Polub nas na Facebooku
Czytasz: Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać?
menu
Polub nas na Facebooku

Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać?

Kobieta, która wykonuje samobadanie piersi

Fot: gbh007 / gettyimages.com

Piersi można badać samodzielnie w domu. Ważne, by wiedzieć, jak wykonać badanie, by móc wykryć np. wyczuwalny guzek. Każda kobieta powinna samodzielnie wykonać badanie piersi raz w miesiącu.

Samobadanie piersi to konieczny elementem profilaktyki nowotworów piersi. Regularne badanie piersi pozwala na wczesne wyczucie guzka w piersiach i wdrożenie różnych metod terapeutycznych, co zdecydowanie poprawia rokowanie w przypadku zmian złośliwych. Oczywiście samobadanie piersi nie zwalnia kobiety z konieczności odbywania regularnych wizyt u lekarza i wykonywania badań dodatkowych, zalecanych w określonych grupach wiekowych.

Zobacz film: W jaki sposób wykonać samobadanie piersi? Źródło: 36,6

Samobadanie piersi – na czym polega?

Samodzielne badanie piersi to najlepsza i najbardziej dostępna metoda diagnostyczna. Odpowiednio wykonane, pozwala na wczesne wykrycie guzka w piersiach. Biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką kobiety zazwyczaj chodzą do ginekologa, zmiany guzowate mogą zostać wykryte zbyt późno. Wizyty u ginekologa odbywają się średnio raz na rok. Wyjątkiem są kobiety mające problem z zajściem w ciążę lub miesiączkowaniem, a także ciężarne. Często kobiety, które urodziły już dzieci bądź po prostu miesiączkują regularnie, czy też są po okresie menopauzy, zapominają o wizytach u specjalisty. Tymczasem właśnie zaburzenia hormonalne czy menopauza to czas, kiedy często dochodzi do tworzenia się zmian guzowatych w piersiach.

Jak wykonać samodzielne badanie piersi?

Na początek kobieta powinna stanąć prosto przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Jest to pierwsza pozycja, w której kobieta ogląda piersi. Następnie powinna oprzeć ręce na biodra, kolejno zakładając jedną i drugą rękę za głowę (palce ręki skierowane do przeciwległej łopatki). Należy w tych pozycjach zwrócić uwagę na symetrię piersi, obecność wszelkich wyniosłości, a także zmian w strukturze skóry. Szczególnie zmiany złośliwe mają tendencję do tworzenia przebarwień lub zaciągnięć skóry czy brodawki sutkowej.

Zobacz film: Samobadanie piersi - instruktaż. Źródło: 36,6

Niepokojące są wszelkiego typu wycieki z brodawki. Kobieta powinna obejrzeć nie tylko same piersi, ale również pachy i okolice pod- i nadobojczykowe. Wyniosłości mogą oznaczać powiększone węzły chłonne. Drugim etapem samobadania piersi jest badanie palpacyjne. Prawą pierś bada się lewą ręką, a lewą pierś – prawą. Ważne, by używać do tego całej dłoni, a nie np. wyłącznie opuszków palców. Szczególnie w przypadku dużych piersi warto badanie wykonać również w pozycji leżącej, gdyż badanie na stojąco utrudnia wyczucie głębiej zlokalizowanych zmian. Pozycja do samodzielnego badania piersi jest taka sama jak przy oglądaniu. Dla przykładu: najpierw kobieta trzyma lewą rękę opuszczoną wzdłuż tułowia, a prawą ręką bada lewą pierś.

Następnie nadal do badania lewej piersi używa prawej ręki, jednak lewą rękę daje za głowę. Samodzielne badanie palpacyjne piersi powinno być wykonywane okrężnymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara. Zataczane koła powinny być coraz większe, aż dotrze się do pach. Piersi nie powinny boleć, nie powinno być między nimi różnic w zakresie wielkości, spoistości. Nie powinno być czuć żadnego bólu ani dyskomfortu przy dotyku. Najlepiej, by lekarz ginekolog pokazał, jak badanie wykonywać, by było ono jak najbardziej przydatne i wiarygodne.

Jak często wykonywać samobadanie piersi?

Tak naprawdę zawsze jest dobry czas na badanie piersi, jednak zaleca się, by wykonywać je przede wszystkim na kilka dni po miesiączce. U kobiet po menopauzie badanie może przypadać na dowolny dzień miesiąca. Ważne jest, by zostało ono wykonane przynajmniej raz w miesiącu.

Zobacz film: Samobadanie piersi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie?
Kiedy pójść na USG?
Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie? Kiedy pójść na USG? TVN zdrowie
Samobadanie.
Te choroby możesz zauważyć obserwując swoje ciało
Samobadanie. Te choroby możesz zauważyć obserwując swoje ciało TVN zdrowie
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne Dzień Dobry TVN
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego