Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

NAN

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Zatkane ucho najczęściej jest problemem, z którym łatwo można sobie poradzić w domowych warunkach. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad trzy dni, może to świadczyć o poważniejszych przyczynach, np. stanie zapalnym ucha.

Zatkane ucho może się pojawić w różnych okolicznościach, np. w czasie lotu samolotem lub jazdy windą. Może to też być następstwo przeziębienia. Sposób powstrzymywania tej dolegliwości jest zależny od jej przyczyny. Należy zwracać uwagę na to, czy do ograniczenia słuchu dochodzą inne objawy (głównie silny ból oraz szumy), a także na to, jak długo utrzymuje się ten problem. Jeżeli trwa powyżej trzech dni, należy zgłosić się do laryngologa, gdyż może to świadczyć o zapaleniu ucha lub pęknięciu błony bębenkowej.

Zobacz też: Błona bębenkowa – czym jest i jakie funkcje pełni? Regeneracja błony bębenkowej

Sposoby na zatkane ucho – przeziębienie

Jednym z objawów przeziębienia jest obrzęk śluzówek nosa, który może się roznieść także do przewodów słuchowych i trąbki Eustachiusza (łączącą ucho z nosem), co powoduje wrażenie zatkanych uszu. Aby zwalczyć ten problem, należy zastosować sposoby na udrożnienie dróg oddechowych.

Zobacz też: Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych

Najlepszym z tych sposobów są krople do nosa obkurczające śluzówkę. Można także zastosować inhalacje z olejków eterycznych (np. lawendowego) lub ziół (np. melisy, szałwi, rumianku). Aby to zrobić, należy wlać do miski litr gorącej wody, a następnie wymieszać go z kilkoma kroplami olejku lub liśćmi zioła. Następnie powinno się nachylić nad miską, zarzucić na głowę ręcznik i wdychać unoszące się opary.

Jeżeli te sposoby nie przynoszą żadnych rezultatów, należy zgłosić się do laryngologa. Przedłużające się wrażenie niedosłuchu może świadczyć o zapaleniu zatok, a w dalszej perspektywie o trwałej niedrożności lub zapaleniu trąbki Eustachiusza. Właśnie w tym miejscu gromadzi się gęsta wydzielina spływająca z zatok, która powoduje uczucie wypełnienia i zatkania ucha.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Sposoby na zatkane ucho – woskowina

Woskowina jest naturalną wydzieliną uszną, która w normalnych ilościach ma działanie antybakteryjne, a poza tym utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi rozmaitych infekcji oraz chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Jej nadmiar prowadzi do zablokowania światła przewodu słuchowego, a co za tym idzie osłabienia słuchu, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitej głuchoty.

Zwiększona ilość woskowiny najczęściej dotyka osoby, które noszą aparaty słuchowe, pracują lub często przebywają w zanieczyszczonym środowisku lub w miejscach, w których występuje duże zapylenie powietrza lub hałas. Innymi przyczynami nadmiaru woskowiny jest używanie gumowych słuchawek wkładanych głęboko do ucha, wystawianie ucha na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego lub długie kąpiele (dzieje się tak ze względu na pęcznienie woskowiny pod wpływem wody).

Nadmiar woskowiny należy usunąć. Ważne jest to, by unikać w tym celu patyczków higienicznych – mogą one jedynie wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej, a poza tym uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową - spowodować jej pogrubienie, zmniejszenie elastyczności, a co za tym idzie ograniczenie prawidłowości przenoszenia dźwięku, tzn. znaczne pogorszenie słuchu.

Zobacz też: Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?

Czy chorowałeś kiedyś na zapalenie ucha?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Woskowinę można usunąć przy pomocy strzykawki lub zakraplacza wypełnionych wodą utlenioną lub specjalnym płynem do usuwania woskowiny dostępnym w aptece. Należy napełnić strzykawkę, a następnie odchylić głowę do tyłu i w bok, by ucho znajdowało się u góry. Następnie ostrożnie włożyć strzykawkę do ucha i spuścić z niej kilka kropli jej zawartości. Jeżeli jest nią woda utleniona, osoba powinna usłyszeć charakterystyczne syczenie powstające w wyniku reakcji tej substancji z wydzieliną uszną. Po tym, jak dźwięk ustanie, należy ostrożnie wyprostować głowę, co pozwoli na wypłynięcie pozostałej części płynu na zewnątrz. Tę samą konfigurację kroków należy powtórzyć z drugim uchem.

Dobrymi sposobami na woskowinę są także parafina lub specjalne krople do rozpuszczania tej wydzieliny. Ich działanie polega na rozmiękczaniu zalegających złogów oraz zapobieganiu ich przywierania do ścian przewodu słuchowego. Krople są dostępne w aptece bez recepty. Ważne jest, by pamiętać o nagrzaniu ich opakowania w dłoniach, dopóki nie osiągnie temperatury ciała.

Jeżeli nie uda się usunąć woskowiny własnoręcznie, konieczna jest wizyta u laryngologa. Specjalistyczna higiena ucha polega na wypłukaniu go wodą o temperaturze 37 °C. Należy unikać tego typu działań w domu, gdyż może to pogorszyć dolegliwość.

Sposoby na zatkane ucho – inne przyczyny

Z uczuciem zatkanego ucha często zmagają się osoby „tracące grunt pod nogami” – dzieje się tak podczas podróży samolotem lub jazdy windą. Do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza uciskającego i zwężającego trąbkę Eustachiusza. W takiej sytuacji należy żuć gumę lub ssać cukierki, co powoduje produkcję śliny, która dobrze wpływa na „odtykanie” uszu. Siedzenie w wyprostowanej pozycji poprawia odpływ powietrza, co również wzbudza uczucie przeczyszczenia kanału słuchowego. W niektórych przypadkach wystarczy ziewnąć – szerokie otworzenie żuchwy wspomaga ruch w okolicy przewodu słuchowego, co również odtyka ucho.

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
662
435
Polecamy
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego Dzień Dobry TVN
Przyczyny suchego gardła.
Jak je nawilżać?
Przyczyny suchego gardła. Jak je nawilżać? Dzień Dobry TVN
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami? TVN zdrowie
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho? TVN zdrowie
Komentarze (6)
Redakcja serwisu
Jeśli chodzi o opis pozycji, w zależności od źródła może być ona określona inaczej. Najczęściej, w warunkach domowych, chory się kładzie na zdrowej stronie, uchem kropionym do góry. Wtedy po prostu leży się na boku bez odchylania się do przodu czy do tyłu.
Czytaj całość
janek28
błąd w tekście. Przed wlaniem płynu do ucha przechylamy głowę do przody i w bok a nie do tyłu. Do tyłu to możemy przechylic jak juz chcemy żeby płyn wyciekł z ucha.
Czytaj całość
Jan58
Mam cukrzyce i lekarz kazał mi chodzić na basen, bo to podobno pomaga. Niestety za każdym razem po wyjściu mam zatkane uszy, czasem tylko jedno. Próbowałem tej parafiny, bo nie lubię chodzic do lekarzy, ale to nic nie pomagało. W końcu przestałem chodzic bo to bez sensu.
Czytaj całość
aaaa
Ja też mam ten produkt w łazience, od jakiegoś czasu czyszczę nim swoje uszy i nie mam problemów z nadmiarem woskowiny. Patyczki odstawione, nie chce ryzykować pojawienia się kolejnego korka.
Czytaj całość
Domi27
Jadwiga ja używam sprayu do uszu, to moim zdaniem najlepsza i najbardziej bezpieczna forma czyszczenia uszu. U mnie się sprawdza. Wcześniej miałam częste problemy z gromadzeniem się woskowiny.
Czytaj całość
Jadwiga
Już gdzieś tu pisałąm, że często mam uszy zatkane woskowiną. Wtedy pomaga mi parafina. Zapuszczam po kilka kropel i czekam na efekty. Trocę to trwa, bo w jednym uchu trzymam płyn 30 minut. Generalnie pomaga, ale nie ma spektakularnych efektów.
Czytaj całość
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni