Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina kresy białej – objawy, ćwiczenia, operacja

Przepuklina kresy białej – objawy, ćwiczenia, operacja

Zainteresował Cię ten artykuł?
Mężczyzna z przepukliną

Fot: Willowpix / gettyimages.com

Przepuklina kresy białej jest efektem utrzymującego się, zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Najczęściej jest efektem otyłości lub powikłaniem ciąży. Jeśli zmiany są nasilone albo istnieje ryzyko uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego, niezbędne jest leczenie operacyjne.

Przepuklina kresy białej powstaje na brzuchu w linii pośrodkowej ciała. Przyczyną jest uszkodzenie łącznotkankowego pasma łączącego mięśnie proste brzucha. Jego rozejście się na określonym odcinku tworzy wrota pozwalające na przemieszczanie się pod skórę zawartości jamy brzusznej.

Przepuklina kresy białej – mechanizm powstawania

Kresa biała to pasmo tkanki łącznej, łączącej na całej długości prawy i lewy mięsień prosty brzucha. Przebiega w linii pośrodkowej ciała, od wyrostka mieczykowatego mostka, aż do spojenia łonowego. Stanowi bardzo silny element ze względu na fakt, że włókna z przedniej i tylnej powierzchni obu mięśni prostych przeplatają się, przechodzą na drugą stronę, tworząc silne wzmocnienie powłok jamy brzusznej. W kresie białej znajduje się pępek, którego przepuklina jest jednak traktowana jako odrębna jednostka chorobowa.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Przepuklina kresy białej powstaje jako skutek utrzymywania się nadmiernego nacisku trzewi na ścianę jamy brzusznej. Najczęstszą przyczyną jest znaczna otyłość u mężczyzn – ciśnienie w brzuchu jest wtedy kilkukrotnie wyższe niż normalnie, a w trakcie kaszlu lub kichania wzrasta nawet kilkunastokrotnie. Powoduje to silne parcie trzewi na ścianę jamy brzusznej. Struktury kresy białej rozciągają się, słabną, a włókna w niektórych miejscach mogą pękać. Tworzą się otwory, które stają się wrotami dla przepukliny. Naturalnym miejscem zmniejszonej oporności są niewielkie otworki, którymi przez kresę białą przechodzą naczynia krwionośne i gałązki nerwowe. Rozciąganie w tym miejscu może łatwo doprowadzić do rozerwania tkanek.

W worku przepuklinowym najczęściej stwierdza się obecność tkanki tłuszczowej sieci większej, ale niekiedy może się w nim znaleźć odcinek jelita cienkiego lub grubego albo ściana żołądka.

Objawy przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej może powstać na każdej wysokości – od nadbrzusza po okolicę łonową. Charakterystycznym objawem jest miejscowe uwypuklanie się powłok w linii pośrodkowej ciała, które może być widoczne stale, w trakcie kaszlu albo w trakcie wykonywania niektórych ruchów (pochylenie tułowia do przodu w pozycji stojącej albo uniesienie go w trakcie leżenia na plecach). Chory może skarżyć się na okresowe bóle, wzdęcia, brak możliwości wykonywania pracy fizycznej.

Badaniem palpacyjnym stwierdza się przerwanie ciągłości kresy białej. Worek przepuklinowy daje się zwykle odprowadzić do wnętrza jamy brzusznej. Jeśli zawartość przepukliny nie cofa się do wnętrza brzucha, a bóle są silne, towarzyszą im silne wzdęcie, wymioty, ewentualnie objawy niedrożności jelit, jest to przepuklina uwięźnięta.

Czy przepuklinę można leczyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Przepuklina kresy białej w okresie ciąży

Ze względu na rozwój płodu w macicy, powodujący zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, oraz na zmiany hormonalne (zwiększona elastyczność i rozciągliwość włókien kolagenowych) w trakcie ciąży relatywnie łatwo dochodzi do rozejścia się kresy białej w linii pośrodkowej ciała. Szczególnie podatne są na to kobiety o szczupłej, wiotkiej budowie ciała i słabych mięśniach brzucha oraz osoby otyłe. Zwiększone ryzyko dotyczy też przypadków ciąży mnogiej, kobiet w wieku powyżej 35 lat i wieloródek. U części kobiet po porodzie zmiany stopniowo cofają się dzięki właściwym ćwiczeniom (szczególnie, jeśli pacjentka nie musi ciężko fizycznie pracować).

Przepuklina kresy białej – ćwiczenia

Prawidłowo dobrane i wykonywane ćwiczenia mogą odegrać dużą rolę zarówno w profilaktyce przepukliny kresy białej, ograniczaniu skutków ciąży oraz w rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym. Cennym elementem uzupełniającym ćwiczenia są regularne, długie spacery i pływanie.

Celem rehabilitacji jest wzmocnienie mięśni brzucha oraz – wiążąca się ze wzmacnianiem mięśni przykręgosłupowych – praca nad prawidłową postawą (co pozwala zmniejszyć siły rozciągające kresę białą). Ważne jest to, czy w przebiegu ciąży tkanki zostały jedynie rozciągnięte (wtedy ćwiczenia mogą przynieść bardzo dobry rezultat), czy też doszło do powstania rzeczywistej przepukliny z przerwaniem ciągłości kresy białej. W takim wypadku jedynym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny.

Przepuklina kresy białej – operacja

Zabieg operacyjny polega na dojściu przez powłoki brzucha do wrót przepukliny znajdujących się w kresie białej i zszycie jej pęknięcia mocnymi, niewchłanialnymi szwami. Jeśli powierzchnia ubytku jest duża, a zszycie spowodowałoby silne naciągnięcie okolicznych tkanek, miejsce to pokrywa się specjalną siatką przyszytą do brzegów otworu.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jeśli przepuklina jest niewielka i nie ma ku temu innych przeciwwskazań – w miejscowym. Po 7–10 dniach usuwa się szwy skórne. Okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni. Choremu zaleca się zwykle powstrzymanie się od pracy fizycznej, noszenia ciężkich przedmiotów albo intensywnego uprawiania sportu.

Operacja usunięcia przepukliny  - jak wygląda? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Więcej na temat
Przepuklina żołądkowo-przełykowa - kiedy pomoże leczenie naturalne, a kiedy potrzebna jest operacja?
Przepuklina żołądkowo-przełykowa - kiedy pomoże leczenie naturalne, a kiedy potrzebna jest operacja?
Przepuklina kręgosłupa szyjnego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Przepuklina kręgosłupa szyjnego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Co to jest przepuklina rozworu przełykowego przepony? Objawy, leczenie
Co to jest przepuklina rozworu przełykowego przepony? Objawy, leczenie
Jak rozpoznać przepuklinę? Jak powstaje i jak ją leczyć?
Jak rozpoznać przepuklinę? Jak powstaje i jak ją leczyć?
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie