Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rower w ciąży: dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Korzyści i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Rower w ciąży: dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Korzyści i przeciwwskazania

Kobieta w ciąży jedzie na rowerze

Fot: Yulu / fotolia.com

Jazda rowerem w ciąży jest dozwolona i bezpieczna, jeśli nie zabroni jej lekarz. Rower w ciąży poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie przyszłej matki. Żeby jazda na rowerze w ciąży była bezpieczna, należy unikać dużego wysiłku, podnoszenia roweru i jeżdżenia w pełnym słońcu.

Aktywność fizyczna w ciąży niezagrożonej wpływa pozytywnie na matkę i dziecko. Oprócz jazdy rowerem w ciąży można uprawiać gimnastykę, pływanie, aerobik dla ciężarnych czy aerobik wodny, a także jogę dla ciężarnych. Osoby, które nie uprawiały żadnego sportu przed ciążą, nie powinny forsować się także w ciąży. W takich wypadkach dobrym rozwiązaniem są spacery.

Ciąża a jazda na rowerze: przeciwwskazania

To, czy w ciąży można jeździć rowerem, zależy przede wszystkim od tego, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy jest zagrożona. Wysokie ryzyko poronienia powinno skłonić, by ograniczyć lub wykluczyć nie tylko aktywność fizyczną w ciąży, ale w ogóle wysiłek. Nie można w ciąży jeździć na rowerze, jeśli:

 • w macicy są krwiaki,
 • występują plamienia na początku ciąży lub krwawienie – to jeden z objawów niedoboru progesteronu odpowiedzialnego za zagnieżdżenie zarodka w macicy i utrzymanie ciąży,
 • ciąża jest mnoga,
 • stwierdzono przodujące łożysko – łożysko jest ułożone nieprawidłowo, nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy albo bardzo blisko niego,
 • ciężarna choruje na cukrzycę ciążową, anemię ciążową lub nadciśnienie,
 • u ciężarnej stwierdzono chorobę serca.

W 1 trymestrze z jazdy na rowerze w ciąży należy zrezygnować, gdy tylko pojawią się nawet niewielkie plamienia. Nie jest polecany też rower w ciąży zaawansowanej, szczególnie pod koniec 3 trymestru. Wówczas sama ciąża jest dla organizmu wyzwaniem, dlatego nie należy się dodatkowo obciążać, a raczej postawić na wypoczynek przed porodem i trudami przyszłego macierzyństwa.

Przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze w ciąży jest również brak aktywności fizycznej przed ciążą. Po zapłodnieniu w organizmie dochodzi do radykalnych zmian, do których kobiece ciało musi się przystosować. Dodawanie w tym czasie wysiłku fizycznego może zbytnie obciążyć organizm i skończyć się nawet poronieniem.

Pozytywne skutki jazdy na rowerze w ciąży

Odpowiedzią na pytanie „Czy w ciąży można jeździć na rowerze?” są pozytywne strony uprawiania aktywności fizycznej w ciąży. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, jazda rowerem poprawia samopoczucie kobiety i wzmacnia jej ciało przed porodem.

Korzyści z jazdy na rowerze w ciąży to:

 • dotlenienie organizmu,
 • lepszy przepływ krwi i dostarczanie dziecku składników odżywczych,
 • redukcja zjawiska spuchniętych nóg,
 • wzmocnienie kręgosłupa i poprawa sprawności fizycznej, co może ułatwić poród,
 • relaks, poprawa nastroju i zmniejszenie napięcia wywoływanego przez stres.

Jazda na rowerze w czasie ciąży może też uchronić ciężarną przed przyrostem nadprogramowych kilogramów, których ciężko się pozbyć po porodzie. W ciąży rower nie powinien być jednak głównym środkiem transportu, a raczej formą rekreacji.

Ciąża a jazda rowerem: na co trzeba uważać i jak się przygotować

W ciąży na rowerze trzeba wybierać trasy płaskie i bezpieczne, gdzie nie ma dużego ruchu ani schodów. Wnoszenie roweru po schodach jest złym pomysłem, ponieważ dźwiganie może negatywnie wpłynąć na ciążę, szczególnie w 1 trymestrze. Jazda na rowerze w ciąży w 2 trymestrze może zakończyć się upadkiem, ponieważ w miarę rośnięcia płodu zmienia się środek ciężkości i mogą wystąpić problemy z zachowaniem równowagi. Dlatego lepiej zrezygnować z jazdy rowerem w ciąży na czas największych kłopotów z równowagą.

Jazda na rowerze w ciąży powinna być ostrożna i niezbyt intensywna. Zalecane jest spacerowe tempo, tętno podczas jazdy na rowerze w ciąży nie może przekroczyć 140 uderzeń na minutę. W razie zmęczenia bezpiecznie jest przystanąć i odpocząć. Lepiej nie jeździć też w pełnym słońcu, by nie przegrzać organizmu.

Kluczowe jest rozsądne wybrane trasy i odpowiednie zaopatrzenie do wyprawy jednośladem. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą zapas wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Cechy dobrze dobranej trasy do jazdy na rowerze w ciąży to:

 • płaski teren,
 • brak schodów,
 • mały ruch,
 • otoczenie zielenią,
 • częściowe zacienienie,
 • twarda nawierzchnia, np. asfaltowa lub z kostki brukowej.

Mały ruch minimalizuje ryzyko wypadku, szczególnie tego z udziałem samochodów i innych rowerzystów. Ciężarne, które boją się wypadku, mogą wybrać rower stacjonarny. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży to nieco bezpieczniejszy wybór od roweru kołowego i przynosi porównywalne profity.

Żeby jazda była bezpieczna i żeby kobieta nie musiała zastanawiać się, czy można jeździć na rowerze w ciąży, rower powinien zostać prawidłowo dobrany. W ciąży rower z wysoką ramą nie jest praktyczny, a w miarę rośnięcia brzucha staje się niewygodny. Lepiej wybierać damki, czyli rowery o nisko umieszczonej ramie, miejskie. Przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, że rower jest sprawny i ma ustawione siodełko i kierownicę tak, by zachować prostą sylwetkę ciała podczas jazdy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Polecamy
Bieganie w ciąży:
zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania
Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania TVN zdrowie
Czy można ćwiczyć w ciąży?
Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane?
Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Czy można ćwiczyć w ciąży? Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane? Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży Dzień Dobry TVN
Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć?
Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć? Dzień Dobry TVN
Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?
Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?