jeśli procesem chorobowym objęty jest prawy jajnik. Zapalenie to nie prowadzi do niepłodności.
  • Zapalenie trzustki – najpóźniejszy objaw, charakteryzujący się ostrym bólem w nadbrzuszu promieniujący do pleców. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, gorączka.

Inne konsekwencje infekcji wirusem świnki to zapalenie tarczycy, grasicy, nerek czy wątroby.

Świnka – rozpoznanie choroby

Badaniem potwierdzającym rozpoznanie jest badanie serologiczne. W większości rozpoznanie można postawić już na podstawie charakterystycznego wywiadu:

  • charakterystyczny obraz kliniczny,
  • brak szczepień,
  • kontakt z chorym.

Leczenie świnki

Nie ma leczenia przyczynowego świnki. Jest to choroba wirusowa, w związku z tym antybiotykoterapia odpada. Leczenie jest wyłącznie objawowe. Polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Najczęściej wystarczy podanie paracetamolu czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak w przypadku zapalenia trzustki czy jąder i najądrzy może nie obyć się bez zastosowania opioidowych leków przeciwbólowych. Z domowych zaleceń w chorobie, jaką jest świnka, należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, zwilżaniu ust i unikaniu spożywania potraw wymuszających wzmożoną produkcję śliny.

Jakie powikłania niesie za sobą zakażenie świnką?

Powikłania częściej zdarzają się u dorosłych niż u dzieci. Zapalenie jąder może prowadzić do zaburzeń płodności, a konkretnie zaburzeń produkcji plemników. Najczęściej takie powikłanie wynika z obustronnego zapalenia jąder i najądrzy, rzadko niepłodność grozi po jednostronnym zapaleniu.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych niesie za sobą również bardzo poważne powikłania, w postaci głuchoty, padaczki czy porażenia.

Jeśli dojdzie do zakażenia w I trymestrze ciąży, wzrasta ryzyko samoistnego poronienia. Czasami dochodzi do powikłań okulistycznych, neurologicznych, hematologicznych czy stawowych.

Zapobieganie śwince

Podstawową metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Pierwsze szczepienie podaje się w 13.–14. miesiącu życia. W 10. roku życia podaje się dawkę uzupełniającą. Szczepienie daje ochronę właściwie na całe życie.

Zobacz film: Przeciwwskazania do szczepienia dziecka. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym