Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozejście spojenia łonowego – przyczyny, objawy i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Rozejście spojenia łonowego – przyczyny, objawy i postępowanie

Kobieta, która jest w ciąży

Fot: Emma Kim / gettyimages.com

Rozejście się spojenia łonowego to rozciągnięcie chrząstkozrostu pomiędzy prawą a lewą kością łonową pod wpływem dodatkowego obciążenia i zmian hormonalnych zachodzących w ciąży. Zwykle nie pozostawia trwałych następstw, ale może wymagać wykonania cięcia cesarskiego i odstąpienia od próby porodu siłami natury.

Spojenie łonowe podlega w czasie ciąży zmianom wynikającym z obecności we krwi zwiększonych stężeń estrogenów. Pod ich wpływem, w ramach przygotowania do porodu, chrząstkozrost pomiędzy prawą a lewą kością łonową ulega rozluźnieniu, staje się bardziej rozciągliwy i elastyczny. Może to spowodować rozejście się spojenia łonowego i uciążliwych dolegliwości, które bywają odczuwane jeszcze przez jakiś czas po porodzie.

Spojenie łonowe w ciąży

Spojenie łonowe to miejsce połączenia kości łonowych, stanowiące element zamykający z przodu obręcz biodrową. Jest ona strukturą, na której opiera się swym ciężarem cała górna część ciała i która stanowi element nośny dla kończyn dolnych. Trwałość spojenia łonowego pozwala na utrzymanie sztywności całej miednicy. Połączenie kości łonowych jest złożone z elementów chrzęstnych i włóknistych pasm łącznotkankowych, co czyni spojenie odpornym na duże obciążenia statyczne i dynamiczne.

W okresie ciąży, pod wpływem działania wysokich stężeń estrogenów, dochodzi do zmiany struktury elementów wiążących. Stają się one bardziej elastyczne, rozciągliwe, spojenie łonowe nieznacznie się poszerza, a kości łonowe w bardzo niewielkim zakresie mogą się względem siebie przemieszczać. Zmiana ta pozwala w czasie porodu na łatwiejsze przechodzenie główki płodu przez otwór miedniczny i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska niewspółmierności porodowej. Polega ona na tym, że główka dziecka (będąca elementem o największej średnicy) nie może przejść przez zbyt wąski otwór miednicy, co uniemożliwia poród siłami natury.

Zobacz film i dowiedz się  jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Rozejście spojenia łonowego – objawy

Zwiększenie ruchomości i elastyczności w obrębie spojenia łonowego może powodować u ciężarnej nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości. Odczuwane są one najsilniej, gdy miednica jest najbardziej obciążona działającymi siłami: podczas długiego stania, chodzenia, siadania, przykucania i wstawania, noszenia cięższych przedmiotów, chodzenia po schodach. Niedogodności powiększane są przez fakt, że masa ciężarnej jest zdecydowanie większa niż normalnie. W późnej fazie ciąży powiększa się o nawet 20 kg.

Rozejście spojenia łonowego a poród

O ile niewielkie rozszerzenie szczeliny pomiędzy kośćmi łonowymi jest normalne, o tyle większe, powodujące wyraźne dolegliwości, może wymagać specjalnego postępowania oszczędzającego ciężarną. W wątpliwych przypadkach, kiedy lekarz spodziewa się ciężkiego i długiego porodu, można podjąć decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego, by w trakcie porodu nie doprowadzić do całkowitego rozerwania spojenia.

Rozejście może też powstać w czasie porodu – gdy przedłuża się jego druga faza związana ze skurczami partymi, a dziecko długo nie może się urodzić. Prawdopodobieństwo rozejścia spojenia łonowego jest zwiększone, gdy:

  • dochodzi do wykonania manewru Kristellera (silny ucisk na dno macicy, mający wypchnąć główkę dziecka do dolnych dróg rodnych),
  • do wydobycia dziecka stosuje się kleszcze,
  • poród odbywa się z użyciem próżniociągu.

Ból spojenia łonowego w czasie ciąży i po porodzie – zalecenia

Najważniejszym objawem rozejścia spojenia łonowego w czasie ciąży lub po porodzie jest ból. Jego zwalczanie może być utrudnione ze względu na sytuację, w jakiej znajduje się pacjentka.

Podstawowym postępowaniem zmierzającym do zwalczania bólu w rozejściu spojenia łonowego jest zapewnienie chorej możliwości wypoczynku w pozycji leżącej lub półleżącej. Pacjentka powinna zrezygnować z dłuższego chodzenia, noszenia różnych przedmiotów, wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

W sytuacjach, gdy ból ma bardzo duże nasilenie, można ostrożnie, po konsultacji z lekarzem stosować niesterydowe leki przeciwzapalne (najlepiej miejscowo, w postaci kremu lub maści).

Bardzo ciężkie zespoły bólowe mogą być wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie, pod warunkiem, że stopień dojrzałości płodu określany jest w badaniach jako wystarczający.

Sytuację ciężarnej z rozejściem spojenia łonowego w 8–9 miesiącu ciąży pogarsza fakt, że do chwili porodu jej masa ciała będzie znacznie większa niż zwykle. Zrealizowanie zaleceń mających ograniczyć ból może być niemożliwe, gdy matka musi opiekować się noworodkiem, starszymi dziećmi i nie może pozwolić sobie na wypoczynek. Stosowanie leków może być bardzo ograniczone w okresie ciąży i karmienia, ponieważ mogą one przenikać przez barierę łożyskową do płodu, a po porodzie – bezpośrednio z krwiobiegu do mleka.

Duże znaczenie ma fakt, że intensywne zespoły bólowe w rozejściu spojenia łonowego w okresie ciąży zdarzają się niezbyt często, a w dłuższej perspektywie nie pozostawiają zwykle trwałych następstw. Taka wiedza pozwala pacjentom znosić niedogodności i cieszyć się z narodzin dziecka.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu 

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży?
O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży? Dzień Dobry TVN
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza?
Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza? TVN zdrowie
Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia