Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak jelita cienkiego – jakie daje objawy i co można zrobić, aby uniknąć choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak jelita cienkiego – jakie daje objawy i co można zrobić, aby uniknąć choroby?

Jelito cienkie

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Rak jelita cienkiego zdarza się bardzo rzadko. Szacuje się, że stanowi zaledwie 5 proc. wszystkich zmian w obrębie układu pokarmowego. Niestety daje też mało charakterystyczne objawy, które niejednokrotnie łączone są z zupełnie innym schorzeniem. Co trzeba wiedzieć o raku jelita cienkiego i jak można się przed nim chronić - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C. 

Jelito cienkie to najdłuższa część układu pokarmowego. U osoby dorosłej mierzy od 5 do 6 metrów. To własne w nim wytwarzany jest sok jelitowy, który umożliwia trawienie pokarmów. Za sprawą soku jelitowego i zawartych w nim enzymów rozkładane są białka oraz aminokwasy. Kiedy jelito cienkie zaczyna chorować pojawiają się:

  • brak łaknienia
  • nudności,
  • silne bóle brzucha,
  • przewlekłe ostre biegunki,
  • zaburzenia wchłaniania
  • niedożywienie.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z  filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Jednak jelito cienkie samo w sobie nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Jak podkreślił podczas czatu prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C:

Jelito cienkie nie jest unerwione czuciowo, w związku z czym nie daje objawów bólowych, chyba, że zdarza się niedrożność, wtedy występują wymioty i ostry ból, ale jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji lekarskiej. W innym przypadku jelito cienkie nie może boleć.

Rak jelita cienkiego - jakie może dawać objawy?

Mimo że to rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, to niepokojące zmiany mogą pojawić się także w jelicie cienkim. Jakie objawy daje nowotwór jelita cienkiego?

Nowotwory jelita cienkiego w początkowej fazie nie dają żadnych objawów klinicznych i pierwszym objawem jest niedrożność przewodu pokarmowego manifestująca się silnymi bólami i wymiotami. W przypadku bardzo rzadkich nowotworów neuroendokrynnych objawy są bardzo niecharakterystyczne i sugerują różne schorzenia internistyczne.

Rak jelita cienkiego - jak go zdiagnozować?


Dokładne obejrzenie jelita cienkiego jest bardzo trudne. Narząd jest bardzo rozległy, do tego tak umiejscowiony, że wprowadzenie do niego endoskopu nie wchodzi w grę. Podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C wyjaśnił jak wygląda diagnoza raka jelita cienkiego:

Diagnostyka nowotworów jelita cienkiego jest bardzo trudna ponieważ nie można tam wprowadzić endoskopu. W związku z tym w przypadku podejrzenia zmian w obrębie jelita cienkiego ważne znaczenie diagnostyczne ma tomografia komputerowa. W niektórych stanach chorobowych jelita cienkiego stosuje się badanie kapsułą dojelitową - polega ono na połknięciu kapsuły zawierającej mikroskopijne kamery, które przechodzą przez przełyk pokarmowy i jelito cienkie wykonując fotografie przewodu pokarmowego, które potem można odtworzyć i zlokalizować zmianę. Niestety metoda ta jest bardzo droga i w Polsce nierefundowana przez NFZ. W związku z czym w naszych warunkach pozostaje badanie tomograficzne.

Rak jelita cienkiego – dużo zależy od ciebie

To czy rak jelita cienkiego się rozwinie w dużej mierze zależy od diety oraz stylu życia. Badacze zgodnie podkreślają, że duża ilość cukru oraz przetworzonego jedzenia znacząco podnosi prawdopodobieństwo rozwoju raka jelita cienkiego. O czynnikach ryzyka mówił także prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C podczas czatu:

Do czynników ryzyka należą nieprawidłowa dieta z duża ilością czerwonego mięsa a małą ilością błonnika, otyłość, brak ruchu, uwarunkowania rodzinne (zespoły genetyczne istotnie podwyższają ryzyko zachorowania, ale nie mamy na to wpływu) oraz choroby zapalne jelita grubego. Aby wystrzec się raka jelita grubego należy dbać o siebie, prowadzić zdrowy tryb życia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka jelita cienkiego jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Jeśli została ona umiejscowiona w obrębie jelita krętego i czczego konieczne jest usunięcie zajętego fragmentu wraz z sąsiadującą krezką. Powodzenie leczenia zależy przede wszystkim od typu nowotworu oraz tego, czy doszło do zajęcia węzłów chłonnych.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quizCzy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
1
Polecamy
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować? TVN zdrowie
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego.
Kiedy należy wykonać kolonoskopię?
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Dzień Dobry TVN
Rak jelita grubego - jakie daje objawy i jak można go leczyć?
Rak jelita grubego - jakie daje objawy i jak można go leczyć? TVN zdrowie
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu
Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu
Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha?
Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha?
Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?
Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?
Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?
Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?
Choroba Battena – objawy rzadkiej choroby spichrzeniowej
Choroba Battena – objawy rzadkiej choroby spichrzeniowej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?