Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sofrologia jako technika relaksacyjna. Jak ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sofrologia jako technika relaksacyjna. Jak ją stosować?

Kobieta, która patrzy się w okno

Fot: Oliver Rossi / gettyimages.com

Sofrologia to paranauka mająca na celu rozwój zdolności umysłowych i duchowych. Regularne jej praktykowanie pozwala na wydobycie z umysłu dużych pokładów spokoju, cierpliwości, a przede wszystkim zwiększa samoświadomość.

Sofrologia łączy techniki pozwalające na rozwijanie ludzkiego potencjału. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego, z połączenia słów oznaczających harmonię (sos), świadomość (phren) oraz rozumowanie (logos). Jej praktykowanie pozwala na pozbycie się napięcia w stresujących sytuacjach.

Zobacz także:

Warsztaty oddechowe, które pomogą Ci zredukować stres!

Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres a okres – jaki ma wpływ na miesiączkowanie?

Stres jest jednym z czynników, które towarzyszą każdemu człowiekowi na co dzień. Gdy występuje w niewielkim natężeniu, zazwyczaj jest motywujący i popycha do działania. W nadmiarze powoduje jednak spustoszenie nie tylko w umyśle, ale i w ciele. Ćwiczenia z sofrologii pozwalają na zminimalizowanie reakcji stresowych i pozbycie się „czarnych myśli”. Sofrologia została po raz pierwszy zaprezentowana światu w latach 60. ubiegłego wieku przez Alfonsa Caycedo, kolumbijskiego lekarza psychiatrę. Słynął on z łączenia technik zen, jogi oraz buddyzmu.

Na czym polegają techniki sofrologii?

Sofrologia składa się z 12 poziomów zamkniętych w 3 cyklach. Ważna jest teoria, jednak dopiero praktyka wprowadza istotne zmiany w psychice człowieka. Osoba praktykująca z czasem nabiera większej wprawy, czuje się bardziej zrelaksowana, ma wewnętrzną harmonię i rozwija samoświadomość. Sesje można odbywać indywidualnie pod okiem sofrologa lub w zorganizowanych grupach. Lepsze efekty dają spotkania indywidualne, ponieważ mogą być dobrane bezpośrednio do potrzeb. Na sesjach grupowych praktykujący dzielą się własnymi doświadczeniami i narzędziami pomocnymi, m.in. w opanowywaniu reakcji stresowych i ćwiczeniu uważności. Zwolennicy tej techniki zauważają u siebie również poprawę koncentracji, lepsze wyniki w nauce i pracy. Sofrologia wspiera leczenie wielu schorzeń, w tym depresji, nerwicy, przewlekłego stresu, astmy, arytmii serca oraz problemów z dopasowaniem społecznym.

Poziomy sofrologii:

  • I – oparty na jodze. Regularne praktykowanie określonych sekwencji ruchów wpływa przede wszystkim na ciało, rozciąga je i wzmacnia. Uczy także głębokiego, świadomego oddychania. Poprawia krążenie krwi i limfy. Pozwala na naukę usuwania napięć z ciała, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.
  • II – skupia się bardziej na duchowości i dlatego inspirowany jest elementami buddyzmu. Osoba znajdująca się na tym poziomie stara się skupić na umyśle i patrzeć na własne życie i problemy z zewnątrz. W ten sposób rozwija postrzeganie zmysłowe, ćwiczy wizualizację i motywację ukierunkowaną na cele (życiowe i zawodowe).
  • III – zawiera elementy japońskiego zenu. Opiera się na medytacji i dlatego też wymaga przejścia przez poprzednie dwa poziomy. Łączy naukę płynącą z jogi oraz buddyzm. Na tym etapie osoba praktykująca może pracować nad własną przeszłością i starać się patrzeć na nią z innej perspektywy.
  • IV – skupia się przede wszystkim na osadzeniu w codzienności i tym, co tu i teraz. Pozwala na ocenę własnych uczuć względem sytuacji panującej w rodzinie i społeczeństwie.
  • V–XII – dotarcie do tych poziomów poprzedza wiele miesięcy trudnej pracy nad własnym ciałem i emocjami. Dopiero na tym etapie można rozwijać samoświadomość w szerszym zakresie.

Metoda Caycedo

Jedną z najbardziej znanych metod Alfonsa Caycedo nazwana została dynamicznym relaksem Caycedo (DRC). Przeznaczona jest dla osób chcących połączyć ćwiczenia fizyczne z rozwojem mentalnym. Nie jest to jednak jednorazowa praktyka, a sposób na życie. Dzięki niej możliwe jest osiąganie wyznaczonych celów i walka ze stresem. Pojedyncza sesja z terapeutą trwa około godziny, jednak dokładny czas zależy od potrzeb. Ogólnie przyjmuje się, że całość zamyka się w 3 etapach:

  • Etap odkrywania – polega na poznawaniu podstaw i teorii towarzyszących sofrologii. Osoba, zgłębiając tę technikę, powinna zapoznać się z narzędziami, które pomogą jej na kolejnych etapach.
  • Etap opanowywania – jest stosunkowo długi i uwzględnia praktyczny aspekt. Kluczowe jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń, zapisywanie swoich spostrzeżeń i postępów w notesie. W ten sposób widać postępy.
  • Etap transformacji – najważniejszy z etapów, na którym widać postępy zarówno w zachowaniu, jak i w postrzeganiu rzeczywistości. Narzędzia, które początkowo wydają się trudne, stają się codziennością i stanowią element każdego dnia. Na tym etapie zarówno osoba praktykująca, jak i jej bliscy zauważają pozytywne zmiany w zachowaniu i samopoczuciu. Umysł staje się bardziej bystry i łatwiej jest panować nad sytuacjami stresowymi.

Zobacz film i dowiedz się, jak naturalnie poradzić sobie ze stresem:

Zobacz film: Jak radzić sobie ze stresem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Tournaire M., Theau-Yonneau A. (2007). Complementary and alternative approaches to pain relief during labor. Evid Based Complement Alternat Med. 4 (4): 409–17.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
7
Polecamy
Autohipnoza i jej zalety.
Czy pomoże zbudować pewność siebie?
Autohipnoza i jej zalety. Czy pomoże zbudować pewność siebie? Dzień Dobry TVN
Jak walczyć ze stresem?
Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia
Jak walczyć ze stresem? Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia Dzień Dobry TVN
Techniki relaksacyjne pomogą pokonać jesienną chandrę i stres.
Jak je stosować?
Techniki relaksacyjne pomogą pokonać jesienną chandrę i stres. Jak je stosować? TVN zdrowie
Czym jest stres w pracy - techniki radzenia sobie ze stresem
Czym jest stres w pracy - techniki radzenia sobie ze stresem TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia