Polub nas na Facebooku
Czytasz: Reumatoidalne zapalenie stawów - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie
menu
Polub nas na Facebooku

Reumatoidalne zapalenie stawów - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie

Lekarz ogląda dłoń pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Fot. Manuel-F-O / Getty Images

Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle zaczyna się od drobnych stawów, najczęściej rąk i stóp. Ból, poranna sztywność - to sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Im szybciej udamy się do lekarza reumatologa tym lepiej. Co trzeba wiedzieć o RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która nie atakuje znienacka. Chorzy zwykle odczuwają pierwsze jej objawy, ale bagatelizują je - poranna sztywność stawów dłoni mija po godzinie, zatem nie ma powodu, aby odwiedzać lekarza. A to błąd. Szybko podjęte leczenie pozwala opanować chorobę.

Wczesne objawy są typowe - dotyczą drobnych stawów, rąk i stóp. Dolegliwości bólowe, usztywnienia stawów występują zwykle rano i utrzymują się przez około godzinę. Choroba może zacząć się od pojedynczych stawów - każdy, nawet jeden obrzęknięty staw wymaga konsultacji, gdyż może być to pierwszy zwiastun choroby - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog.

Do postawienia diagnozy choroby wcale nie potrzeba skomplikowanych badań i długich godzin spędzonych w kolejkach do różnych lekarzy. Jednak o problemach ze stawami należy powiedzieć interniście, aby mógł zlecić odpowiednie badania krwi, z którymi udamy się już na wizytę do reumatologa.

Przy typowych objawach zaczynamy od podstawowych badań: OB, CRP. Przy zwykłej morfologii, kiedy CRP jest podwyższone to już można udać się do reumatologa. Z badań celowanych to czynnik reumatoidalny i tzw. anty CCP, również z krwi. We wczesnym okresie można zrobić badanie ultrasonograficzne chorego stawu, żeby zobaczyć, czy nie ma w nim zmian zapalnych.

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje przede wszystkim tkankę łączną i prowadzi do nieswoistego zapalenia stawów. To choroba autoimmunologiczna, znana także pod nazwą gościec stawowy, dotyka około 350 tys. Polaków (0,5-1,5 proc. populacji) a przyczyny jej występowania nie są poznane. Znane są za to czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Z czynników środowiskowych wpływ na rozwój RZS mają palenie tytoniu, nadmierne spożycie soli, otyłość i zakażenia jamy ustnej (paradontoza). 

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów powinno obejmować przede wszystkim przyjmowanie leków, chociaż wspomóc można się domowymi sposobami na złagodzenie objawów choroby:

W przypadku RZS istnieją leki pochodzenia naturalnego, które wykazywane są w badaniach jako leki skuteczne - w przyszłości mogą wejść do konwencjonalnego leczenia tej choroby. Są także prowadzone badania (obecnie w bardzo wczesnej fazie przedklinicznej) z wykorzystaniem jadu skorpiona. Jednak ciężko powiedzieć, jakie będą ich efekty - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog.

Leczenie domowymi sposobami choroby zwyrodnieniowej stawów polega głównie na odciążeniu stawów - jeśli mamy nadwagę, to powinniśmy schudnąć, przestać nosić ciężkie siatki z zakupami oraz unikać sportów, które za bardzo obciążają stawy. Wśród chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów około 30 proc. pacjentów cierpi również na fibromialgię, jednak są to niezależne od siebie choroby. Czy RZS może rozwinąć się także u dzieci? Do 16. roku życia każdy typ zapalenia stawów u dzieci określany jest mianem młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Jednak nie jest wykluczone, że w dorosłym wieku choroba ta nie przekształci się w reumatoidalne zapalenie stawów. 

Na więcej pytań dotyczących tej i innych chorób stawów odpowiadała prof. Brygida Kwiatkowska podczas czatu z naszymi Czytelnikami: Zobacz zapis czatu o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na pytania odpowiadała prof. dr. hab. Brygida Kwiatkowska

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Reumatoidalne zapalenie stawów – co przyczynia się do rozwoju choroby?
Reumatoidalne zapalenie stawów – co przyczynia się do rozwoju choroby? TVN zdrowie
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, rozpoznanie i leczenie
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, rozpoznanie i leczenie TVN zdrowie
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok