Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

NAN

Fot: Fotolia / fotolia.com

Ból brzucha jest jednym z bardzo powszechnych objawów chorobowych. W zależności od rodzaju schorzenia charakteryzuje się on różnym stopniem intensywności oraz różną lokalizacją. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje brzucha: trzewny, somatyczny oraz odniesiony. 

Najpowszechniejszy jest ból brzucha zlokalizowany z prawej strony, a także w okolicy pępka. Do przyczyn tej dolegliwości można zaliczyć, m.in.: nieodpowiednią dietę oraz różne choroby, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, chorobę wrzodową, zapalenie trzustki i zespół jelita drażliwego.

Ból brzucha jest objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego lub niektórych organów, w tym przede wszystkim: jelit, wątroby, śledziony i trzustki. U kobiet bardzo często ma podłoże ginekologiczne. 

Rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha może występować w trzech podstawowych postaciach: somatycznej, trzewnej oraz odniesionej

  1. Pierwszy z typów tej dolegliwości charakteryzuje się ostrym przebiegiem, zazwyczaj ból pojawia się nagle i jest spowodowany podrażnieniem jamy brzusznej. 
  2. Z kolei trzewny ból brzucha ma charakter tępy, niekiedy również przypomina kolkę. Bardzo często towarzyszą mu wymioty i nadmierne pocenie się. 
  3. Trzecią postacią bólu brzucha jest ból odniesiony, który jest specyficzny, ponieważ często promieniuje do pleców i prawej łopatki.

Ze względu na lokalizację bólu, można wyróżnić:

  • Ból w prawym górnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w lewym górnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w lewym dolnym kwadrancie brzucha.

Dodatkowo można wyróżnić ból podbrzusza, nadbrzusza lub śródbrzusza (czyli okolicy pępka).

Istotnym jest również to, że ból brzucha może mieć różną intensywność. Wyróżnia się ból: tępy, kłujący, przewlekły i piekący. Ponadto w zależności od schorzenia może mu towarzyszyć: biegunka, wzdęcia, zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca oraz podwyższona temperatura ciała. Niekiedy pojawiają się również wymioty i nudności.

Ból w dole brzucha - najczęstsze choroby

Ból zlokalizowany w dole brzucha, czyli ból w podbrzuszu, najczęściej dotyka kobiety i jest związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu rozrodczego.

Zwykle związany jest on z bólami miesiączkowymi, zapaleniem jajników, cystą na jajnikach oraz niekiedy również rakiem szyjki macicy. Bólowi podbrzusza o podłożu ginekologicznym bardzo często towarzyszą takie dolegliwości, jak: ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia oraz zaburzenia w oddawaniu moczu.  Ból ten charakteryzuje się ostrym i kurczowym przebiegiem. 

W przypadku cyklu miesiączkowego zwykle utrzymuje się on do trzech dni.

Wśród przyczyn bólu w podbrzuszu, niezwiązanego z problemami ginekologicznymi, można wymienić: stan zapalny miednicy, skręt przydatków, zaburzenia w funkcjonowaniu układu trawiennego (w tym przede wszystkim zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie uchyłków) oraz zaburzenia układu moczowego.

Ból brzucha z prawej strony - o czym może świadczyć?

W zależności od stopnia intensywności i charakteru, ból brzucha może wskazywać na różnorakie schorzenia. Nagły i tępy ból, zlokalizowany z prawej strony brzucha zazwyczaj świadczy o kamicy żółciowej. 

Co istotne, ból przy tej chorobie, zwykle promieniuje do tyłu oraz prawej łopatki. Natomiast przewlekłe bóle z prawej strony brzucha mogą wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego lub raka jelita grubego (zwłaszcza, gdy towarzyszy mu niedokrwistość oraz krew w stolcu).

Najgroźniejszym typem bólu brzucha z prawej strony jest ból pulsujący, który promieniuje do narządów płciowych. Bardzo często jest on objawem tętniaka aorty, który stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia. Z kolei na stan zapalny jamy brzusznej wskazuje ból ostry, który nasila się podczas aktywności ruchowej.

Ból brzucha z lewej strony - na co wskazuje?

Jednym z najbardziej niebezpiecznych bólów brzucha jest ból, zlokalizowany w nadbrzuszu. Nagły i intensywny ból może wskazywać na zapalenie trzustki. W przypadku tej choroby, towarzyszą mu bardzo często nudności i wymioty, a także niekiedy również biegunka. 

Na problemy z trzustką mogą wskazywać również przewlekłe bóle z lewej strony brzucha. Z kolei o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu śledziony świadczy ból brzucha pod żebrami. Najczęściej jest on związany z powiększeniem tego organu. Przyczyną takiego bólu są najczęściej choroby zakaźne oraz autoimmunologiczne. 

Szczególnie uciążliwe są kurczowe bóle brzucha z lewej strony. Mogą one świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego lub o innych dolegliwościach jelitowych, a także o przepuklinie pachwinowej. Oprócz tego ból brzucha z lewej strony może wskazywać na: wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej, niestrawność oraz długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.

Bóle brzucha w ciąży - czy jest to niepokojący objaw?

Przyszłe mamy bardzo często niepotrzebnie niepokoją się bólem brzucha w ciąży, ponieważ wówczas dolegliwość ta jest objawem prawidłowym, związanym z ruchami dziecka.

Bóle brzucha pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży i zwykle, wskazują one na powiększanie się macicy. W późniejszym etapie życia płodowego dziecka bardzo często występują bóle brzucha, zlokalizowane w okolicy podbrzusza.

Niepokojącym objawem w ciąży jest ból brzucha z towarzyszącym mu krwawieniem. W takim przypadku bardzo często świadczy to o poronieniu.

Ból brzucha - leczenie

Podstawą w leczeniu bólów brzucha jest ustalenie jego przyczyny i wdrożenie odpowiednio ukierunkowanej terapii przeciwbólowej. W przypadku intensywnego i długotrwałego bólu brzucha konieczna jest interwencja specjalisty. W innych przypadkach można doraźnie wspomóc się tabletkami przeciwbólowymi lub rozkurczowymi. 

Takie schorzenia, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, wymagają natychmiastowego wdrożenia leczenia operacyjnego.

Fot: Sved Olivier stock.adobe.com

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
8
Więcej na temat
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć
Grypa żołądkowa (jelitówka, grypa jelitowa) – objawy i leczenie
Grypa żołądkowa (jelitówka, grypa jelitowa) – objawy i leczenie
Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?
Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?
Co zwiastują skurcze brzucha? Przyczyny i objawy
Co zwiastują skurcze brzucha? Przyczyny i objawy
Komentarze (2)
wanda
Bez względu na przyczynę bólu brziuha zawsze dobrze jest na początek wziąć probiotyk, żeby normalizować florę jelitową. Ja w takich wypadkach łyka acidolac
Czytaj całość
Xoxo
Proszę powiedzieć jak sobie radzić z bólem brzucha spowodowanym stresem? Strasznie przeszkadza i odechciewa się robić czegokolwiek. W internecie może jest sporo informacji, ale może jakieś konkrety?
Czytaj całość
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki