Polub nas na Facebooku
Czytasz: Psycholog: „Przez pandemię wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją”
menu
Polub nas na Facebooku

Psycholog: „Przez pandemię wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją”

Dziecko

Justin Paget/getty images

Człowiek jest istotą społeczną. Izolacja to dla niego najgorsza kara. Niestety przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa wszyscy zostaliśmy zamknięci w domach. Jak nasze dzieci radzą sobie z przymusową kwarantanną? Na jakie niepokojące objawy rodzic powinien zwrócić uwagę?

Według ostatnich badań, sprzedaż leków na uspokojenie i antydepresantów w czasie pandemii wzrosła aż o ¼. Jest to spowodowane nie tylko obawą przed zakażeniem, ale też zapaścią gospodarczą. Obecna kwarantanna może budzić frustracje i lęki. Zjawisko to dotyczy nie tylko dorosłych. Boją się również dzieci. Jak wytłumaczyć im inną, nową rzeczywistość? Kiedy gorsze samopoczucie zaczyna przeradzać się w coś poważniejszego? Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską.

„Trauma społeczna”

Wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją

-tak o obecnej rzeczywistości mówi psycholog dziecięca Monika Perkowska.

Dzieci od prawie dwóch miesięcy nie chodzą do szkół i przedszkoli. Tęsknią za przyjaźniami, starą rzeczywistością. Jak rodzice mogą pomóc dzieciom odnaleźć się w nowych realiach?

Najmłodsi najczęściej nie potrafią adekwatnie zwerbalizować swoich problemów i stanów emocjonalnych. Tu ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy są dla dzieci najlepszym oparciem. Powinni oni bacznie obserwować dziecko. Kluczowa jest rozmowa. Rodzice muszą również zadbać o swoje dobre samopoczucie, ponieważ, jak tłumaczy psycholog Monika Perkowska, nastrój rodzice wpływa na dziecko.

Jeżeli dorośli są w ciężkim stanie, przechodzi to na dziecko

- tłumaczy ekspertka.

Zobacz też: „Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”. Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji?

Rozmowa adekwatna do wieku

Inaczej o obecnej sytuacji będziemy rozmawiać z przedszkolakami, inaczej z dziećmi wczesnoszkolnymi, nastolatkami czy wkraczającymi w dorosłość licealistami.

Przedszkolaki tęsknotę za kolegami z przedszkola i wychowawczynią będą rekompensować sobie zabawą np. w przedszkole, gdzie odgrywają scenki sytuacyjne, które zapamiętały. Warto, by rodzic zaangażował się w tę aktywność. Dzieci w tym wieku potrzebują żywego kontaktu z drugim człowiekiem.

Najważniejsze to towarzyszyć dziecku w tych emocjach, które aktualnie przeżywa. Nazywać to, co się dzieje, tłumaczyć przez zabawę, czy rozluźnianie atmosfery. Można powiedzieć: „widzę, że tęsknisz za przedszkolem, ja też tęsknię za koleżankami z pracy. Możemy się razem pobawić, to na pewno poprawi ci humor”

-tłumaczy Monika Perkowska.

Dla dzieci w wieku szkolnym izolacja oznacza bolesną rozłąkę z przyjaciółmi. Doskwiera też zdalna nauka. Dzieci są umęczone ilością materiałów, które wysyłają im nauczyciele. Nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić. Rodzice muszą niekiedy wejść w rolę nauczyciela.

Ogrom obowiązków powoduje przytłoczenie, nie starcza czasu na podwórko. Dodatkowo dzieci w tym wieku boją się tego, co słyszą z mediów i mówią wprost, że chcą wrócić do szkoły. Tęsknią za normalnym trybem

- mówi psycholog.

Zobacz też: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Licealistów z kolei bardzo denerwują limity wiekowe, jakie zostały wprowadzone. Choć izolacja również bardzo im doskwiera, są grupą nieźle zorganizowaną. Odnajdują się rzeczywistości online jak nikt inny.

Najwięcej stresu mają w tej chwili maturzyści i uczniowie klas 8, którzy są zdezorientowani przekazami medialnymi dotyczącymi ich najbliższej przyszłości, a więc egzaminów.

Izolacja może prowadzić do depresji?

Izolacja przeraża i jest uciążliwa, bo zabiera nam podstawowe prawo człowieka - prawo do wolności. W ciągłym zamknięciu z tymi samymi osobami, przy jednoczesnym wykonywaniu obowiązków szkolnych i pracowniczych pojawić się mogą "uśpione" wcześniej objawy lękowe i depresyjne. "Uśpione", bo zwyczajność, w której żyliśmy, pozwalała znaleźć moment na oddech, a obecnie system rodzinny, w którym żyje dziecko może nie udźwignąć odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Pojawić się mogą zaburzenia psychiczne dorosłych i dzieci

- mówi psycholog.

Depresja to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się długotrwałym obniżeniem nastroju oraz połączonymi z nim objawami psychicznymi i somatycznymi. Współcześnie choroba stała się problemem cywilizacyjnym, dotykając coraz więcej osób dorosłych. Przez wiele lat sądzono, że zaburzenie to nie występuje u dzieci i młodzieży. Według obecnego stanu wiedzy na depresję cierpi 1-2 proc. populacji dzieci. Jednak najczęściej problem ten dotyka nastolatków po 12. roku życia.

Objawy depresji

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to przede wszystkim:

 • minimum przez dwa tygodnie obniżenie nastroju
 • utrata zainteresowania
 • utrata odczuwania przyjemności
 • mniej energii
 • zmęczenie
 • trudność w skupieniu
 • pesymistyczne myśli
 • zaburzenia snu
 • zmniejszenie łaknienia

Zobacz też: Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

  Przez izolację więcej pacjentów

  Monika Perkowska przyznaje, że w obecnej sytuacji ma więcej nowych pacjentów. Rodzice obserwując swoje dzieci i dostrzegając problem, szukają pomocy na zewnątrz.

  Zgłasza się więcej osób, raczej jest to młodzież, która tęskni za szkolnymi przyjaźniami

  - wyjaśnia psycholog i dodaje, że jeżeli psychoterapeuta zauważa problem, kieruje dziecko na psychoterapię oraz w porozumieniu z psychiatrą na odpowiednie leczenie.

  Monika Perkowska prowadzi obecnie terapie online. Spotkania z pacjentami zawsze przybierają formę wideo.

  Czy, kiedy wrócimy do „nowej rzeczywistości”, szkoły i przedszkola ponownie zostaną otwarte, dorośli wrócą do swoich obowiązków zawodowych w biurach, problemy na tle emocjonalnym i psychicznym miną bezpowrotnie? Niekoniecznie. Zdaniem ekspertki koszty psychiczne związane z obecną sytuacją będziemy ponosić jeszcze przez bardzo długi czas.

  Zobacz film: Depresja dotyka też najmłodszych.

  źródło:x-news

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  93
  6
  Polecamy
  Jak pomóc dziecku pokonać frustrację po izolacji w czasie pandemii?
"Nie pozwólmy, aby dziecko zapadało się w swój świat"
  Jak pomóc dziecku pokonać frustrację po izolacji w czasie pandemii? "Nie pozwólmy, aby dziecko zapadało się w swój świat" Dzień Dobry TVN
  Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi.
"Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy"
  Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi. "Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy" Dzień Dobry TVN
  Stres, chandra czy depresja?
Jak je od siebie odróżnić?
  Stres, chandra czy depresja? Jak je od siebie odróżnić? TVN zdrowie
  Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie
  Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
  Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
  Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
  Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
  Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
  Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
  Beta hCG – normy, wyniki
  Beta hCG – normy, wyniki
  Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
  Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
  Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
  Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?