Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rośliny, które zwalczają smog. Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Rośliny, które zwalczają smog. Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Salon z roślinami - paprocie, palmy.

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Smog to zjawisko powszechne w Polsce, przy czym warto wiedzieć, że nie występuje ono tylko zimą. Oczywiście podczas sezonu grzewczego widać zalegającą nad miastami mgłę z zanieczyszczeń gołym okiem, ale również i latem mamy do czynienia ze smogiem. Mowa o zjawisku wtórnym czyli o zanieczyszczeniach pozostałych z zimy, a podnoszonych z ulic przez wiatr.

Czym jest smog? To toksyczna mgła składająca się z pyłów PM2,5 oraz PM10 (a w nich znajdziemy: benzoapiren, dioksyny, furany i związki metali ciężkich), za której emisją stoją: niska emisja, czyli ogrzewanie gospodarstw domowych, przemysł, transport i w nieznacznej mierze rolnictwo. Podczas palenia śmieci, używania niewłaściwych środków opału i kotłów grzewczych emitujemy do atmosfery nawet 52 proc. zanieczyszczeń. Czad, tlenki azotu, dwutlenek węgla, toluen i podobne substancje, jakie znajdziemy w papierosach. Brzmi dość... toksycznie, prawda?

Czy smog występuje tylko zimą? Zobaczcie na filmie, co mówią eksperci:

Zobacz film: Czy smog występuje tylko zimą? Źródło: 36,6

Dodatkowo dochodzi jeszcze zjawisko elektrosmogu, które powodują sprzęty domowe, np. ekrany telewizorów, komputerów, telefony komórkowe i innych urządzenia elektroniczne. Polecamy: Co to jest „elektrosmog”? Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia? Ochrona przed „elektrosmogiem”

Co może nam pomóc uporać się ze szkodliwością otoczenia? Rośliny! Pochłaniają one formaldehyd, trójchloroetylen, benzen, dym papierosowy, tlenek i dwutlenek węgla. Dzięki nim zwiększa się wilgotność powietrza oraz zawartość tlenu w pomieszczeniu. Rośliny podczas najważniejszego dla nich procesu życiowego, czyli fotosyntezy, pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. 

Jakie rośliny wybrać?

Przede wszystkim te o dużej zielonej powierzchni. Doskonale sprawdzają się palmy, paprocie, zielistki, draceny, fikusy, bluszcz, skrzydłokwiaty. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do różnych pomieszczeń. Paprocie np. bardzo lubią wilgoć i nie potrzebują dużo światła, a zatem w łazience będą rosły jak szalone. Zaleca się trzymanie w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 od pięciu do ośmiu roślin w doniczkach o średnicy 25-30 cm. Warto poznać ich zapotrzebowanie na światło i wodę przed zakupem, co ułatwi nam wybór rośliny.

A teraz kilka słów i niektórych gatunkach roślin:

 • palma bambusowa pochłania trójchloroetylen, idealnie więc sprawdzi się np. w pralni;
 • paprocie nasączają powietrze korzystnymi dla człowieka jonami ujemnymi, które neutralizują jony dodatnie wytwarzane przez urządzenia elektryczne;
 • zielistka świetnie radzi sobie z formaldehydem, który wnika w aparat szparkowy zielistki, tam rozpada się na wodę i dwutlenek węgla, który w większości natychmiast zostaje wbudowany w strukturę rośliny.
 • draceny usuwają benzen, formaldehyd, ksylen i toluen; 
 • fikusy - benzen;
 • bluszcz - benzen, formaldehyd i pyły zawieszone; 
 • skrzydłokwiat - pleśń, amoniak, toluen, ksylen. 

Uwaga! Większość roślin właśnie w nocy wydziela dwutlenek węgla. Są to rośliny tzw. strefy suchej, czyli takie, które za dnia zamykają aparat szparkowy, by nie tracić wody i tym samym nie mogą pobierać dwutlenku węgla. Robią to więc w nocy, przetrzymując go w komórkach i oczekując na światło. Oznacza to, że właśnie te wyjątki można trzymać w sypialni:

 • aloes;
 • storczyki;
 • zamiokulkas zamiolistny;
 • anturium;
 • sansewieria gwinejska.

O świeże powietrze w domu warto zadbać. Smog, czyli zanieczyszczone powietrze jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Toksyny przenikają nie tylko do płuc, ale do całego krwiobiegu. Jak smog wpływa na organizm? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Wpływ smogu na zdrowie człowieka. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować? Materiał sponsorowany