Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rwa kulszowa, czyli popularne korzonki: przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia 

Rwa kulszowa, czyli popularne korzonki: przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia 

NAN

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Rwa kulszowa jest schorzeniem, którego przyczyną jest ucisk na nerwy rdzeniowe. Jej charakterystycznym objawem jest intensywny ból, zlokalizowany w obrębie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Niekiedy towarzyszy mu także osłabienie mięśni i problemy z poruszaniem. Wśród najczęstszych przyczyn rwy kulszowej należy wskazać na schorzenia i stany zapalne kręgosłupa, cukrzycę oraz zmiany nowotworowe. 

Rwa kulszowa związana jest z dysfunkcją nerwów rdzeniowych, tworzących nerw kulszowy, który uznaje się za największy nerw układu obwodowego człowieka. Zlokalizowany jest on w okolicy lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, mięśnia gruszkowatego i pośladkowego oraz dołu podkolanowego.

Czym jest rwa kulszowa? - przyczyny schorzenia

Rwa kulszowa, potocznie nazywana również atakiem korzonków nerwowych, jest schorzeniem, którego bezpośrednią przyczyną jest ucisk na nerw kulszowy. W zależności od jego lokalizacji, wyróżnia się:

  • rwę kulszową ramienną, której charakterystycznym objawem jest ból, promieniujący do szyi, ramion i kończyn górnych,
  • rwę kulszową lędźwiową, w przypadku której ból pojawia się w okolicach lędźwi, pośladków, kończyn dolnych,
  • rwę kulszową udową, zlokalizowaną, w głównej mierze w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa oraz udach.

Bezpośrednią przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerwy rdzeniowe. Zazwyczaj podłożem takiego stanu są schorzenia kręgosłupa w tym przede wszystkim: choroby zwyrodnieniowe, skrzywienia kręgosłupa i dyskopatie. Niekiedy ucisk ten spowodowany jest otyłością, cukrzycą lub zmianami nowotworowymi. Czynnikiem predestynującym do pojawienia się objawów rwy kulszowej jest ciąża oraz nadmierny wysiłek fizyczny, w którym nadwyrężane są krążki międzykręgowe. Niekiedy podłożem tego schorzenia może być również dieta uboga w witaminy i substancje mineralne.

Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest schorzeniem o charakterystycznych objawach, co sprawia, że jest ona stosunkowo prosta do zdiagnozowania. Najczęstszym symptomem tej dolegliwości jest nagły i bardzo intensywny ból, zlokalizowany najczęściej w obrębie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Niekiedy może on promieniować do pośladków i kończyn dolnych (szczególnym przypadkiem rwy kulszowej jest jej postać ramienna, w przypadku której ból pojawia się w okolicy szyi, rąk i ramion). Zwykle dolegliwościom bólowym towarzyszy osłabienie mięśni oraz poczucie drętwienia i mrowienia. W ciężkich przypadkach rwy kulszowej może dochodzić do parestezji (czucia opacznego) oraz zaburzeń czucia. Właściwym dla tego schorzenia jest tzw. objaw Lasègue’a, który cechuje się przybierającym na sile bólem podczas biernego podnoszenia wyprostowanej kończyny dolnej. Niekiedy tym dolegliwościom bólowym może towarzyszyć również biegunka i nietrzymanie moczu.

Zobacz film: Rwa kulszowa: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6

Atak rwy kulszowej – co robić?

W przypadku ataku rwy kulszowej, czyli intensywnego bólu, zaleca się przyjąć pozycję, która nie będzie potęgowała ucisku na nerw kulszowy. Najlepiej położyć się na plecach (na wznak) ze zgiętymi w stawach kolanowych nogami na twardym podłożu. W celu zminimalizowania bólu należy przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Skuteczna może być również maść rozgrzewająca, którą należy dokładnie wmasować w skórę. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się wykonywanie zimnych okładów. Jeśli objawy nie ustąpią po 24 h, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak leczyć rwę kulszową?

W diagnostyce schorzeń kręgosłupa, w tym również rwy kulszowej, wykorzystuje się: angiografię rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz badanie rentgenowskie. W większości przypadków schorzenia leczenie skupia się na wyeliminowaniu objawów i czynników ryzyka. Choremu podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe. Zaleca się również odpoczynek i nieprzeciążanie kręgosłupa, np. zrezygnowanie z pracy fizycznej. W wielu przypadkach leczeniem wspomagającym jest rehabilitacja.

W ciężkich przypadkach chorobowych wdraża się leczenie operacyjne. Jest ono wskazane przy wystąpieniu takich objawów, jak: niedowład kończyn dolnych, zatrzymanie moczu, zaburzenia czucia w okolicach miejsc intymnych oraz zaburzenia odruchów. W leczeniu operacyjnym często wykorzystuje się mikrodiscektomię, która polega na usunięciu jądra miażdżystego.

Rehabilitacja – ćwiczenia w domu na rwę kulszową

Bardzo ważnym elementem w zwalczaniu objawów rwy kulszowej jest rehabilitacja. Jedną z metod fizjoterapeutycznych, wykorzystywanych przy leczeniu tego schorzenia, jest metoda McKenziego, zwana również MTD (od ang. mechanical diagnosis and therapy). Wedle autora tej metody fizjoterapeutycznej bardzo ważnymi kwestiami w postępowaniu leczniczym przy schorzeniach kręgosłupa są: ruch, ćwiczenia z terapeutą oraz ćwiczenia, wykonywane w domu. W metodzie tej bardzo duży nacisk kładzie się na profilaktykę. Chorym zaleca się:

  • unikanie czynników ryzyka, w tym przede wszystkim nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • pływanie, w tym głównej mierze w pozycji grzbietowej,
  • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietowe,
  • wzbogacenie diety w wapń, witaminy i substancje mineralne. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
355
35
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?