Polub nas na Facebooku
Czytasz: Resekcja żołądka (rękawowa, mankietowa) – rokowania, powikłania i dieta
menu
Polub nas na Facebooku

Resekcja żołądka (rękawowa, mankietowa) – rokowania, powikłania i dieta

Żołądek

Fot: Natali_Mis / gettyimages.com

Resekcja żołądka (rękawowa, mankietowa) to całkowite lub częściowe usunięcie tego organu. Wykonuje się ją najczęściej u osób z nowotworem żołądka, chorobą wrzodową bądź otyłych. Po resekcji żołądka bardzo dużą rolę odgrywa dieta – nawyki żywieniowe znacząco wpływają na rokowania.

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka (z ang. sleeve gastrectomy) to operacja polegająca najczęściej na usunięciu ok. 85% tego organu. Jest to typ zabiegu bariatrycznego o charakterze restrykcyjnym, który wykonuje się głównie metodą laparoskopową. Po zabiegu częściowym żołądek ma kształt tuby lub rękawa, który ma około 150 ml objętości. Dzięki temu osoba, której wykonano ten zabieg, nie może jednorazowo przyjmować dużych objętości pokarmów, co prowadzi do utraty masy ciała. Po zabiegu metodą laparoskopową rany pooperacyjne są mniejsze, a czas gojenia szybszy. Tym samym czas rekonwalescencji jest krótszy, co zapewnia szybszy powrót do formy sprzed zabiegu.

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka – wskazania

Rękawowa resekcja żołądka wykonywana jest najczęściej u osób otyłych. Do zabiegu kwalifikują się osoby, których wskaźnik masy ciała BMI jest równy lub większy 35. Ponadto jest również wskazany szczególnie u osób cierpiących na choroby towarzyszące otyłości, czyli m.in. cukrzycę typu 2, wysoki cholesterol, nadciśnienie tętnicze krwi, niepłodność i bezpłodność, choroby stawów i zaburzenia snu. Pod uwagę są brane także czynniki genetyczne, czyli np. otyłość rodziców czy wczesne zgony z powodu otyłości u członków rodziny. Rękawowa resekcja żołądka daje dobre efekty szczególnie w leczeniu cukrzycy typu 2, gdyż po usunięciu części organu wzrasta wrażliwość na własną insulinę (m.in dzięki spadkowi masy ciała), co skutkuje zmniejszeniem dawek leków cukrzycowych.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz film: Dlaczego pacjenci po operacjach żołądka znowu tyją? Źródło: 36,6.

Resekcja żołądka i rak żołądka – rokowania

Rokowania nowotworu żołądka są zależne od stopnia jego zaawansowania. Ponadto znaczenie ma jego typ – np. jelitowy jest mniej groźny niż rozlany. Jeśli nowotwór obejmuje niewiele warstw, istnieją większe szanse na jego wyleczenie. Jeśli jednak zaatakował nie tylko żołądek, ale również organy sąsiadujące lub rozsiewa się drogą krwi, to rokowania maleją. Warto jednak podkreślić, że u osób z wykrytym nowotworem we wczesnym stadium rozwoju przeżywalność 5-letnia wynosi ponad 80%, a gdy stadium jest zaawansowane, wynosi ona tylko kilka procent. W takich przypadkach wykonanie resekcji żołądka jest metodą leczenia paliatywnego ułatwiającego funkcjonowanie i zmniejszenie bólu.

Na raka żołądka umiera w Polsce rocznie ok. 3600 mężczyzn i 2000 kobiet.

Zobacz film: Kto może liczyć na refundację operacji zmniejszenia żołądka? Źródło: 36,6.

Resekcja żołądka – powikłania

Resekcja żołądka to skomplikowany zabieg chirurgiczny. Dlatego też jest to operacja związana z wieloma powikłaniami. Najczęściej występujące to krwawienia do jamy otrzewnej, które są związane z koniecznością powtórnego wykonania zabiegu. Inną komplikacją jest nieszczelność zespolenia żołądkowo-jelitowego. Resekcja żołądka daje także powikłania związane z zakażeniami. Ponadto u osób po operacji może wystąpić przepuklina w bliźnie pooperacyjnej. Rzadziej występuje zespół pętli doprowadzającej i zespół poposiłkowy, który objawia się silnymi bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, wzdęciami oraz zaczerwienieniem twarzy i wymaga konsultacji ze specjalistą. Niestety do powikłań zalicza się także ponowne wystąpienie choroby nowotworowej, która może pojawić się w miejscu zespolenia nawet kilka lat po resekcji żołądka. Dlatego też u osób po takim zabiegu tak ważne są dieta, odpowiedni tryb życia i regularne badania kontrolne, które są w stanie wykryć nowotwór w jego wczesnym stadium.

Dieta po resekcji żołądka

Częściowe lub całkowite usunięcie żołądka jest związane z restrykcyjną dietą po zabiegu. Przede wszystkim powinna ona zawierać odpowiednią ilość pełnowartościowego białka. Jego bogatym źródłem są ryby, chude mięso, przetwory mleczne i jajka. Kolejnym elementem są tłuszcze, które muszą być lekkostrawne, np. oliwa z oliwek, masło, oleje roślinne itp. Z kolei należy unikać tłuszczów takich jak smalec lub boczek. Ponadto osoby po resekcji żołądka powinny zjadać warzywa i owoce bez skórki, gdyż nie jest wskazane, aby przyjmowały duże ilości błonnika. Warto również spożywać węglowodany w postaci kasz, ryżu bądź pieczywa. Nie należy jeść produktów wzdymających, takich jak: kapusta, rośliny strączkowe, czosnek itp. Należy pamiętać, aby unikać potraw smażonych, pieczonych i pikantnych. Dieta osoby po usunięciu żołądka powinna składać się z małych posiłków zjadanych regularnie – najlepiej spożywać ok. 5 posiłków dziennie. Warto zwrócić również uwagę na wodę i inne napoje, których nie należy pić w trakcie posiłków. Z diety trzeba wykluczyć alkohol, kawę i mocne herbaty.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. "Żołądek", Krajowy Rejestr Nowotworów; 

2. "Rak żołądka";

3. Leszek Siemion " Ocena leczenia chirurgicznego raka żołądka w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyń Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze w latach 2003-2007".

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
40
3
Polecamy
Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować?
Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka
Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować? Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka TVN zdrowie
Operacja bariatryczna u dziecka.
Kiedy należy ją wykonać?
Operacja bariatryczna u dziecka. Kiedy należy ją wykonać? TVN zdrowie
Operacja bariatryczna przez usta.
Bez otwierania jamy brzusznej
Operacja bariatryczna przez usta. Bez otwierania jamy brzusznej Dzień Dobry TVN
Głodówki oczyszczające.
Głosy za i przeciw
Głodówki oczyszczające. Głosy za i przeciw Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis