Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeprost: nadmierna ruchomość stawów. Przeprost stawu kolanowego, łokcia i kręgosłupa – objawy i przyczyny 
menu
Polub nas na Facebooku

Przeprost: nadmierna ruchomość stawów. Przeprost stawu kolanowego, łokcia i kręgosłupa – objawy i przyczyny 

NAN

Fot: Stanislav / fotolia.com

Przeprost jest wadą, polegającą na nadmiernej ruchomości stawów oraz zbyt dużej elastyczności skóry. Najczęściej spotykanym rodzajem tej wady jest przeprost kolana, łokcia oraz kręgosłupa. Schorzenie to może być uwarunkowane genetycznie – jest jedną z najczęstszych wad postaw ciała u dzieci. Przeprost niekiedy może być także skutkiem poważnego urazu lub jednym z objawów choroby, np. zespołu Ehelersa-Danlosa. 

Przeprost jest wadą, wymagającą długotrwałej i wieloetapowej rehabilitacji. Bardzo często towarzyszy on różnym chorobom, w tym, m.in.: zespołowi Ehelersa-Danlosa oraz zespołowi Marfana. Niekiedy pojawia się również przy porażeniu mózgowym. Przeprost niekiedy utożsamiany jest z hipermobilnością.

Przeprost kolana – o czym może świadczyć?

Przeprost kolana jest wadą, która nieleczona może doprowadzać do uszkodzenia stawu, w tym przede wszystkim wiązadeł i chrząstki. Schorzenie to polega na nadmiernej ruchomości stawu kolanowego (poza swoją fizjologiczną osią). Przyczyną przeprostu kolana najczęściej są urazy wiązadeł, które powstają w wyniku upadku, wypadku komunikacyjnego lub aktywności fizycznej. Niekiedy przeprost stawu kolanowego może być konsekwencją zaniedbań w wieku dziecięcym. Dzieci mają tendencje do niewłaściwego układania nóg podczas chodu lub spoczynku, co najczęściej skutkuje wadami kręgosłupa, w tym również lordozą, której jednym ze skutków jest przeprost kolan. Schorzenie to może być również wynikiem skłonności genetycznych, przejawiających się nadmierną elastycznością struktur stawowych oraz zbyt słabymi mięśniami, odpowiedzialnymi za stabilność w kolanie. Za przeprost w stawie kolanowym może odpowiadać również blokada stawu skokowego oraz płaskostopie.

Układ kostny - jak działa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Przeprost łokcia

Kolejnym popularnym typem nadmiernej ruchomości stawów jest przeprost łokcia, który charakteryzuje się zbyt dużym zakresem ruchu w łokciu. Podobnie jak przeprost stawu kolanowego, tak i przeprost łokcia, może być wynikiem urazu stawu łokciowego, w tym przede wszystkim wiązadeł lub torebki stawowej. Tego typu kontuzje najczęściej powstają podczas wykonywania codziennych czynności, takich, jak sprzątanie czy gotowanie. Urazy stawu łokciowego najczęściej występują u osób w podeszłym wieku oraz osób, które pracują fizycznie. Przeprostowi łokcia często towarzyszą dolegliwości bólowe oraz niekiedy również obrzęk stawu łokciowego.

Przeprost kręgosłupa

Stosunkowo częstym schorzeniem jest przeprost kręgosłupa, który polega na nadmiernej ruchomości stawów. Jest on niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do złamania kręgosłupa. Najczęściej przeprost ten związany jest ze zmianami zwyrodnieniowo-zniekształcającymi, zachodzącymi w obrębie stawów kręgosłupa. Przyczyną przeprostu kręgosłupa mogą być również urazy, które zwykle spowodowane są: niefortunnym sokiem do wody i wypadkami komunikacyjnymi. Podstawowym objawem przeprostu kręgosłupa jest nadmierna ruchomość stawów, która zachodzi wówczas, gdy wykracza ona poza ustaloną normę.

Zespół nadmiernej ruchomości stawów

O zespole nadmiernej ruchomości stawów można mówić wówczas, gdy mamy do czynienia z jednoczesnym przerostem kolan, łokci oraz kręgosłupa. Najczęściej zespół ten ma podłoże genetyczne – związany jest z nieprawidłową anatomią tkanki, wpływającej na zakres ruchu. Nadmierna ruchomość stawów może być również nabyta, najczęściej w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego w wieku dziecięcym. Zespołem tym zwykle dotknięte są osoby, zawodowo uprawiające balet, akrobatykę lub gimnastykę artystyczną. Nadmierna ruchomość stawów częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z anatomią. Objawy zespołu nadmierne ruchomości stawów pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, mogą mieć wadę kręgosłupa (najczęściej skoliozę i kifozę) oraz uskarżać się na ból stawów. Oprócz tego może pojawić się: poczucie zmęczenia oraz płaskostopie. Wśród długofalowych konsekwencji zespołu nadmiernej ruchomości stawów można wymienić: żylaki, przepuklinę, wypadanie macicy i odbytnicy oraz problemy z zajściem w ciąże.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Zespół Ehlersa-Danlosa a przeprost stawu kolanowego i łokciowego

Jednym z charakterystycznych schorzeń, związanych z przeprostem stawu kolanowego i łokciowego jest zespół Ehlersa-Danlosa. Jest to choroba genetyczna, związana z nadmierną ruchomością stawów. Wynika ona ze zbyt dużego stężenia kolagenu w stawach, a także w wiązadłach i skórze. Oprócz przeprostów charakterystycznym objawem tej choroby są również problemy z gojeniem się ran oraz podatność na różnego typu urazy. Niekiedy zespołowi Ehlersa-Danlosa może towarzyszyć tzw. stopa końsko-szpotawa, która jest wadą wrodzoną, polegającą na szpotawym ustawieniu stóp przy jednoczesnym przywiedzeniu przodostopia. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
14
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć?
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć? Dzień Dobry TVN
Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?
Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć? TVN zdrowie
Spuchnięte kolano:
przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny
Spuchnięte kolano: przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia