Polub nas na Facebooku
Czytasz: Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?

Kobieta, której dokucza silny ból z tyłu głowy

Fot: Fotolia / fotolia.com

Silny ból z tyłu głowy jest uciążliwą dolegliwością, która może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Choć często budzi wiele obaw, nawet silny ból niekoniecznie musi być skutkiem groźnych chorób. Jeśli jednak często nawraca lub towarzyszą mu inne objawy, lepiej go nie bagatelizować.

Pulsujący, kłujący, tępy ból z tyłu głowy - wszystkie potrafią być bardzo męczące. Wynikają z podrażnienia różnych części w obrębie ciała - naczyń krwionośnych, mięśni, struktur mózgowych, oczu, uszu i zębów. 

Najczęściej przechodzą samoistnie, kiedy ustępuje wywołująca je przyczyna. Kiedy ból z tyłu głowy nasila się, towarzyszą mu inne objawy lub utrzymuje się przez wiele dni, może on świadczyć o groźnych chorobach i wymaga odpowiedniej diagnostyki.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Ból z tyłu głowy a ciśnienie

Pulsujący lub tępy ból głowy często ma związek z problemami z ciśnieniem - zarówno tymi na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym oraz jego gwałtownych zmianach u osób wrażliwych na pogodę często pojawia się mocny, pulsujący ból z tyłu głowy. Podobnie dzieje się, jeśli zmiana ciśnienia wywołana jest podróżowaniem - ból często pojawia się podczas podróży samolotem lub w trakcie wspinaczki wysokogórskiej.

Zdarza się, że nagłe wahanie ciśnienia w naczyniach krwionośnych, niskie ciśnienie bądź nadciśnienie tętnicze. Takie objawy wymagają diagnostyki i ustabilizowania stanu chorego, ponieważ nieleczone mogą przynieść groźne konsekwencje.

Zobacz też: Światłowstręt - objawy i przyczyny nadwrażliwości na światło

Ból z tyłu głowy może być sygnałem, żeby o siebie zadbać

Jeśli tępy ból lub ucisk z tyłu głowy trwa kilka dni albo pojawia się i znika, często nasila się wieczorami lub w sytuacjach emocjonalnych i przechodzi w pulsujący ból, to może być znak, że należy o siebie lepiej zadbać.

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuje

Ból z tyłu głowy często może być wywołany przez stres, przemęczenie, nieregularny tryb życia, zbyt silne emocje oraz napięcie mięśni karku. Choć te przyczyny nie są groźne same w sobie, to warto wtedy posłuchać organizmu dającego znać, że jest nadmiernie obciążony i znaleźć czas na odpoczynek. Przykładem jest napięciowy ból głowy, który nasila się pod koniec dnia.

Ból z tyłu głowy po prawej lub po lewej stronie

Jeżeli ból z tyłu głowy występuje tylko po jednej stronie, na przykład pod uchem, bardzo często ma charakter objawowy. Może być związany z infekcjami w obrębie ucha czy zęba lub z powiększonymi węzłami chłonnymi

Taki ból z tyłu głowy może być też wywołany silnym napięciem mięśni karku, które występuje tylko po jednej stronie (na przykład na skutek spania w złej pozycji, długotrwałego obciążania jednej strony ciała, przewiania). Objawia się uciskiem, kłuciem lub pulsowaniem. Z kolei ból pojawiający się przy schylaniu może pochodzić od chorych zatok, jednak rzadko zdarza się, aby promieniował aż do tyłu głowy.

Zobacz też: Napięciowy ból głowy - objawy, przyczyny, leczenie

Często dokuczają Ci bóle głowy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Ból z tyłu głowy - migrena

Migrenowy ból z tyłu głowy trwa co najmniej kilka godzin i towarzyszą mu charakterystyczne objawy zwane aurą migrenową. Należą do nich: nadwrażliwość na dźwięk i światło, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, nudności i wymioty.

Nawracające migreny warto zdiagnozować, ponieważ nieleczone znacznie zmniejszają komfort życia. Ponadto konsultacja z lekarzem może pomóc w zapobieganiu tym wyjątkowo nieprzyjemnym epizodom.

Ból z tyłu głowy - problemy z kręgosłupem

Ból z tyłu głowy może również pochodzić od kręgosłupa. Dzieje się tak szczególnie w przypadku problemów i zwyrodnień w odcinku szyjnym. Aby go zdiagnozować konieczne jest badanie rentgenowskie szyi. Leczenie, w zależności od zmian w obrębie szyjnym, może przebiegać u fizjoterapeuty lub ortopedy, a czasem konieczna jest operacja.

Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Ból z tyłu głowy - kiedy są powody do obaw?

Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością. Bywa, że nie świadczy o niczym niebezpiecznym dla zdrowia i życia, ale gdy często nawraca, należy go koniecznie zdiagnozować.

Ból z tyłu głowy - kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna?

Innymi powodami do obaw i natychmiastowej konsultacji z lekarzem są:

 • ból głowy, który wystąpił w następstwie urazu;
 • nagły, trudny do wytrzymania ból głowy;
 • wysoka gorączka i sztywność karku;
 • krwawienia z nosa lub uszu;
 • silny ból z tyłu głowy u dzieci;
 • napady padaczkowe;
 • nagłe zmiany zachowania lub stanu psychicznego;
 • trudna do opanowania senność;
 • podwójne widzenie;
 • wymioty;
 • możliwość zatrucia silnymi toksynami - na przykład tlenkiem węgla;
 • przekrwione oczy;
 • niedowłady;
 • opadanie kącika ust;
 • osłabienie rąk lub nóg;
 • ból piorunujący - nagły, bardzo silny głowy, który w przeciągu minuty osiąga najwyższe natężenie i może się utrzymywać nawet przez kilka dni;
 • szumy uszne;
 • zawroty głowy;
 • utrata masy ciała.


Ból z tyłu głowy - co może oznaczać?

  Takie objawy mogą być bardzo groźne i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem lub wezwania pogotowia. Ich przyczynami mogą być: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu, krwiaki, krwotoki i guzy oraz udar mózgu.

  Ból z tylu głowy w ciąży

  Ból głowy w ciąży, także ten z tyłu głowy może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele przyszłej. Czasem zdarza się, że hormony wydzielane przez jajniki i korę nadnerczy mogą przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie. W ten sposób tworzą się obrzęki nie tylko w nogach, ale także w tkance mózgowej. Większy ucisk sprawia, że znajdujące się w mózgu receptory reagują bólem. Dolegliwość sama w sobie nie groźna ani dla matki, ani dla dziecka. Jeśli jednak bóle są bardzo silne, nawracają lub długo się utrzymują konieczna jest konsultacja z lekarzem.

  Ból z tyłu głowy u dziecka

  Ból głowy u dziecka - także ten z tyłu głowy - może pojawić się z wielu powodów i nie zawsze ma związek z chorobą. W ogromnej większości przypadków ból mija samoistnie. Konsultacji z lekarzem wymagają jednak sytuacje gdy wraz z bólem głowy pojawiają się wymioty czy nudności. Jeśli dziecko ma kłopoty ze snem i skarży się na bóle brzucha warto rozważyć badanie kału. Być może przyczyną problemu są pasożyty.

  Nawracające bóle głowy mogą także świadczyć o rozwijającej się wadzie wzroku, dlatego takich dolegliwości nie można lekceważyć.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  1060
  94
  Polecamy
  Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
  Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
  Ból głowy z tyłu – jakie może mieć przyczyny?
Jak sobie z nim radzić?
  Ból głowy z tyłu – jakie może mieć przyczyny? Jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
  Jak zwalczyć ból głowy?
Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
  Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
  Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
  Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (5)
  Artur
  !!ci kt piszą ów artykuły powinni sie mocno zastanowić mocno,straszenie ludzi nowotworem niepowinno miec miejsca OD TEGO JEST LEKARZ I TO PO BADANIACH,na swoim przykładzie podam czytałem te różności z neta przez tydzien objawy ból z tyłu z przodu z boku wszedzie bol stały czytasz co ci jest i nowotwór ,żegasz sie powoli z życiem rodzin dzieci jednym słowem jazda ,bierzesz badania do reki zawał prawie i okazuje się ,że to zatoki ,,doswiadzczenie okropne wraCASZ DO ZYCIA CIESZYSZ SIE zaczynasz szanowac chwile każdą i zycze każdemu takiego wyniku ,nie popadajcie w szalenstwo i trzymać sie!!
  Czytaj całość
  Jadwiga
  Ja mam takie bóle i u mnie spowodowane są problemami z kręgosłupem. A migrena - dramat, ale to zupełnie inny ból. I do tego dochodzi wtedy światłowstręt - zawsze.
  Czytaj całość
  Vera30
  Mnie tak boli tylko wtedy, gdy mam migrenę. Kiedy mnie dopada jestem totalnym wrakiem człowieka. Nie jestem wstanie nawet podnieść się z łóżka. Przy silnych atakach zdarza się, że wymiotuje. Wypróbowałam chyba wszystkie możliwe leki, ale to nie wiele pomaga. Robiłam milion badań, bo nawet myślałam, że to wcale nie migrena tylko guz. Jednak tomografia nic nie wykazała. Żaden neurolog nie potrafi mi pomóc, a byłam już chyba u wszystkich w tym kraju
  Czytaj całość
  paulinka
  Moje bóle głowy biorą się z ciągłego stresu, w chwili obecnej są regularne i zaczyna mnie to martwic. jakie badania najlepiej wykonać na samym początku?
  Czytaj całość
  Jan58
  Mialem takie problemy po wypadku samochodowym. Powaznie uszkodziłem kregosłup. Bol głowy bardzo dlugo nie chcial ustapic, ale w koncu dostałem leki i przeszło.
  Czytaj całość
  Nie przegap
  Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
  Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
  Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
  Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
  Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
  Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
  Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
  Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
  #ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
  #ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
  Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
  Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis