Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rząd wprowadza dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto będzie mógł z niego skorzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

Rząd wprowadza dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Dziewczynka na deskorolce

Fot: Tom Werner / gettyimages.com

Rząd zdecydował o zmianie zasad w przyznawaniu zasiłku opiekuńczego. Dzięki nowemu rozporządzeniu będzie mogło z niego skorzystać więcej osób. Kto będzie mógł się ubiegać o zasiłek i jak go uzyskać?

Wraz z wprowadzeniem stanu epidemicznego rodzice mogli zacząć ubiegać się wypłatę zasiłku opiekuńczego. Pieniądze były wypłacane przez 14 dni, do 25 marca. Ze względu na dalsze rozprzestrzeniane się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce konieczne było wprowadzenie nowych obostrzeń i zakazów. Aby ułatwić rodzicom opiekę nad dzieci rząd zdecydował się zmienić zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego.

Kto będzie mógł się o niego ubiegać?

Nowe przepisy rozszerzają grono dzieci, na które rodzic będzie mógł otrzymać świadczenia. Teraz będą się mogli o nie ubiegać opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice, którzy do opieki nad dzieckiem wynajmowali nianię lub dziennego opiekuna. Jednak w tym przypadku konieczne będzie okazanie umowy. O zasiłek opiekuńczy mogą się ubiegać rodzice dzieci: z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dalej przysługuje tym rodzicom, którzy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły w związku z COVID-19 muszą zajmować się dzieckiem oraz gdy drugi rodzic nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Dotyczy to przede wszystkim dzieci:

  • do lat 8
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, a także osobom, które nie mogą pracować z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeżeli z powodu COVID-19 zamknięto placówkę, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna. Opiekunowie takich osób mogą się ubiegać o zasiłek także wtedy, gdy z powodu pandemii zamknięta została szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Warto zaznaczyć, że wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na obowiązujące obecnie limity. Zapomoga należy się także tym rodzicom, którzy mają opłacone ubezpieczenie chorobowe i są zwolnieni z obowiązku wykonywania pracy, aby zająć się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Zasiłek przysługuje także rodzicom, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Rodzice, którzy już złożyli dokumenty i chcą skorzystać z dodatkowej puli nie muszą robić tego drugi raz. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły nadal mogą się ubiegać o zasiłek.

Jak ubiegać się o zasiłek?

Rodzice, którzy chcą otrzymać zasiłek powinni złożyć u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z osobą prowadzącą taką działalność muszą złożyć stosowane oświadczenie z ZUS-ie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat wypłacany jest przez 28 dni. W pozostałych przypadkach pieniądze wypłacane są przez 14 dni.

Jak rozwija się dziecko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są etapy rozwoju dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Zasiłek opiekuńczy wydłużony.
Komu przysługuje świadczenie?
Zasiłek opiekuńczy wydłużony. Komu przysługuje świadczenie? Dzień Dobry TVN
Zasiłek opiekuńczy przedłużony.
Komu przysługuje świadczenie?
Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje świadczenie? Dzień Dobry TVN
Co to jest kosiniakowe i komu się należy?
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?
Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku? TVN zdrowie
Adopcja dziecka w Polsce – prawo rodzinne i procedury adopcyjne
Adopcja dziecka w Polsce – prawo rodzinne i procedury adopcyjne TVN zdrowie
Komentarze (1)
Pracująca mama
A co w sytuacji kiedy przedszkole i żłobek są otwarte (skrócony czas pracy) w takich godzinach że ani ja ani mąż nie mamy jak odebrać dzieci? Wypełniamy ten sam druk? Nie mogę podać nazwy punktu opieki bo jest on otwarty...
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia