Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się bierze choroba afektywna dwubiegunowa? Objawy ChAD
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się bierze choroba afektywna dwubiegunowa? Objawy ChAD

NAN

Fot: Pixabay / pixabay.com

Choroba afektywna dwubiegunowa cechuje się pojawianiem się naprzemiennych stanów emocjonalnych. Z jednej strony osoba dotknięta nią czuje przygnębienie, a z drugiej euforię. Przyczyną tego zaburzenia jest głównie zaburzenie w występowaniu neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Z roku na rok choroba afektywna dwubiegunowa dotyka coraz większej liczby ludzi. Szacuje się, że w całej Polsce na to schorzenie cierpi około 360 tys. osób.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się występowaniem naprzemiennych, odmiennych nastrojów. Na pierwszym "biegunie" pojawiają się epizody tzw. hipomanii, czyli podwyższonego nastroju wraz z nadmierną energią i aktywnością. Manią określa się nienaturalnie wzmożony nastrój, który jest zadziwiający dla otoczenia i nie zdarza się u zdrowych osób. Drugi "biegun" to depresja, w której nastrój osoby chorej jest znacznie obniżony, a energia i aktywność wyraźnie spadają nawet do postaci apatii. ChAD jest chorobą o niejednorodnym obrazie klinicznym. Postać zaburzenia i częstość występowania odmiennych epizodów jest indywidualna dla każdego chorującego. Jest to zaburzenie, które było opisywane już w starożytności. Podejrzewa się, że wiele sławnych osób na nie cierpiało, m.in. Ludwik van Beethoven, Kurt Cobain, Jean-Claude Van Damme czy Ernest Hemingway. Do niedawna choroba afektywna dwubiegunowa nazywana była psychozą maniakalno-depresyjną lub cyklofrenią. Aktualnie jednak odchodzi się od takiego nazewnictwa.

Jak dobrać terapię do problemów? Zobaczcie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

W chorobie afektywnej dwubiegunowej pojawia się depresja, czyli stan, w którym chory ma bardzo obniżony nastrój i wyraźne spowolnienie myślenia. Można zaobserwować, że osoba cierpiąca na to schorzenie staje się mniej aktywna. Potrafi przeleżeć cały dzień w łóżku i będzie się czuć zmęczona. Właściwie nie odczuwa pozytywnych emocji. Dominują u niej smutek, przygnębienie i rozżalenie oraz trudniej jej się myśli. Po zadaniu pytania potrzebuje więcej czasu na odpowiedź. W ostrzejszych przypadkach choroby zdarza się, że osoba słabo reaguje na pytania od innych osób, a jeśli w chodzi w jakieś interakcje, to przychodzi jej to z dużym trudem. U pacjentów często pojawiają się również myśli samobójcze.

Mania jest przeciwnym stanem do depresji. Osoba nią dotknięta staje się ożywiona oraz podwyższa się jej nastrój. Jej myślenie przyspiesza, dochodząc nawet do tzw. gonitwy myśli, co doprowadza do rozkojarzenia. Osoba zachowuje się chaotycznie i nieskładnie. Zaczyna zajmować się wieloma rzeczami naraz, często nie kończąc ich. Pojawia się u niej odczucie wielkości, czyli wydaje jej się, że ma nadludzkie zdolności i może wiele zdziałać. Z tego powodu ludzie w fazie manii podejmują zachowania ryzykowne (uprawiają hazard, pożyczają pieniądze, zadłużają się). U niektórych osób pojawiają się słabsze stany manii, tzw. hipomania. W tym przypadku nie występują tak chaotyczne działania typowe dla manii. Osoba sprawia wrażenie tryskającej energią. U niektórych pacjentów, zwłaszcza długo chorujących epizod maniakalny może nastąpić wspólnie z objawami psychotycznymi. Oznacza to, że u chorego pojawiają się myśli urojeniowe, niezwiązane z rzeczywistością. Na przykład choremu wydaje się, że ma kontakt z istotami pozaziemskimi. Często zdarzają się również urojenia prześladowcze, które są szczególnie trudne dla rodziny chorego.

U niektórych osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową depresja i mania współwystępują. Określa się je wtedy jako epizody mieszane. Stan ten najczęściej charakteryzuje się nadmiarem energii, gonitwą myśli, a jednocześnie tendencjami samobójczymi.

Przyczyny zachorowania na depresję afektywną dwubiegunową

Aktualnie lekarze oraz naukowcy nie potrafią ustalić jednoznacznie przyczyn zachorowań na chorobę afektywną dwubiegunową. Przede wszystkim uważa się, że podstawowym czynnikiem zachorowań jest genetyka. Około połowa osób chorujących na ChAD ma w rodzinie kogoś cierpiącego na zaburzenia afektywne. Duże znaczenie w powstawaniu choroby najprawdopodobniej ma neuroprzekaźnictwo w ośrodkowym układzie nerwowym. Możliwe, że ChAD powstaje w związku z nadmiarem lub niedoborem jednego z trzech neuroprzekaźników (noradrenalina, serotonina lub dopamina). Są one odpowiedzialne za transport impulsów nerwowych w mózgu. Samopoczucie człowieka, czyli nastrój, energia, czy zdolność do odczuwania przyjemności są regulowane przez te trzy substancje chemiczne. Kolejną możliwością jest stan nierównowagi pomiędzy powyższymi neuroprzekaźnikami lub zbyt duża wrażliwość komórek nerwowych wychwytujących te substancje. Pojawienie się choroby może też mieć przyczynę w wadach rozwoju płodu lub być efektem urazów lub mikrourazów mózgu. Istnieje też teoria, która mówi, że czynniki środowiskowe mogą mięć duży wpływ na pojawienie się choroby. Zwłaszcza długotrwały stres, nieodpowiednia ilość snu oraz brak organizacji rytmu dobowego. Podejrzewa się, że korzystanie z substancji psychoaktywnych również może uaktywniać chorobę.

Zobaczcie, jaką chorobą jest depresja:

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
454
21
Polecamy
Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe.
Choroba twórczych, wrażliwych i sławnych
Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Choroba twórczych, wrażliwych i sławnych Dzień Dobry TVN
Życie na emocjonalnej huśtawce.
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie
Życie na emocjonalnej huśtawce. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie Dzień Dobry TVN
Depresja dwubiegunowa - przyczyny, objawy, leczenie
Depresja dwubiegunowa - przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Objawy i przyczyny cyklofrenii - jak leczyć chorobę afektywną?
Objawy i przyczyny cyklofrenii - jak leczyć chorobę afektywną? TVN zdrowie
Komentarze (1)
zdzislaw
Dlaczego w przyczynach nie ma nic o myslach czlowieka, czy to nie ma wplywu na czlowieka?
Czytaj całość
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?