Polub nas na Facebooku
Czytasz: Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?

Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Fotolia / fotolia.com

Ból głowy z tyłu jest uciążliwą dolegliwością, która może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Choć często budzi wiele obaw, nawet silny ból niekoniecznie musi być skutkiem groźnych chorób. Jeśli jednak często nawraca lub towarzyszą mu inne objawy, lepiej go nie bagatelizować.

Pulsujący, kłujący, tępy ból z tyłu głowy - wszystkie potrafią być bardzo męczące. Wynikają z podrażnienia różnych części w obrębie ciała - naczyń krwionośnych, mięśni, struktur mózgowych, oczu, uszu i zębów. 

Najczęściej przechodzą samoistnie, kiedy ustępuje wywołująca je przyczyna. Kiedy ból z tyłu głowy nasila się, towarzyszą mu inne objawy lub utrzymuje się przez wiele dni, może on świadczyć o groźnych chorobach i wymaga odpowiedniej diagnostyki.

Ból z tyłu głowy a ciśnienie

Pulsujący lub tępy ból głowy często ma związek z problemami z ciśnieniem - zarówno tymi na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym oraz jego gwałtownych zmianach u osób wrażliwych na pogodę często pojawia się mocny, pulsujący ból z tyłu głowy. Podobnie dzieje się, jeśli zmiana ciśnienia wywołana jest podróżowaniem - ból często pojawia się podczas podróży samolotem lub w trakcie wspinaczki wysokogórskiej.

Przyczyną bólu z tyłu głowy może być również nagłe wahanie ciśnienia w naczyniach krwionośnych, niskie ciśnienie bądź nadciśnienie. Takie objawy wymagają diagnostyki i ustabilizowania stanu chorego, ponieważ nieleczone mogą przynieść groźne konsekwencje.

Zobacz też: Światłowstręt - objawy i przyczyny nadwrażliwości na światło

Ból z tyłu głowy może być sygnałem, żeby o siebie zadbać

Jeśli tępy ból lub ucisk z tyłu głowy trwa kilka dni albo pojawia się i znika, często nasila się wieczorami lub w sytuacjach emocjonalnych i przechodzi w pulsujący ból, to może być znak, że należy o siebie lepiej zadbać.

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuje

Ból z tyłu głowy często może być wywołany przez stres, przemęczenie, nieregularny tryb życia, zbyt silne emocje oraz napięcie mięśni karku. Choć te przyczyna nie są groźne same w sobie, to warto wtedy posłuchać organizmu dającego znać, że jest nadmiernie obciążony i znaleźć czas na odpoczynek. Przykładem jest napięciowy ból głowy, który nasila się pod koniec dnia.

Ból z tyłu głowy po prawej lub po lewej stronie

Jeżeli ból z tyłu głowy występuje tylko po jednej stronie, na przykład pod uchem, bardzo często ma charakter objawowy. Może być związany z infekcjami w obrębie ucha czy zęba lub z powiększonymi węzłami chłonnymi. 

Taki ból z tyłu głowy może być też wywołany silnym napięciem mięśni karku, które występuje tylko po jednej stronie (na przykład na skutek spania w złej pozycji, długotrwałego obciążania jednej strony ciała, przewiania). Objawia się uciskiem, kłuciem lub pulsowaniem. Z kolei ból pojawiający się przy schylaniu może pochodzić od chorych zatok, jednak rzadko zdarza się, aby promieniował aż do tyłu głowy.

Zobacz też: Napięciowy ból głowy - objawy, przyczyny, leczenie

Ból z tyłu głowy - migrena

Migrenowy ból z tyłu głowy trwa co najmniej kilka godzin i towarzyszą mu charakterystyczne objawy zwane aurą migrenową. Należą do nich: nadwrażliwość na dźwięk i światło, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, nudności i wymioty.

Nawracające migreny warto zdiagnozować, ponieważ nieleczone znacznie zmniejszają komfort życia. Ponadto konsultacja z lekarzem może pomóc w zapobieganiu tym wyjątkowo nieprzyjemnym epizodom.

Ból z tyłu głowy - problemy z kręgosłupem

Ból z tyłu głowy może również pochodzić od kręgosłupa. Dzieje się tak szczególnie w przypadku problemów i zwyrodnień w odcinku szyjnym. Aby go zdiagnozować konieczne jest badanie rentgenowskie szyi. Leczenie, w zależności od zmian w obrębie szyjnym, może przebiegać u fizjoterapeuty lub ortopedy, a czasem konieczna jest operacja.

Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Ból z tyłu głowy - kiedy są powody do obaw?

Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością. Bywa, że nie świadczy o niczym niebezpiecznym dla zdrowia i życia, ale gdy często nawraca, należy go koniecznie zdiagnozować. Innymi powodami do obaw i natychmiastowej konsultacji z lekarzem są:

 • ból głowy, który wystąpił w następstwie urazu,
 • nagły, trudny do wytrzymania ból głowy,
 • wysoka gorączka i sztywność karku,
 • krwawienia z nosa lub uszu,
 • silny ból z tyłu głowy u dzieci,
 • napady padaczkowe,
 • nagłe zmiany zachowania lub stanu psychicznego,
 • trudna do opanowania senność,
 • podwójne widzenie,
 • wymioty,
 • możliwość zatrucia silnymi toksynami - na przykład tlenkiem węgla,
 • przekrwione oczy,
 • niedowłady,
 • opadanie kącika ust,
 • osłabienie rąk lub nóg,
 • ból piorunujący - nagły, bardzo silny głowy, który w przeciągu minuty osiąga najwyższe natężenie i może się utrzymywać nawet przez kilka dni
 • utrata masy ciała.

Takie objawy mogą być bardzo groźne i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem lub wezwania pogotowia. Ich przyczynami mogą być: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu, krwiaki, krwotoki i guzy oraz udar mózgu.

Często dokuczają Ci bóle głowy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
671
54
Więcej na temat
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Przewlekły ból głowy - jak go leczyć? 
Przewlekły ból głowy - jak go leczyć? 
Od jakiegoś czasu mam ostry ból głowy i wymioty - jakie mogą być tego przyczyny?
Od jakiegoś czasu mam ostry ból głowy i wymioty - jakie mogą być tego przyczyny?
Ból głowy przy zapaleniu zatok: boli głównie czoło i okolice nosa. Jak szybko uśmierzyć ból?
Ból głowy przy zapaleniu zatok: boli głównie czoło i okolice nosa. Jak szybko uśmierzyć ból?
Komentarze (5)
Artur
!!ci kt piszą ów artykuły powinni sie mocno zastanowić mocno,straszenie ludzi nowotworem niepowinno miec miejsca OD TEGO JEST LEKARZ I TO PO BADANIACH,na swoim przykładzie podam czytałem te różności z neta przez tydzien objawy ból z tyłu z przodu z boku wszedzie bol stały czytasz co ci jest i nowotwór ,żegasz sie powoli z życiem rodzin dzieci jednym słowem jazda ,bierzesz badania do reki zawał prawie i okazuje się ,że to zatoki ,,doswiadzczenie okropne wraCASZ DO ZYCIA CIESZYSZ SIE zaczynasz szanowac chwile każdą i zycze każdemu takiego wyniku ,nie popadajcie w szalenstwo i trzymać sie!!
Czytaj całość
Jadwiga
Ja mam takie bóle i u mnie spowodowane są problemami z kręgosłupem. A migrena - dramat, ale to zupełnie inny ból. I do tego dochodzi wtedy światłowstręt - zawsze.
Czytaj całość
Vera30
Mnie tak boli tylko wtedy, gdy mam migrenę. Kiedy mnie dopada jestem totalnym wrakiem człowieka. Nie jestem wstanie nawet podnieść się z łóżka. Przy silnych atakach zdarza się, że wymiotuje. Wypróbowałam chyba wszystkie możliwe leki, ale to nie wiele pomaga. Robiłam milion badań, bo nawet myślałam, że to wcale nie migrena tylko guz. Jednak tomografia nic nie wykazała. Żaden neurolog nie potrafi mi pomóc, a byłam już chyba u wszystkich w tym kraju
Czytaj całość
paulinka
Moje bóle głowy biorą się z ciągłego stresu, w chwili obecnej są regularne i zaczyna mnie to martwic. jakie badania najlepiej wykonać na samym początku?
Czytaj całość
Jan58
Mialem takie problemy po wypadku samochodowym. Powaznie uszkodziłem kregosłup. Bol głowy bardzo dlugo nie chcial ustapic, ale w koncu dostałem leki i przeszło.
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?