Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spuchnięte kolano: przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny
menu
Polub nas na Facebooku

Spuchnięte kolano: przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny

Spuchnięte kolano może pojawić się na skutek różnych schorzeń i urazów stawu kolanowego. Bardzo często towarzyszy mu ból o różnym stopniu intensywności. Wśród najczęstszych przyczyn opuchlizny kolana można wymienić: różnego rodzaju urazy, w tym przede wszystkim przeciążenie, skręcenie, zwichnięcie czy stłuczenie kolana. Przyczyną spuchniętego kolana może być również idiopatyczne zapalenie stawów. 

Najczęstszą przyczyną opuchlizny kolana są urazy, wynikające z przeciążenia stawu kolanowego. Zwykle związane jest to z długotrwałą i intensywną aktywnością fizyczną, w tym: biegami przełajowymi, długimi górskimi wędrówkami czy podnoszeniem ciężarów. Obrzęk kolana jest jednym ze skutków przetrenowania lub treningu fizycznego niedostosowanego do przygotowania kondycyjnego.

Obrzęk kolana - przyczyny

Jedną z podstawowych przyczyn obrzęku kolana są urazy, powstałe na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, czyli przeciążenia stawu kolanowego. Bardzo często opuchlizna w okolicy kolana pojawia się również w wyniku chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

W takim przypadku obrzęk może pojawić się zarówno samoistnie (w bardziej zaawansowanym stadium chorobowym), jak i po wysiłku fizycznym, np. po spacerze. Wśród najpowszechniejszych przyczyn obrzęku kolana należy wymienić również urazy, w tym przede wszystkim: skręcenie, zwichnięcie oraz stłuczenie. Zwykle opuchliźnie, powstałej na skutek urazu, towarzyszy również intensywny ból. Za obrzęk kolana może odpowiadać również uraz wewnątrzkolanowy, np. uszkodzenie łękotki czy stawu kolanowego.

Zobaczcie, czym jest kolano skoczka:

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6

Duży wpływ na przyczynę obrzęku kolana ma dokładna lokalizacja zmiany. Za opuchliznę z tyłu pod kolanem najczęściej odpowiada cysta Bakera, która jest nienowotworowym guzkiem z płynem stawowym. 

Zwykle wskazuje ona na chorobę stawów, stan zapalny stawu kolanowego, przepuklinę torebki kolana lub zapalenie kaletek maziowych. Na pojawienie się cysty Bakera najbardziej narażone są osoby ze znaczną nadwagą oraz zawodowi sportowcy. Co istotne, zmianie zlokalizowanej z tyłu kolana zwykle towarzyszy: zaczerwienienie, trudności w zgięciu nogi oraz ból stawu kolanowego, który nasila się przy aktywności ruchowej.

Opuchlizna kolana może być również jednym z objawów wielu chorób, w tym przede wszystkim schorzeń o podłożu reumatologicznym i autoimmunologicznym. Wśród chorób, których symptomem jest obrzęk kolana, można wymienić: 

  • dnę moczanową, 
  • tocznia układowego, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów oraz 
  • chorobę zwyrodnieniową stawów.

Obrzęk kolana - objawy

Opuchlizna kolana jest zespołem objawów o różnym podłożu i lokalizacji. Obrzęk najczęściej umiejscowiony jest nad kolanem, a dokładniej nad rzepką. Zdarza się jednak, że opuchlizna występuje z tyłu kolana. Wśród charakterystycznych symptomów obrzęku kolana można wymienić wodę w kolanie, czyli nadmiar płynu w stawie kolanowym. Wśród innych objawów opuchlizny kolana, można wyróżnić:

  • zaczerwienienie stawu,
  • ból w kolanie,
  • upośledzenie ruchów, może wystąpić nawet zespół, tzw. sztywnego kolana,
  • problemy z chodzeniem,
  • ocieplenie skóry w okolicy kolana.

Leczenie obrzęku kolana: farmakoterapia i rehabilitacja

Obrzęk kolana i towarzyszący mu ból oraz upośledzenie ruchu są dolegliwościami znacznie obniżającymi jakość życia chorego, dlatego wymagają interwencji specjalisty. Szczególnie szybkiej reakcji wymaga opuchlizna, spowodowana urazem kolana. 

W takiej sytuacji należy przede wszystkim wykonywać okłady z lodu

Z kolei wówczas, gdy obrzęk kolana, spowodowany jest gromadzeniem się wody, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W takim przypadku, wykonuje się punkcję stawu, która polega na odessaniu wody. Wówczas, gdy zachodzi podejrzenie infekcji lub stanu zapalnego, próbkę płynu oddaje się do analizy.

Zobacz także: RTG kolana – na czym polega badanie i co wykrywa?

W inny sposób przebiega leczenie obrzęku kolana wówczas, gdy ma on podłoże reumatyczne. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt pomocniczy, w celu odciążenia chorego stawu. Ponadto pacjentowi zaleca się również smarowanie kolana maściami i żelami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W przypadku wdania się infekcji konieczna jest również antybiotykoterapia. Oprócz tego stosuje się również rehabilitację, której celem jest przywrócenie dawnej sprawności kolana.

Obrzęk kolana - jak domowymi sposobami zmniejszyć opuchliznę?

Obrzęk kolana można zwalczyć również domowymi sposobami. Pierwszym krokiem jest odpowiednie ułożenie chorej nogi oraz wykonywanie zimnych okładów. Opuchliznę kolana można zmniejszyć przez zastosowanie okładów z octu winnego, który ma działanie ściągające. Wśród domowych sposobów na obrzęk kolana można wymienić również wykonywanie okładów z: surowego ziemniaka, schłodzonych liści kapusty oraz śmietany lub kefiru, które - podobnie jak ocet - wykazują działanie ściągające.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia poprawią krążenie:

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
571
53
Polecamy
Woda w kolanie – jakie są jej objawy, jak ją wyleczyć, jakie są skuteczne domowe sposoby?
Woda w kolanie – jakie są jej objawy, jak ją wyleczyć, jakie są skuteczne domowe sposoby? TVN zdrowie
Na czym polega stan zapalny kolana.
Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.
Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie. TVN zdrowie
Spuchnięte nogi.
Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie
Spuchnięte nogi. Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?