Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się biorą podkrążone oczy u dziecka lub niemowlaka?
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się biorą podkrążone oczy u dziecka lub niemowlaka?

dziecko

Fot.: Robert Kneschke / stock.adobe.com

Podkrążone oczy u dziecka mogą być wynikiem wielu czynników. Czasami są to uwarunkowania genetyczne, zmęczenie lub niewyspanie się. Jednak sińce pod oczami mogą także świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie.

Podkrążone oczy u dziecka powinny zaniepokoić w szczególności, jeśli pojawiły się nagle, a wcześniej nie występowały. Jeżeli ich przyczyny nie można dopatrywać się w niewystarczającej ilości snu niemowlaka, należy rozważyć wizytę u lekarza pediatry i skonsultować z nim swoje obawy. Sińce pod oczami mogą bowiem świadczyć o innej, poważnej chorobie i stanowić wyłącznie jeden z towarzyszących jej objawów.

Podkrążone oczy u dziecka – przyczyny

Podkrążone oczy u dziecka najczęściej są jednym z objawów chorób alergicznych, głównie alergicznego nieżytu nosa. Oprócz zasinień pod oczami można spotkać się z innymi symptomami – między innymi kichaniem i wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa. Zmiana koloru skóry wokół oczu wywołana jest przekrwieniem błony śluzowej nosa i zatok, świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym tychże okolic.

Również kontakt z potencjalnym alergenem może być przyczyną podkrążonych oczu u dzieci. Należy bacznie zwracać uwagę na kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji najmłodszych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku alergii pokarmowych. Sińcom pod oczami towarzyszą wówczas inne symptomy: bruzdowate zmiany na dolnych powiekach (tzw. fałdy Dennie'go i Morgana), salut alergiczny, zahamowanie przyrostu masy dziecka, bóle brzucha, wymioty, biegunki czy też krew w stolcu.

Dolegliwością, której towarzyszą podkrążone oczy, jest alergiczne zapalenie spojówek. Ponadto objawia się ono świądem, pieczeniem i przekrwieniem spojówek, łzawieniem oraz obrzękiem powiek.

Podkrążone oczy w połączeniu z bladą twarzą zarówno u niemowlaka, jak i dwulatka, trzylatka czy też starszego dziecka mogą być skutkiem niedoboru żelaza lub witaminy K. W tym przypadku wystarczy wprowadzić bardziej zróżnicowaną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Niedobór żelaza może powodować anemię (niedokrwistość), której objawami są nie tylko podkrążone oczy, ale także brak apetytu, osłabienie włosów i paznokci, trudności w koncentracji i nauce u starszych dzieci, ogólne osłabienie organizmu, a nawet omdlenia.

Zobacz nasz film sprawdź czym zajmuje się pediatra:

Zobacz film:  Pediatra. Czym się zajmuje? Źródło: Getty Images / iStock

Kolejną przyczyną zaczerwienionych oczu u najmłodszych mogą być choroby pasożytnicze. Warto wówczas wykonać badania w kierunku owsicy, glistnicy, toksokarozy i tasiemczycy. W przypadku zakażenia pasożytami występują również inne objawy: bóle brzucha, biegunka, wymioty, utrata wagi, zgrzytanie zębami, brak apetytu, nocny świąd okolic odbytu czy też ogólne osłabienie organizmu.

Winczewska-Wiktor A. i Steinborn B. w swojej publikacji zwracają także uwagę na zjawisko nazywane migreną brzuszną. Wbrew pozorom jest to częsta dolegliwość spotykana u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że boryka się z nią około 3% małych pacjentów. Zazwyczaj są to bóle tępe, w okolicach pępka, które mają nagły i nawracający charakter. Towarzyszą im podkrążone oczy i brak apetytu.

Wśród innych przyczyn zasinienia pod oczami u dzieci wymienić należy również:

  • mukowiscydozę,
  • przewlekłe choroby serca lub płuc,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • choroby nerek,
  • czasami choroby wrodzone, np. zespół dyskinezy rzęsek.

Zdarza się, że podkrążone oczy u niemowlaka pojawiają się na skutek zmęczenia i niewystarczającej ilości snu. Sporadycznie mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu.

Jak walczyć z podkrążonymi oczami u dziecka?

W przypadku dzieci do walki z sińcami pod oczami nie wystarczy stosowanie specjalistycznych kremów czy domowych okładów. Gdy problem trwa przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. To on wybierze odpowiedni sposób leczenia choroby podstawowej, której objawem są między innymi czerwone oczy i sińce pod oczami. W wielu przypadkach wystarcza wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka minerały i witaminy.

Zobacz film: Co jeść w przypadku anemii? Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

1. Bodajko-Grochowska A., Emeryk A., Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych, Forum Medycyny Rodzinnej, Tom 8, Nr 1 (2014), s. 14–20

2. Michalczuk M., Sybilski A. J., Nietolerancje pokarmowe, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010, nr 6 (3), s. 189–193

3. Mowszet K., Podstawowe zasady diagnostyki i leczenia alergii pokarmowej u dzieci, „Nowa Pediatria” 3/2002, s. 122–127

4. Winczewska-Wiktor A., Steinborn B., Dziecięce zespoły okresowe, Polski Przegląd Neurologiczny, Tom 8, nr 1 (2012), s. 32–37

5. Zawadzka-Krajewska A., Pyłkowica – nie tylko alergiczne, sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, „Nowa Pediatria”, 3/2001, s. 2–6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Polecamy
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają?
Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Podkrążone oczy – jak z nimi walczyć?
Przyczyny podkrążonych oczu
Podkrążone oczy – jak z nimi walczyć? Przyczyny podkrążonych oczu TVN zdrowie
Szkliste oczy – na co mogą wskazywać zaszklone oczy u dziecka i u dorosłego?
Szkliste oczy – na co mogą wskazywać zaszklone oczy u dziecka i u dorosłego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie