Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem?
menu
Polub nas na Facebooku

Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem?

Osoba, która trzyma złamanego papierosa

Fot: Image Source / gettyimages.com

Metody na skuteczne rzucenie palenia dobiera się indywidualnie. Niektórzy wspomagają się preparatami zastępczymi z nikotyną, jednak najważniejsza jest silna wola i wsparcie otoczenia.

Mimo udowodnionego szkodliwego wpływu palenia na zdrowie człowieka, jak również wielu akcji mających na celu zniechęcić ludzi do palenia, okazuje się że większość palaczy nie potrafi wyzbyć się tego okropnego nawyku. Tytoń, jak każda używka, posiada silne właściwości uzależniające. Podstawą rzucenia palenia jest oczywiście silna wola. Wszelkie metody farmakologiczne bez chęci osoby palącej, na nic się nie zdadzą. Rzucenie palenia jest bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia jednostki, jednak także ze względu na negatywny wpływ palenia na otoczenie.

Sposoby na rzucenie palenia – dlaczego warto przestać palić?

Palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, jednak przede wszystkim palacze powinni być świadomi, że mają kilkanaście razy wyższe ryzyko chorób nowotworowych, kilkudziesięciu razy wyższe ryzyko choroby kardiologicznej jak i zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego i innych. Negatywne skutki palenia odczuwają nie tylko sami palacze, lecz również ich rodziny.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto rzucić palenie:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie? Źródło: 36,6.

Dym pochodzący z papierosów zawiera około 4 tysięcy różnych substancji, które działają m.in. rakotwórczo, jak aceton, benzopiren, chlorek winylu, ciała smołowate, kadm, naftylamina, toluidyna, uretan. Papierosy zawierają wiele powszechnie znanych ze swoich szkodliwości substancji. Zalicza się tu cyjanowodór, stosowany niegdyś w komorach gazowych przez hitlerowców. Ponadto w papierosie można znaleźć:

  • trutkę na szczury (arsen),
  • środki owadobójcze jak DDT,
  • środki konserwujące,
  • butan czy metanol służące do wyrobu benzyny,
  • odkryty przez Marię Skłodowską –Curie radioaktywny polon;
  • no i oczywiście znana przez wszystkich nikotyna, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne, zwiększa częstość rytmu serca, stymuluje niewłaściwe, niekontrolowane podziały komórkowe, czyli nie tylko przyczynia się do powstania chorób nowotworowych jak również powoduje, że produkowane komórki płciowe są gorszej jakości. Nikotyna jest związkiem uzależniającym w papierosach.

Czy trudno jest rzucić palenie?

Na rozwój uzależnienia ma wpływ nie tylko substancja czynna zawarta w danej używce. Przede wszystkim istotną rolę zawsze odgrywają predyspozycje indywidualne i czynniki społeczne. W papierosie potencjał uzależniający ma nikotyna. Działa podobnie do amfetaminy czy heroiny pod kątem mechanizmu uzależnienia. Dochodzi do powstania wewnętrznej, nieodpartej potrzeby przyjmowania danej substancji. Z czasem układ nerwowy adaptuje się do danej substancji, stąd przy braku papierosa człowiek czuje się źle. Nikotyna uzależnia więc „psychicznie”, ponieważ brak dostępu do papierosów powoduje niepokój, problemy z koncentracją czy drażliwość. Istotny jednak wpływ na rozwój uzależnienia mają również czynniki społeczne. Dziecko wychowujące się w środowisku, gdzie dorośli palą, uznaje to za normę. Ponadto używki te są dla nich ogólnodostępne. Rówieśnicy również mają istotny wpływ na wygenerowanie nawyku palenia papierosów. Trzecią grupą czynników ryzyka są predyspozycje indywidualne, czyli pewnego rodzaju skłonność do uzależnień. Poza pewną niedojrzałością, impulsywnością, bardziej skłonni do uzależnień są ludzie w trudnych sytuacjach, z problemami osobistymi, nieradzący sobie dobrze ze stresem. Te same czynniki przekładają się na indywidualne możliwości rzucenia palenia.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Wśród sposobów na rzucenie palenia wymienia się więc przede wszystkim silną wolę. Można wspomóc się początkowo metodami farmakologicznymi w postaci preparatów zawierających nikotynę. Mogą one jednak powodować objawy uboczne. W terapii uzależnień można również skorzystać z niekonwencjonalnych metod jak akupunktura.

Nigdy nie ma złego momentu na zerwanie z nałogiem i rzucenie palenia. Tym bardziej, że szkody wyrządzane przez palenie widoczne mogą być jeszcze przez kilka lat po zakończeniu palenia. Ryzyko większości chorób nowotworowych wyrównuje się z populacyjnym co najmniej na 5 lat po zakończeniu palenia. Jednak szkody wyrządzone przez palenie, które są dokonane, wymagają nie raz kilkudziesięciu lat na regenerację. Skuteczne rzucenie palenia jest możliwe, choć wymaga poświęcenia od osoby palącej. W zależności od tego ile dana osoba paliła, tym trudniejszy może okazać się dla niej proces rzucania palenia. Nie ma reguły. Są osoby, które bez względu na ilość papierosów są w stanie rzucić nałóg z dnia na dzień i ich silna wolna pozwala zrzec się palenia, a są osoby, które nawet gdy nie palą dużo, czy nawet diagnozuje się u nich schorzenia na tle palenia papierosów (przepiekła obturacyjna choroba płuc czy nowotwór), nie potrafią rzucić palenia.

Czy zastąpić papierosy i jak skutecznie zerwać z nałogiem? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czym zastąpić papierosy? Źródło: 36,6.

Najważniejsze jest nastawienie osoby chcącej rzucić palenie, a także pomoc otoczenia, które może odegrać kluczową rolę w wyzbywaniu się nałogu. Najlepiej więc, by np. małżeństwo jednocześnie decydowało się na rzucenie palenia, gdyż jest ono wtedy dużo skuteczniejsze niż próby indywidualne.

Podstawowym pytaniem na które musi odpowiedzieć sobie osoba paląca papierosy, to dlaczego pali. Musi również przeanalizować co bardziej się opłaca – palenie czy rzucenie palenia pod kontem zdrowotnym czy ekonomicznym. Bodźcem do rzucenia palenia powinno być pojawienie się nowego członka rodziny, ponieważ bierne palenie to podstawowy czynnik wpływający na wzrost ryzyka śmierci łóżeczkowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Polecamy
Drogie ośrodki leczące z uzależnień. Skuteczniejsze od innych?
Drogie ośrodki leczące z uzależnień. Skuteczniejsze od innych? Dzień Dobry TVN
Brain fog czyli zamglenie umysłu. Jak wyglądają objawy i na czym polega to zjawisko?
Brain fog czyli zamglenie umysłu. Jak wyglądają objawy i na czym polega to zjawisko? Dzień Dobry TVN
Sposoby na rzucenie palenia
Sposoby na rzucenie palenia TVN zdrowie
Jak wytrwać w niepaleniu
Jak wytrwać w niepaleniu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?