Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na rzucenie palenia
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na rzucenie palenia

NAN

Fot.: johann35micronature / stock.adobe.com

W zakończeniu nałogu zawsze najważniejsza jest motywacja. To ona daje nam siłę, by oprzeć się pokusie. Rzucić palenie nie jest łatwo, ale zakończenie przygody z papierosami i zawartą w nich nikotyną poprawia stan zdrowia i portfela. Warto!

Rzucanie palenia nie należy do najłatwiejszych. Wielu palaczy nie ma motywacji do rzucenia, inni chcą zerwać z nałogiem, ale jest im bardzo trudno odstawić papierosy definitywnie i po jakimś czasie wracają do palenia. 

Zobacz film: Zobacz, jak wyglądają płuca palacza. Źródło: 36,6.

Mechanizm uzależnienia od papierosów jest taki sam, jak w przypadku alkoholu lub narkotyków. Głównym składnikiem uzależniającym jest w papierosach nikotyna. Poza nią papierosy zawierają substancje smołowate, czyli: metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne (np. benzopiren, obecny również w smogu), nitrozaminy, aceton (trujący rozpuszczalnik), arsen (trutka na szczury), metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a jest to zaledwie część substancji toksycznych, które tam znajdziemy.

Papierosy są szkodliwe dla zdrowia i rakotwórcze (są odpowiedzialne za powstawanie raka płuc), powodują także choroby układu krążenia. Im szybciej je rzucimy, tym lepiej! Już rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. Po 9 miesiącach od ostatniego papierosa regenerują się rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc. Wracają nam także odczucia zapachowe i smakowe, które u palaczy są przytępione.

Zobacz film: Czy e-papieros pomaga rzucić palenie? Źródło: 36,6.

Sposoby na rzucanie palenia: samokontrola

Na rynku dostępne są preparaty do walki z głodem nikotynowym. Niestety nie pomagają one zapomnieć o papierosach i odruchu palenia. Tutaj jedyne co może nam pomóc to silna motywacja. Należy kontrolować ochotę zapalenia, można unikać sytuacji, których nie wyobrażamy sobie bez papierosa. 

Przygotowując się do rzucenia palenia możemy zapisywać każdego spalonego papierosa, notować okoliczności i to, co dało nam jego wypalenie. Z czasem zauważymy pewne prawidłowości, które możemy wykorzystać podczas rzucania. Okaże się, że palimy, bo mamy papierosy pod ręką, z przyzwyczajenia. A przyzwyczajenia można zmienić.

Zobacz film: Czym zastąpić papierosy? Źródło: 36,6.

Sposoby na rzucanie palenia: rzucanie grupowe

Łatwiej zerwać z nałogiem w grupie niż samemu. Rzucanie palenia z kimś zwiększa motywację i ułatwia zmianę przyzwyczajeń. Dobrze, by znajomi i rodzina dodatkowo wspierali i motywowali palacza do zerwania z nałogiem. Przecież nikt nie chce czynić z bliskich biernych palaczy... Można skorzystać z terapii pomagającej wyjść z nałogu. Takie terapie odbywają się zarówno indywidualnie, jak i w grupie.

Sposoby na rzucanie palenia: znajdź motywację i wyznacz datę

Bez motywacji nie uda się rzucić nałogu. Względy zdrowotne, ekonomiczne, estetyczne, zapachowe - nie ważny jest powód, ważne, żeby był! Dobrze, by wyznaczyć sobie konkretną datę, dzień, kiedy pożegnamy się z papierosami. Nawet jeśli tego dnia nie wypalimy ani jednego papierosa, a następnego już się złamiemy - jesteśmy na dobrej drodze do rzucenia - mamy wyznaczony cel.

Zobacz film: W jaki sposób zmotywować się do rzucenia palenia? Eksperyment: Metody rzucania palenia. Źródło: 36,6

Sposoby na rzucanie palenia: nie poddawaj się

Nie zawsze udaje się zerwać z papierosami za pierwszym razem. Jednak eksperci od uzależnień przekonują, że jeśli ktoś już wie, że chce rzucić, to cel osiągnie. Może nie uda się pierwszym razem, może i nie za drugiem, ale w końcu cel zostanie osiągnięty. W Polsce funkcjonuje poradnia dla osób palących. Można szukać pomocy w rzucaniu palenia dzwoniąc pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108 w godzinach 11-19 od poniedziałku do piątku.

Widzisz różnicę?

Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie podczas rzucania palenia. Po tym czasie powoli zauważamy efekty - lepsze samopoczucie, wyostrzone zmysły smaku i zapachu, spokojniejszy oddech, unormowane ciśnienie. Jeśli widzimy efekty, motywacja rośnie.

Zobacz: Jak zacząć detoks papierosowy?

Zobacz film: Rzuć palenie, zwiększ wydolność. Źródło: 36,6Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
12
Polecamy
Jak rzucić palenie – skuteczne sposoby na pozbycie się szkodliwego nałogu
Jak rzucić palenie – skuteczne sposoby na pozbycie się szkodliwego nałogu Dzień Dobry TVN
Lenistwo – jak z nim walczyć? Skąd się bierze niechęć do pracy?
Lenistwo – jak z nim walczyć? Skąd się bierze niechęć do pracy? Dzień Dobry TVN
Czym zastąpić papierosy kiedy rzucamy palenie?
Czym zastąpić papierosy kiedy rzucamy palenie? TVN zdrowie
Jak wytrwać w niepaleniu
Jak wytrwać w niepaleniu TVN zdrowie
Komentarze (1)
Iza
A co sądzicie o wspomagaczach ? Np o jakos tabletkach . Dają rade ?
Czytaj całość
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką