Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suszarki do rąk w toaletach to siedlisko zarazków
menu
Polub nas na Facebooku

Suszarki do rąk w toaletach to siedlisko zarazków

Oznaczenie toalety

Fot: Matthias Kulka / gettyimages.com

Praktycznie w każdej publicznej toalecie zamontowane są suszarki do rąk. Korzystanie z nich po umyciu dłoni miało być nie tylko bardziej wydajne, ale przede wszystkim bezpieczniejsze dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że suszarki do rąk są siedliskiem groźnych baterii. 

Suszarki montowane w publicznych toaletach mają szybko i bezpiecznie usunąć wilgoć z dłoni. Niestety silny strumień ciepłego powietrza w czasie osuszania rąk, razem z kropelkami wody, rozbryzguje bakterie, które znajdują się na dłoniach. Mieszanka patogenów może się utrzymywać w powietrzu nawet 15 minut.

Tym samym groźne dla zdrowia patogeny lądują na ubraniu, umywalce, ścianie czy w końcu na twarzy. Co gorsza, nasze bakterie mogą "przenieść" się na osobę, która stoi za nami w kolejce do suszarki.

Gorzej jest tylko w szpitalach

Paradoksalnie najwięcej chorobotwórczych bakterii w suszarkach do rąk wcale nie znajduje się w publicznej toalecie. Badania wykazały, że najgorsza sytuacja jest w szpitalach. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds dokładniej przyjrzeli się trzem klinikom. W samym szpitalu w Leeds powierzchnie suszarek były pokryte dwadzieścia dwa razy większą ilością bakterii niż dystrybutory jednorazowych ręczników. W Paryżu - trzydzieści trzy razy większą ilością, a we włoskim Udine - stukrotnie.

Zdaniem specjalistów najbardziej zanieczyszczone są te suszarki, do których trzeba włożyć ręce. Praktycznie każdy użytkownik dotyka ich obudowy czy to rękami czy ubraniem. Zostawia tam trochę własnych drobnoustrojów i zbiera trochę tych, które zostawił poprzedni użytkownik.

Zamiast suszarki ręczniki papierowe?

Publiczna toaleta nie jest najczystszym miejscem, z którym stykamy się każdego dnia. Nawet jeśli umyjemy ręce to wystarczy, że wychodząc z toalety dotkniemy klamki i na naszych dłoniach znowu mamy pełno zarazków. Czy likwidacja suszarek i powrót do papierowych ręczników to lepsze rozwiązanie? Choć korzystanie z papierowych ręczników wydaje się bezpieczniejsze, to jest z całą pewnością droższe. Zdaniem specjalistów przyszłość powinna należeć do bezdotykowych urządzeń na fotokomórkę.

Ile bakterii znajdziemy w łazience? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Test: Ile bakterii znajdziemy w łazience? Źródło: 36,6

Jest się czego bać?

Szacuje się, że na dłoniach może żerować nawet 5 mln bakterii. Choć nie wszystkie są groźne dla zdrowia, to mimo wszystko spora ich część po wniknięciu do organizmu może wywołać spore spustoszenie. Badania pokazują, że na dłoniach mogą się znajdować patogeny odpowiedzialne za rozwój zapalenia płuc, sepsy czy zapalenia opon mózgowych. Jednak bardziej niż obecność bakterii, przeraża fakt, że blisko 70 proc. z nas nie myje rąk

Więcej informacji o bakteriach, które mogą znajdować się na dłoniach oraz o tym, jak prawidłowo myć ręce znajdziecie w naszym materiale: 68 proc. Polaków nie myje rąk! Jakie mogą być tego konsekwencje?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
68 proc.
Polaków nie myje rąk!
Jakie mogą być tego konsekwencje?
68 proc. Polaków nie myje rąk! Jakie mogą być tego konsekwencje? TVN zdrowie
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia TVN zdrowie
Superbakterie - o krok przed medycyną?
Superbakterie - o krok przed medycyną? Dzień Dobry TVN
Idealna pralka dla alergików.
5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Idealna pralka dla alergików. 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć? Materiał sponsorowany