Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?

Mężczyzna dotyka swoich pleców

Fot: Brian Jackson / fotolia.com

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego lub dyskopatia to medyczne nazwy dolegliwości zwanej potocznie wypadnięciem dysku. Objawem przepukliny kręgosłupa może być umiarkowany lub silny ból, a nawet poważne trudności z poruszaniem. Przepuklina nie zawsze wymaga operacji, ale konieczna jest rehabilitacja.

Przepuklina krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatia), czyli popularne "wypadanie dysku" polega na wysunięciu się galaretowatego jądra dysku (tzw. jądro miażdżyste) poza przestrzeń międzykręgową. Wysunięty dysk uciska na sąsiadujące z kręgami struktury nerwowe, powodując dolegliwości bólowe i ograniczając ruchomość. Dyskopatia to choroba osób o "siedzącym" trybie życia, ale może przytrafić się również aktywnym fizycznie. Przeważnie dotyka osoby po 45. roku życia, choć coraz częściej jest diagnozowana u ludzi młodych.

Zobaczcie, jak wygląda diagnostyka w dyskopatii:

Zobacz film: Diagnostyka w dyskopatii. Źródło: 36,6

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego: objawy

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa to jeden z najczęściej przeciążanych obszarów ciała. Szkodzi mu zwłaszcza siedząca praca, brak ruchu i częste przyjmowanie niewygodnych pozycji. Przepuklina kręgosłupa na odcinku lędźwiowym (lędźwiowo-krzyżowym) stanowi około 70% wszystkich przypadków przepukliny kręgosłupa (pozostałe dotyczą odcinka szyjnego, sporadycznie piersiowego). Przepuklinę poprzedzają zazwyczaj dolegliwości bólowe związane z wypukliną, czyli jej wcześniejszym stadium. Wypuklina polega na nieznacznym wysunięciu się dysku i może również przebiegać całkowicie bezobjawowo. Nieleczona wypuklina prowadzi do powstania przepukliny kręgosłupa, czyli sytuacji, w której nieprawidłowo wysunięte jądro dysku uciska struktury nerwowe sąsiadujące z kręgami i powoduje szereg dolegliwości, do których należą m.in.:

 • umiarkowany lub silny ból kręgosłupa na odcinku lędźwiowym;
 • ból promieniujący do kończyn dolnych (najczęściej jednostronnie);
 • drętwienie oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
 • uczucie mrowienia i skurcze mięśni;
 • rwa kulszowa;
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych;
 • niedowłady nerwów kończyny dolnej;
 • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
 • częściowy zanik mięśni wynikający z nieczynności;
 • kłopoty z poruszaniem - częściowa lub całkowita utrata sprawności.

Już we wczesnym stadium rozwoju przepukliny kręgosłupa objawy mogą w znacznym stopniu pogorszyć komfort życia i utrudnić codzienne czynności. Zlekceważenie przewlekłych bólów kręgosłupa związanych z dyskopatią niemal zawsze sprawia, że objawy będą się nasilać. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego: przyczyny występowania i diagnoza

Powstanie przepukliny krążka międzykręgowego może być spowodowane zarówno brakiem aktywności fizycznej, jak i przeciążeniem kręgosłupa w wyniku np. czynnego uprawiania sportu. Dolegliwość może pojawić się nagle - w wyniku urazu lub wypadku komunikacyjnego. Do popularnych przyczyn i czynników zwiększających ryzyko wystąpienia przepukliny na odcinku lędźwiowym należy:

 • nadmierne przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
 • nadwaga lub otyłość;
 • częste przyjmowanie niewygodnych pozycji;
 • siedzący tryb życia, praca w pozycji siedzącej lub innej obciążającej kręgosłup;
 • przebyte urazy;
 • nieprawidłowości w budowie kręgosłupa i wady genetyczne;
 • osteoporoza.

Diagnoza przepukliny kręgosłupa wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, a także wykonania badań obrazowych. Lekarz może zlecić jedno (a w razie wątpliwości więcej) z badań, takich jak: rezonans magnetyczny (MR), tomografia komputerowa (TK) lub badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego: ćwiczenia czy operacja?

Zależnie od stadium zaawansowania przepukliny kręgosłupa należy wdrożyć leczenie, które polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz napięcia mięśniowego, a także wzmocnienie mięśni tułowia, po to by zapewnić prawidłową stabilizację kręgosłupa. Rehabilitacja może być również uzupełniona o inne zabiegi fizjoterapeutyczne, np. masaże, krioterapię. Zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych stosuje się również pomocniczo leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe i przeciwzapalne). Chirurgiczne metody leczenia wypukliny w odcinku lędźwiowym nie są obligatoryjne. Rehabilitacja przynosi zazwyczaj dobre efekty i leczenie operacyjne nie jest konieczne. Wskazaniem do operacji może być długotrwały brak skuteczności rehabilitacji, silny ból utrudniający poruszanie, poważne ograniczenie ruchomości, paraliże oraz niedowłady kończyn. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Jak prawidłowo siedzieć, aby uniknąć problemów z kręgosłupem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego: profilaktyka

Aby nie dopuścić do wystąpienia przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, osoby szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia schorzenia (np. wykonujące siedzącą pracę) powinny pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Warto również zatroszczyć się o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej pozycji podczas siedzenia, chodzenia oraz snu. Ulgę w dolegliwościach kręgosłupa może przynieść również pływanie na basenie. Warto rozważyć zakup odpowiednio wyprofilowanej poduszki ortopedycznej oraz dobór wygodnego materaca. Osoby będące w trakcie rehabilitacji powinny unikać siedzenia i snu w pozycjach mogących powodować nasilenie bólu. Niewskazane jest również wykonywanie gwałtownych ruchów (np. skłonów) oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
879
47
Polecamy
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Co to jest fitoreksja? Jakie są objawy i jak leczyć to zaburzenie?
Co to jest fitoreksja? Jakie są objawy i jak leczyć to zaburzenie? Dzień Dobry TVN
Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja
Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Wypuklina kręgosłupa - co to jest? Leczenie i rehabilitacja
Wypuklina kręgosłupa - co to jest? Leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Komentarze (1)
David
Kilka dni temu odebrałem wyniki rezonansu magnetycznego odcinka kr. lędźwiowego , który wykonałem ze względu na wypadek komunikacyjny ponad rok temu, okazało się że mam przepuklinę jądra miażdżystego kręgosłupa w wieku 22lat
Codziennie zmagam się z bólem pleców, lubię dużo siedzieć a wiem że to jest nie zdrowe... najgorsze że tak już będzie do końca życia ;(
Czytaj całość
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?