Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozstrzenie oskrzeli - jakie są objawy, rokowanie i leczenie tego stanu?

Rozstrzenie oskrzeli - jakie są objawy, rokowanie i leczenie tego stanu?

NAN

Fot: PIC4U / stock.adobe.com

Rozstrzenie oskrzeli jest stanem, który powoduje uporczywy kaszel i nadmiar flegmy lub plwociny. Pogarsza się z czasem, więc może być śmiertelny. Zazwyczaj prowadzi do nawracających infekcji płuc i ich uszkodzenia. Osoby starsze są bardziej narażone na ten stan niż pozostałe.

Rozstrzenie oskrzeli może dotyczyć osób z gruźlicą i mukowiscydozą, ale nie są to jedyne przyczyny, które mogą większej podatności płuc na zakażenie. Objawy mogą się rozpocząć, gdy plwocina gromadzi się w układzie oddechowym, prowadząc do wystąpienia problemów zdrowotnych. Więcej plwociny oznacza więcej bakterii w drogach oddechowych, co prowadzi do zapaleń i uszkodzenia dróg oddechowych. Potem cykl się odnawia z większą ilością śluzu. Może to prowadzić do stanów zapalnych oraz infekcji. Z czasem infekcje mogą prowadzić do powikłań, takich jak niewydolność oddechowa, niewydolność serca czy nawracające zapalenie płuc.

Co może wywołać rozstrzenie oskrzeli poza gruźlicą i mukowiscydozą?

Inne czynniki związane z wystąpieniem rozstrzeniem oskrzeli obejmują:
 • zapalenie płuc,
 • białaczkę,
 • HIV i AIDS,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • toczeń lub chorobę Crohna,
 • astmę.

Rozstrzenie oskrzeli - jakie daje objawy?

Rozstrzenie oskrzeli charakteryzuje się zwiększoną produkcją plwociny (wytwarzaną flegmą i kaszlem z płuc), nawracającymi infekcjami i stopniową utratą funkcji płuc.

Najczęstsze objawy rozstrzenia oskrzeli obejmują:
 • uporczywy kaszel, który zwykle wywołuje flegmę (plwocinę),
 • zwiększoną produkcję flegmy (plwociny),
 • duszność i świszczący oddech,
 • ból w klatce piersiowej,
 • krwioplucie.

W celu rozpoznania i leczenia objawów należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

U chorych stopień nasilenia objawów może się różnić. Niektórzy mają tylko kilka objawów, które nie pojawiają się często, tymczasem u innych objawy pojawiają się codziennie. Zwykle się pogarszają, jeśli u pacjenta występuje zakażenie w płucach.

Częstymi objawami są nawracający kaszel i nadprodukcja flegmy. Zazwyczaj flegma jest przezroczysta albo zielona lub żółta, jeśli występuje zakażenie. Spłycenie oddechu i zmęczenie rozwijają się wraz z upośledzeniem funkcji płuc. Chory może doświadczać świszczącego oddechu. Jeśli choroba postępuje, mogą wystąpić problemy z oddychaniem.

Rozstrzenie oskrzeli pojawia się także z powodu innej choroby. Na przykład u pacjenta z gruźlicą mogą wystąpić krwioplucie, gorączka, dreszcze i nocne poty.

Rozstrzenie oskrzeli - leczenie

Głównym celem leczenia jest kontrola wydzielania flegmy i wydzielin oskrzelowych oraz zminimalizowanie ryzyka zakażeń.

Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zatrzymaniu objawów choroby i powodowaniu poważnych powikłań. Leczenie objawów może poprawić jakość życia chorego. Terapia tlenowa może być konieczna u pacjentów z mukowiscydozą bądź osób z chorobami dróg oddechowych i płuc, w tym z rozstrzeniem oskrzeli. Leczenie ma na celu minimalizację objawów choroby lub przeciwdziałanie pojawieniu się nowych zakażeń oraz usunięcie śluzu z płuc, co zapobiega powstawaniu powikłań. Istnieją różne formy leczenia, np.:

 • metody oczyszczania dróg oddechowych (takie jak ćwiczenia oddechowe i fizjoterapia klatki piersiowej). Polegają na układaniu pacjenta w pozycjach ułatwiających oddychanie, ćwiczeniach oddechowych, inhalacjach, zabiegach ułatwiających usuwanie wydzieliny z oskrzeli (toaleta drzewa oskrzelowego),
 • terapia tlenowa,
 • szczepienia zapobiegające infekcji dróg oddechowych (np. przeciwko odrze, krztuścowi, chorobom wieku dziecięcego), które chronią przed chorobami przebiegającymi w oskrzelach. 

Nawadnianie organizmu

(picie dużej ilości wody) może dodatkowo pomóc utrzymać śluz w konsystencji rozrzedzonej, mniej lepkiej i łatwiejszej w odkrztuszaniu. Antybiotyki są stosowane w zapobieganiu i leczeniu zakażeń. Mogą być podawane dożylnie lub doustnie, zwykle przez 14 dni. Leki rozrzedzające śluz mogą pomóc rozrzedzić śluz i ułatwiać odkrztuszanie. Kortykosteroidy w inhalatorach lub nebulizatorach mogą leczyć zapalenie dróg oddechowych, które prowadzą do świszczącego oddechu lub astmy. Leki rozszerzające oskrzela rozluźniają mięśnie wokół dróg oddechowych. Zabiegi chirurgiczne mogą być rozważane w sytuacjach usunięcia części płuc, kiedy nie jest możliwa kontrola infekcji lub nie można wyeliminować nadmiernego krwawienia. Przeszczep płuc wykonywany jest w ciężkich przypadkach.

Rozstrzenie oskrzeli - rokowanie

Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc w kontrolowaniu stanu oskrzeli i zmniejszaniu objawów. Świadomość potrzeby leczenia może umożliwić osobom z rozstrzeniem oskrzeli zminimalizowanie groźnych powikłań. Rozstrzenie oskrzeli może być wrodzone lub nabyte. W przypadku wrodzonych przyczyn, takich jak mukowiscydoza, rokowanie może być gorsze niż wtedy, gdy choroba została nabyte. Proces leczniczy rozstrzeni oskrzeli jest jednak często powolny. U pacjentów, którzy zwracają uwagę na objawy i wdrożą odpowiednie leczenie, a także będą unikać sytuacji zaostrzających chorobę, rokowania będą lepsze.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
135
8
Polecamy
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca. Przyczyny, objawy i leczenie
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca. Przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa
Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa TVN zdrowie
Niedodma – jakie są jej objawy? Jak ją leczyć?
Niedodma – jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy temperatura prania ma znaczenie?
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany