Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych

NAN

Fot: llhedgehogll / fotolia.com

Przepuklina pępkowa pojawia się najczęściej u niemowląt, ale mogą na nią zapaść także dorośli oraz starsze dzieci. Występuje, gdy zawartość jamy brzusznej wydostaje się na zewnątrz przez pępek. W wielu przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej.

Przepuklina pępkowa jest rodzajem przepukliny brzusznej, która pojawia się, gdy struktury znajdujące się w jamie brzusznej wydostają się przez niezamknięty pierścień pępkowy. W obrębie pępka widoczne jest wybrzuszenie, określane workiem przepuklinowym, do którego może przemieścić się nawet fragment jelita. Przepuklina wymaga najczęściej szybkiej konsultacji z lekarzem, gdyż jej powikłania mogą zagrażać życiu.

Przepuklina pępkowa jest chorobą dotykającą najczęściej niemowlęta (jest to wada wrodzona u wcześniaków czy dzieci mających niski poziom wagi). Tutaj pojawia się w pępku. Może występować także u dorosłych i starszych dzieci, gdy zostanie osłabiona wewnętrzna warstwa mięśni brzucha. Najczęściej objawia się wówczas w postaci przepukliny okołopępkowej.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Jak powstaje przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy pierścień pępkowy nie goi się prawidłowo po rozdzieleniu od pępowiny. Jest to wrodzona wada anatomiczna niezrośnięcia się pierścienia pępkowego (otworu, za pomocą którego w okresie prenatalnym do dziecka dochodzą naczynia płodowe). Choroba występuje w formie miękkiego guza w obrębie pępka uwypuklającego się podczas płaczu dziecka. Wada powinna zniknąć samoistnie do piątego roku życia. Czasami jednak przepuklina pępkowa rozrasta się oraz zmienia w bolący, uciążliwy guzek. W wyniku tego dziecko wymiotuje, płacze i ma kłopoty z wypróżnieniem.

U dorosłych przepuklina pępkowa występuje wskutek osłabienia powłoki brzusznej. Najbardziej narażeni są ci, u których pojawia się wysokie ciśnienie we wnętrzu brzucha. Może ono wystąpić w czasie kaszlu, u chorych cierpiących na nadwagę, zaparcia czy u mężczyzn z powiększoną prostatą. Dodatkowo ryzyko zwiększa się z powodu wykonywanej pracy fizycznej. Przepuklina pępkowa pojawia się również u kobiet w ciąży oraz u osób, u których występuje wodobrzusze. Nie do końca wiadomo, co powoduje przepuklinę pępkową, jednym z powodów jest niska ilość kolagenu budującego powięzi albo inne wady wrodzone.

Objawy przepukliny pępkowej

Objawy przepukliny są dodatkowo wzmacniane poprzez układanie dziecka na brzuchu. Rozwinięta przepuklina pępkowa powoduje ból i dyskomfort. Im dłużej zmiana rośnie, tym guzek bardziej twardnieje, ponieważ w worku przepuklinowym znajdują się wnętrzności, do których odcięty jest przepływ krwi.

Ponadto na skórze mogą wystąpić przebarwienia lub zaczerwienienie, a także obrzęk. Nie można lekceważyć objawów przepukliny, gdyż mogą one doprowadzić do niedrożności jelit, które ujawniają się torsjami i silnym bólem brzucha. Wówczas potrzebna jest interwencja lekarza, gdyż martwica jelit może nawet doprowadzić do nawet śmierci.

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

Skuteczne leczenie przepukliny u niemowląt oraz dorosłych

U dzieci leczenia operacyjnego wymagają te, które samoczynnie nie zniknęły po 5. roku życia. U dorosłych każda przepuklina jest wskazaniem do operacji ze względu na ryzyko uwięźnięcia. Zabieg ten jest określany mianem hernioplastyki. Jest on stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Im mniejszy jest rozmiar przepukliny, tym łatwiej przeprowadzić operację, a w związku z tym zmniejsza się zagrożenie nawrotów. Hernioplastyka polega na wycofaniu wszystkich elementów, które trafiły do worka przepuklinowego. Najpierw lekarz musi znaleźć tzw. worek przepuklinowy, następnie odprowadza wnętrzności na odpowiednie miejsce oraz zamyka otwór.

Powłoki brzuszne mogą być wzmocnione dodatkowo przez przymocowanie siatki pod otrzewną za pomocą zszywek bądź szwów. Jej zadaniem jest zrośnięcie się ze strukturami ciała, po czym stworzenie trwałej zapory. Ta metoda zapobiega nawrotom przepukliny pępkowej i jest zwykle wykorzystywana u starszych osób. Operację można przeprowadzić poprzez otwarcie jamy brzusznej jak i laparoskopowo poprzez niewielkie nacięcia powłok. Laparoskop oraz inne narzędzia są wprowadzane do jamy brzusznej za pomocą trokarów (czyli cienka rurka, która na jednym końcu jest tępo ścięta, tworzy kanał przez który wprowadzane są narzędzia do jamy brzusznej). To sprawia, że okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Operacja trwa około pół godziny przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Uwięziona przepuklina może spowodować niedokrwienie, niedrożność przewodu pokarmowego i martwicę jelit. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (przepuklina bolesna, twarda, zaczerwieniona, niedająca się odprowadzić) należy pilnie zgłosić się do szpitala. Wówczas nie należy podawać choremu nic do picia ani do jedzenia ze względu na prawdopodobieństwo przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w krótkim czasie.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
2
Polecamy
Przepuklina brzuszna – objawy i leczenie
Przepuklina brzuszna – objawy i leczenie TVN zdrowie
Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne
Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne TVN zdrowie
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?