Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rzęsistek pochwowy – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Rzęsistek pochwowy – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

NAN

Fot: nd3000 / stock.adobe.com

Rzęsistek pochwowy może być przyczyną niepłodności. Objawy rzęsistkowicy sugerują zapalenie cewki moczowej. Zarazić się można przez stosunki seksualne, więc profilaktyka obejmuje monogamię i stosowanie prezerwatyw.

Zakażenia rzęsistkiem pochwowym są rozpowszechnione na całym świecie. Rzęsistkowica, czyli choroba wywołana rzęsistkiem pochwowym, jest chorobą przenoszoną głównie poprzez stosunki płciowe. Podejrzenie choroby narządów płciowych zawsze powinno skłonić do wizyty u wenerologa. Nie należy opierać się na domowym leczeniu.

Rzęsistek pochwowy – główne przyczyny

Rzęsistek pochwowy, czyli Trichomonas vaginalis, jest to pasożyt atakujący układ moczowo-płciowy. U mężczyzn najczęściej ogranicza się do cewki moczowej, choć zdarza się, że nieleczony atakuje również gruczoł krokowy (prostatę) oraz pęcherzyki nasienne. Cewka moczowa to idealne środowisko dla rzęsistka pochwowego, ponieważ jest tam ciepło i wilgotno, a takie warunki są doskonałe dla jego cyklu rozwojowego. U kobiet cewka moczowa również jest głównym miejscem bytowania tego pasożyta, jednak poza cewką pierwotniak pasożytuje w pochwie i pęcherzu moczowym.

Przyczyną rzęsistkowicy, a tym samym zakażenia rzęsistkiem pochwowym jest stosunek seksualny. Często zakażenie współistnieje z innymi jednostkami chorobowymi przenoszonymi drogą płciową, a także chorobami predysponującymi do obniżonej odporności i skłonnością do zakażeń (na przykład HIV). Dlatego też czynnikami ryzyka zakażenia rzęsistkiem pochwowym jest posiadanie licznych partnerów seksualnych, niestosowanie barierowych środków zapobiegających ciąży (prezerwatyw).

Rzęsistkowica ze względu na to, że u mężczyzn czasem atakuje pęcherzyki nasienne, może przyczynić się do niepłodności. U kobiet może być przyczyną powikłań ciążowych. Ponadto istnieją duże szanse na przeniesienie rzęsistka pochwowego na dziecko podczas porodu. Zakażenia u dzieci mają różny obraz kliniczny i mogą utrzymywać się nawet przez kilka pierwszych lat życia.

Rzęsistek pochwowy – objawy

Bardzo często rzęsistek pochwowy bytuje w układzie moczowo-płciowym kobiet i mężczyzn, nie wywołując niepokojących objawów nawet przez kilka lat. Jeśli jednak przechodzi w objawową postać choroby, może mieć różny obraz kliniczny. U wielu kobiet objawia się pienistymi, żółtozielonymi upławami mającymi dość nieprzyjemny zapach. Towarzyszy temu świąd, pieczenie i podrażnienie zewnętrznych narządów płciowych. Rzadko dolegliwości bólowe. U mężczyzn objawy sugerują zapalenie cewki moczowej, ponieważ występuje ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Pojawia się też wyciek białawy z cewki moczowej i zwiększa się częstotliwość oddawanego moczu.

Leki stosowane w leczeniu rzęsistka pochwowego

Najczęściej stosowanym lekiem w leczeniu rzęsistkowicy jest metronidazol, czyli lek przeciwpierwotniakowy podawany drogą doustną. Nie ma leków dopochwowych skutecznych w terapii. Należy pamiętać, że lecząc osobę zarażoną rzęsistkiem pochwowym, należy od razu rozpocząć leczenie partnera seksualnego. Do czasu zakończenia leczenia i całkowitej eliminacji objawów zaleca się całkowitą wstrzemięźliwość seksualną.

Leczenie domowe rzęsistka pochwowego

Rzęsistkowica nie jest chorobą do leczenia domowego. Można oczywiście wspomóc łagodzenie świądu czy pieczenia domowymi sposobami, jednak nigdy nie doprowadzi się nimi do całkowitego wyleczenia. W przypadku podejrzenia infekcji układu moczowo-płciowego należy natychmiast skonsultować się z lekarzem wenerologiem. Do poradni wenerologicznych nie trzeba mieć skierowania.

Jak można się zarazić rzęsistkiem pochwowym?

Rzęsistek pochwowy jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Główną więc drogą zakażenia rzęsistkowicą jest stosunek seksualny. Choroba zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Duże znaczenie w ryzyku zakażenia ma środowisko życia ludzi, warunki ekonomiczne, higieniczne i sanitarne. Zwraca się również uwagę na fakt, że odsetek zakażeń wrasta z wiekiem.

Jak można wykryć rzęsistkowicę?

Rzęsistek pochwowy najczęściej jest wykrywany bezpośrednio w wydzielinie z pochwy u kobiet i wydzielinie z cewki moczowej mężczyzn. Z tych wydzielin wykonuje się badanie mikroskopowe. Jeśli wynik badania mikroskopowego jest ujemny, można pobrać wymaz i założyć hodowlę.

Profilaktyka rzęsistkowicy

Rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wobec tego należy unikać ryzykownych zachowań seksualnych, wielu partnerów seksualnych, a także współżycia z osobami, u których stwierdzono chorobę weneryczną. Ważną rolę w profilaktyce rzęsistka pochwowego jest stosowanie prezerwatyw, korzystanie ze swoich przyborów kosmetycznych, ręczników. Nie wolno pożyczać bielizny osobistej, siadać bezpośrednio na desce klozetowej w miejscach publicznych, a także przymierzać kostiumów kąpielowych bez bielizny.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
3
Polecamy
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzęsistek pochwowy?
Objawy, leczenie i diagnostyka
Co to jest rzęsistek pochwowy? Objawy, leczenie i diagnostyka TVN zdrowie
Zapalenie cewki moczowej - leki i domowe sposoby na łagodzenie objawów
Zapalenie cewki moczowej - leki i domowe sposoby na łagodzenie objawów TVN zdrowie
Komentarze (1)
Rafał
Wierzyć żonie że zaraziła się np poprzez deskę sedesowa.
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy