Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Zatkane ucho najczęściej jest problemem, z którym łatwo można sobie poradzić w domowych warunkach. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad trzy dni, może to świadczyć o poważniejszych przyczynach, np. stanie zapalnym ucha.

Zatkane ucho może się pojawić w różnych okolicznościach, np. w czasie lotu samolotem lub jazdy windą. Może to też być następstwo przeziębienia. Sposób powstrzymywania tej dolegliwości jest zależny od jej przyczyny. Należy zwracać uwagę na to, czy do ograniczenia słuchu dochodzą inne objawy (głównie silny ból oraz szumy), a także na to, jak długo utrzymuje się ten problem. Jeżeli trwa powyżej trzech dni, należy zgłosić się do laryngologa, gdyż może to świadczyć o zapaleniu ucha lub pęknięciu błony bębenkowej.

Zobacz też: Błona bębenkowa – czym jest i jakie funkcje pełni? Regeneracja błony bębenkowej

Sposoby na zatkane ucho – przeziębienie

Jednym z objawów przeziębienia jest obrzęk śluzówek nosa, który może się roznieść także do przewodów słuchowych i trąbki Eustachiusza (łączącą ucho z nosem), co powoduje wrażenie zatkanych uszu. Aby zwalczyć ten problem, należy zastosować sposoby na udrożnienie dróg oddechowych.

Zobacz też: Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych

Najlepszym z tych sposobów są krople do nosa obkurczające śluzówkę. Można także zastosować inhalacje z olejków eterycznych (np. lawendowego) lub ziół (np. melisy, szałwi, rumianku). Aby to zrobić, należy wlać do miski litr gorącej wody, a następnie wymieszać go z kilkoma kroplami olejku lub liśćmi zioła. Następnie powinno się nachylić nad miską, zarzucić na głowę ręcznik i wdychać unoszące się opary.

Jeżeli te sposoby nie przynoszą żadnych rezultatów, należy zgłosić się do laryngologa. Przedłużające się wrażenie niedosłuchu może świadczyć o zapaleniu zatok, a w dalszej perspektywie o trwałej niedrożności lub zapaleniu trąbki Eustachiusza. Właśnie w tym miejscu gromadzi się gęsta wydzielina spływająca z zatok, która powoduje uczucie wypełnienia i zatkania ucha.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Sposoby na zatkane ucho – woskowina

Woskowina jest naturalną wydzieliną uszną, która w normalnych ilościach ma działanie antybakteryjne, a poza tym utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi rozmaitych infekcji oraz chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Jej nadmiar prowadzi do zablokowania światła przewodu słuchowego, a co za tym idzie osłabienia słuchu, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitej głuchoty.

Zwiększona ilość woskowiny najczęściej dotyka osoby, które noszą aparaty słuchowe, pracują lub często przebywają w zanieczyszczonym środowisku lub w miejscach, w których występuje duże zapylenie powietrza lub hałas. Innymi przyczynami nadmiaru woskowiny jest używanie gumowych słuchawek wkładanych głęboko do ucha, wystawianie ucha na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego lub długie kąpiele (dzieje się tak ze względu na pęcznienie woskowiny pod wpływem wody).

Nadmiar woskowiny należy usunąć. Ważne jest to, by unikać w tym celu patyczków higienicznych – mogą one jedynie wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej, a poza tym uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową - spowodować jej pogrubienie, zmniejszenie elastyczności, a co za tym idzie ograniczenie prawidłowości przenoszenia dźwięku, tzn. znaczne pogorszenie słuchu.

Zobacz też: Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?

Woskowinę można usunąć przy pomocy strzykawki lub zakraplacza wypełnionych wodą utlenioną lub specjalnym płynem do usuwania woskowiny dostępnym w aptece. Należy napełnić strzykawkę, a następnie odchylić głowę do tyłu i w bok, by ucho znajdowało się u góry. Następnie ostrożnie włożyć strzykawkę do ucha i spuścić z niej kilka kropli jej zawartości. Jeżeli jest nią woda utleniona, osoba powinna usłyszeć charakterystyczne syczenie powstające w wyniku reakcji tej substancji z wydzieliną uszną. Po tym, jak dźwięk ustanie, należy ostrożnie wyprostować głowę, co pozwoli na wypłynięcie pozostałej części płynu na zewnątrz. Tę samą konfigurację kroków należy powtórzyć z drugim uchem.

Dobrymi sposobami na woskowinę są także parafina lub specjalne krople do rozpuszczania tej wydzieliny. Ich działanie polega na rozmiękczaniu zalegających złogów oraz zapobieganiu ich przywierania do ścian przewodu słuchowego. Krople są dostępne w aptece bez recepty. Ważne jest, by pamiętać o nagrzaniu ich opakowania w dłoniach, dopóki nie osiągnie temperatury ciała.

Jeżeli nie uda się usunąć woskowiny własnoręcznie, konieczna jest wizyta u laryngologa. Specjalistyczna higiena ucha polega na wypłukaniu go wodą o temperaturze 37 °C. Należy unikać tego typu działań w domu, gdyż może to pogorszyć dolegliwość.

Sposoby na zatkane ucho – inne przyczyny

Z uczuciem zatkanego ucha często zmagają się osoby „tracące grunt pod nogami” – dzieje się tak podczas podróży samolotem lub jazdy windą. Do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza uciskającego i zwężającego trąbkę Eustachiusza. W takiej sytuacji należy żuć gumę lub ssać cukierki, co powoduje produkcję śliny, która dobrze wpływa na „odtykanie” uszu. Siedzenie w wyprostowanej pozycji poprawia odpływ powietrza, co również wzbudza uczucie przeczyszczenia kanału słuchowego. W niektórych przypadkach wystarczy ziewnąć – szerokie otworzenie żuchwy wspomaga ruch w okolicy przewodu słuchowego, co również odtyka ucho.

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
469
292
Komentarze (4)
Jan58
Mam cukrzyce i lekarz kazał mi chodzić na basen, bo to podobno pomaga. Niestety za każdym razem po wyjściu mam zatkane uszy, czasem tylko jedno. Próbowałem tej parafiny, bo nie lubię chodzic do lekarzy, ale to nic nie pomagało. W końcu przestałem chodzic bo to bez sensu.
Czytaj całość
aaaa
Ja też mam ten produkt w łazience, od jakiegoś czasu czyszczę nim swoje uszy i nie mam problemów z nadmiarem woskowiny. Patyczki odstawione, nie chce ryzykować pojawienia się kolejnego korka.
Czytaj całość
Domi27
Jadwiga ja używam sprayu do uszu, to moim zdaniem najlepsza i najbardziej bezpieczna forma czyszczenia uszu. U mnie się sprawdza. Wcześniej miałam częste problemy z gromadzeniem się woskowiny.
Czytaj całość
Jadwiga
Już gdzieś tu pisałąm, że często mam uszy zatkane woskowiną. Wtedy pomaga mi parafina. Zapuszczam po kilka kropel i czekam na efekty. Trocę to trwa, bo w jednym uchu trzymam płyn 30 minut. Generalnie pomaga, ale nie ma spektakularnych efektów.
Czytaj całość
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?