Polub nas na Facebooku
Czytasz: Soda oczyszczona – środek wspomagający leczenie wielu chorób i dolegliwości. Właściwości lecznicze sody

Soda oczyszczona – środek wspomagający leczenie wielu chorób i dolegliwości. Właściwości lecznicze sody

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: naviya / stock.adobe.com

Soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie z dodatkiem świeżego soku z cytryny stosowana jest w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Jest również zalecana przy zapaleniu pęcherza moczowego, gdyż skutecznie likwiduje ból, pieczenie i podrażnienia. Wykorzystywana jest do domowych inhalacji zwalczających katar, kaszel i ból gardła. 

Soda oczyszczona znajduje zastosowanie w kuchni jako zamiennik proszku do pieczenia, ale również w kosmetyce i lecznictwie. Wykorzystywana jest w medycynie naturalnej jako środek łagodzący bóle gardła i katar. Korzystnie wpływa na dolegliwości trawienne, przyczyniając się do ich zlikwidowania.

Soda oczyszczona – zastosowanie dla zdrowia

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, odznacza się licznymi właściwościami leczniczymi i prozdrowotnymi. Występuje ona naturalnie w osadach wód słodkich, w wodach gruntowych oraz w złożach mineralnych. Znajduje się również w organizmie człowieka. Wodorowęglan sodu wykorzystywany jest uzupełniająco w różnych kuracjach leczniczych. Soda oczyszczona stosowana jest jako lek na zgagę, gdyż działa neutralizująco na kwas żołądkowy i łagodzi uczucie „palenia” w przełyku

Picie sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie wskazane jest w zwalczaniu niestrawności, której towarzyszą nudności, wymioty, uczucie pieczenia w klatce piersiowej oraz nieprzyjemne wzdęcia. Soda oczyszczona normalizuje pH w organizmie, likwidując zakwaszenie oraz wykazuje właściwości detoksykacyjne, gdyż przyspiesza oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn. Pożądane efekty są widoczne przy regularnym stosowaniu sody w postaci płynu, jednak nie dłużej niż przez trzy tygodnie.

Soda oczyszczona z sokiem z cytryny – napój o działaniu przeciwnowotworowym

Napój przygotowany na bazie sody oczyszczonej, soku z cytryny oraz wody wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Cytryna zawiera związki o działaniu przeciwutleniającym, które hamują procesy oksydacyjne (inaczej tlenowe). Dzięki temu wykazuje właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów. Dodatek sody oczyszczonej nasila to działanie, gdyż przyczynia się do unormowania pH organizmu. Należy jednak pamiętać, że terapia sodą oczyszczoną nie jest polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym, gdyż sód prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Przeciwnowotworowy napój przygotuje się poprzez połączenie ze sobą łyżeczki sody oczyszczonej, soku wyciśniętego z połowy cytryny i szklanki letniej wody.

Soda oczyszczona w leczeniu problemów skórnych

W medycynie naturalnej soda oczyszczona stosowana jest w zwalczaniu problemów skórnych. Przyczynia się ona do łagodzenia oparzeń słonecznych, dlatego do kąpieli w letniej wodzie warto dodać mieszankę wodorowęglanu sodu i mąki kukurydzianej. Soda oczyszczona wykazuje właściwości bakteriobójcze, dlatego można ją wykorzystywać do przemywania ran oraz pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych skóry. Pasta przygotowana na bazie sody i wody łagodzi ukąszenia owadów, przynosząc szybką ulgę w bólu i swędzeniu. Sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie można stosować przy pieluszkowym zapaleniu skóry u niemowląt. Nie należy posypywać skóry dziecka suchym proszkiem. Wodorowęglan sodu wykorzystywany jest również w zwalczaniu aft w jamie ustnej oraz leczeniu pęknięć skóry w kącikach ust.

Zastosowanie sody w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych

Soda oczyszczona od dawna wykorzystywana jest w pomocniczym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, gdyż skutecznie łagodzi ból gardła i katar. Przy tego rodzaju dolegliwościach wskazane jest stosowanie domowych inhalacji z sodą. Do miski wlewa się wrzącą wodę, do której dodaje się łyżkę wodorowęglanu sodu. Głowę należy przykryć ręcznikiem, a następnie nachylić się nad miską. Unoszącą się w powietrzu parę wdycha się nosem, natomiast wydech wykonuje się ustami. Inhalacje sodą oczyszczoną przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych, a tym samym udrażniają nos, zwalczają ból gardła oraz łagodzą kaszel. 

Sodę oczyszczoną można stosować również w postaci kropli do nosa. Wystarczy połączyć ¼ łyżeczki sody z łyżką wody, a następnie wpuścić po dwie krople przygotowanego preparatu do każdego otworu nosowego. Przy infekcjach gardła warto zastosować płukankę na bazie sody, brązowego cukru i soli, które rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Gardło należy płukać co najmniej raz dziennie.

Soda oczyszczona w chorobach nerek i infekcjach dróg moczowych

Właściwości lecznicze sody oczyszczonej wykorzystywane się w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz chorób nerek. Wodorowęglan sodu wspomaga funkcjonowanie nerek, gdyż jest naturalnym elektrolitem regulującym pH krwi. Soda oczyszczona skutecznie zwalcza infekcje dróg moczowych. Stosowana jest przy zapaleniu pęcherza moczowego, gdyż działa łagodząco na towarzyszące infekcji dolegliwości, takie jak ból i pieczenie. Wodorowęglan sodu przyczynia się do zmniejszenia kwasowości moczu, co umożliwia leczenie podrażnień pęcherza moczowego. Przy infekcjach dróg moczowych wskazane jest picie sody oczyszczonej rozcieńczonej w wodzie z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Sodę oczyszczoną można również dodać do kąpieli.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania