Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sucha skóra na twarzy – jakie mogą być jej przyczyny? Czy pomogą domowe sposoby?
menu
Polub nas na Facebooku

Sucha skóra na twarzy – jakie mogą być jej przyczyny? Czy pomogą domowe sposoby?

twarz-skóra-krem

Fot.: ALDECAstudio / stock.adobe.com

Sucha skóra na twarzy bywa dla wielu osób uciążliwym i długotrwałym problemem, szczególnie w miesiącach zimowych. Gdy zawodzą drogie kosmetyki, często z pomocą przychodzą tanie i sprawdzone domowe sposoby.

Bardzo sucha i łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana niektórymi chorobami, nieodpowiednią dietą, korzystaniem ze złych kosmetyków lub nadmierną ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.

Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze.

Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.

Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi powstaniu suchej skóry na twarzy jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Codzienne używanie podkładów może sprzyjać pogorszeniu się stanu cery. Również niektóre kremy i preparaty antytrądzikowe mogą wysuszać. Podobne działanie mogą mieć płyny do mycia twarzy zawierające zbyt silne detergenty czy mydło.

Nieodpowiednia dieta również sprawia, że skóra na twarzy może być sucha. Sprzyja temu szczególnie zbyt słabe nawodnienie organizmu, ale również niedobory:

  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Sucha skóra na twarzy – jak ją nawilżyć?

W nawilżaniu skóry twarzy z pomocą przyjdą odpowiednie maści i kremy. Warto zacząć stosować mocniej nawilżające kremy, korzystając z tłustych na noc oraz lżejszych na dzień. Dobrym rozwiązaniem będą środki zawierające naturalne składniki. Polecane są również intensywnie nawilżające maseczki. Kolejnym sposobem walki z suchą skórą na twarzy może być stosowanie maści z witaminami A i E lub tranowej, które dostępne są za kilka złotych w aptekach. Nie tylko bardzo intensywnie nawilżają, ale również uzupełniają braki ważnych witamin odpowiedzialnych za wygląd skóry.

Osoby, u których mimo stosowanych środków skóra na twarzy nadal jest sucha, a nawet łuszcząca się, powinny skorzystać z pomocy lekarza dermatologa.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Sucha skóra na twarzy – problem, na który pomogą domowe sposoby

Najlepszym domowym sposobem na natłuszczenie skóry jest stosowanie masła shea, smalcu i łoju. Jednorazowo można wykorzystać również naturalne oleje, takie jak lniany, oliwę z oliwek czy masło kokosowe, jednak ich zbyt częste aplikowanie może upośledzać gruczoły łojowe i wtórnie przesuszać skórę.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie peelingów domowej roboty. Pomagają one usunąć suche skórki. Zbyt agresywne kosmetyki chemiczne lub z kwasami owocowymi mogą pogorszyć stan skóry. Dlatego warto korzystać z delikatnych domowych peelingów z płatków owsianych lub fasoli adzuki. Należy jednak pamiętać, że ich zbyt częste stosowanie nie jest wskazane.

Działanie nawilżające i łagodzące mają również płyny zawierające hydrolaty, na przykład różany. Pomocne może być też dodawanie olejków eterycznych, choć w przypadku podrażnionej skóry pierwsze użycie może być ryzykowne. Najlepiej sprawdza się olejek rumiankowy, z drzewa sandałowego i kadzidłowy.

Jak zadbać o skórę twarzy po wakacjach? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie zabiegi do twarzy wybrać po wakacjach? Źródło: 36,6.

Sucha skóra na twarzy a dieta

Bardzo ważnym elementem dbania o skórę twarzy jest odpowiednia dieta. Jeżeli cera jest przesuszona, a pod oczami można zaobserwować ciemne kręgi, to należy pić więcej wody – przynajmniej półtora litra dziennie. Dodatkowo powinno się spożywać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, szczególnie omega-3, które znajdują się w rybach morskich, tranie i orzechach. Nie należy też zapominać o owocach i warzywach, które dostarczają niezbędnych dla dobrego stanu skóry twarzy witamin.

Sucha skóra na twarzy u niemowlaka lub małego dziecka

W przypadku niemowląt i małych dzieci nie można zastosować wiele rozwiązań pomagających na suchą skórę na twarzy u dorosłych. Zawsze powinno wybierać się kosmetyki przeznaczone dla wieku dziecka, ponieważ inne mogą zawierać niebezpieczne dla niego substancje. Sucha skóra na twarzy niemowlaka może być nawilżana specjalistycznymi maściami dla dzieci lub maścią z witaminą A. Pomocne są też kąpiele w płatkach lub słomie owsianej, a także stosowanie płynów do kąpieli z emolientami.

Zobacz film: Zbieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Klaudyna Hebda, Zadbaj O Suchą Skórę! Naturalne (I Sprawdzone) Sposoby.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
10
Polecamy
Pajączki na twarzy – przyczyny powstawania, metody usuwania
Pajączki na twarzy – przyczyny powstawania, metody usuwania Dzień Dobry TVN
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy Dzień Dobry TVN
Sucha skóra twarzy i innych części ciała – nawilżanie i domowe sposoby
Sucha skóra twarzy i innych części ciała – nawilżanie i domowe sposoby TVN zdrowie
Podrażniona skóra – piekący i nieestetyczny problem.
Jak sobie z nim poradzić?
Podrażniona skóra – piekący i nieestetyczny problem. Jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Gloria
Ja polecam Octenicare - zawsze stosuję, gdy dzieje się coś niepokojącego z moją skórą i zawsze działa. Staram się zawsze mieć go w mieszkaniu i stosuję nawet na oparzenia.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia