Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie

NAN

Fot: Y's harmony / fotolia.com

Pryszcze na plecach to jedna z form trądziku – młodzieńczego lub pospolitego. Trądzik na plecach pojawia się z podobnych powodów, co na twarzy i innych partiach ciała. Jest wynikiem złej diety, zmian hormonalnych i niedoboru odpowiednich składników mineralnych (m.in. cynku).

Pryszcze na plecach powstają poprzez zaleganie w skórze nadmiaru sebum. Mogą być efektem nadpotliwości i noszeniem nieodpowiedniej, nieprzewiewnej odzieży. Trądzik na plecach jest nieestetyczny i wymaga odpowiedniego leczenia – miejscowego lub ogólnego.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Pod wpływem narastającej ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe zatykają się pory, co prowadzi do powstania trądziku. Ten problem dotyczy około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków. Pryszcze na plecach u mężczyzn pojawiają się częściej niż u kobiet – jest to tzw. trądzik skupiony.

U nastolatków powstawaniu pryszczy na plecach towarzyszy tzw. burza hormonów. Ten termin opisuje gwałtowny wzrost wydzielania hormonów, które zaburzają w ten sposób inne mechanizmy. Szalejące hormony są przyczyną intensywnej pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji – zatykania porów. Często są to nie tylko zaskórniki, ale także bolesne grudki przypominające cysty. Zmiany na ogół ustępują po zakończeniu okresu nastoletniego.

U dorosłych powstawanie pryszczy na plecach może mieć wiele innych przyczyn niż zaburzenia hormonalne. Trądzik na plecach oraz w innych partiach ciała może być spowodowany nadpotliwością i niewystarczającą dbałością o higienę. Brak higieny doprowadza do złuszczania się martwego naskórka, mieszania się cząstek naskórka z kurzem i pyłami z otoczenia, natomiast pot sprzyja rozkładowi bakterii. Zatykają się połączone z mieszkami włosowymi ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja to powstawaniu zaskórników i jest pożywką dla bakterii. Powstawanie zaskórników może mieć także podłoże dziedziczne. U mężczyzn pryszcze na plecach może powodować też nadmiar androgenów.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pojawianie się pryszczy na plecach, podobnie jak na twarzy, bywa także efektem stresu. Skóra bardzo silnie reaguje na czynnik stresowy, który powoduje nasilenie pracy gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum zatykającego pory.

Pryszcze na plecach u kobiet mogą powstawać pod wpływem cyklu miesiączkowego. W jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów, natomiast w 23 i 24 dniu następuje gwałtowny wzrost ich aktywności – zwłaszcza progesteronu, który powoduje zwiększoną produkcję łoju. Ujścia gruczołów łojowych zwężają się i przez to utrudniają uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. To z kolei powoduje powstawanie pryszczy i zaskórników, także na plecach.

Przyczyną trądziku na plecach bywa często niewłaściwa dieta – spożywanie fast foodów, przetworzonej żywności i słodyczy. Wywołują go także niektóre leki, w tym antydepresanty oraz leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne oraz źle dobrana antykoncepcja.

Jak pozbyć się pryszczy na plecach?

Pryszczy na plecach nie należy wyciskać. Taka metoda zaostrza zmiany i przedłuża czas gojenia. Ponadto w ten sposób rozprzestrzeniają się bakterie i wywołują powstawanie kolejnych pryszczy.

Leczenie trądziku na plecach należy rozpocząć od ustalenia przyczyny jego powstawania – pomoże to postawić odpowiednią diagnozę i skróci czas leczenia. Jeżeli źródłem są zaburzenia hormonalne, endokrynolog lub ginekolog przepisze na podstawie odpowiednich badań (w tym morfologii i TSH) odpowiednie leki. Poważne postacie trądziku o silnych objawach leczone są antybiotykami.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pozwoli przede wszystkim zwalczyć odpowiednia dieta bogata w cynk. Jego doskonałe źródło stanowią: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki dyni, kasza gryczana i biała fasola. Dziennie należy wypijać 8 szklanek wody, aby wypłukiwać zalegające toksyny.

W procesie pozbycia się pryszczy z pleców niezwykle istotnym aspektem jest higiena. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, zwłaszcza takich, które są przeznaczone specjalnie dla skóry trądzikowej. Pomocne będą środki do pielęgnacji z wyciągami z rumianku i nagietka oraz tonik do przemywania skóry na bazie cytryny, aloesu lub ogórka. Punktowo można nakładać antybakteryjną maść cynkową. Raz w tygodniu warto stosować peelingi – najlepsze będą enzymatyczne, ponieważ nie podrażniają skóry i zmian trądzikowych – oraz kąpiele ziołowe, zwłaszcza z naparami z szałwii, bratka i rumianku. Wyciągi z tych ziół odświeżą i odkażą skórę. Zalecane jest także picie ziołowych naparów trzy razy dziennie do posiłków.

Walce z trądzikiem na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z bawełny i lnu, wysypianie się i pozbycie się źródeł stresu. Kortyzol, hormonalny czynnik stresogenny, nie jest wówczas wydzielany w nadmiarze, dzięki czemu nie zaburza gospodarki hormonalnej.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
261
102
Polecamy
Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym.
Jaki ma związek z depresją?
Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym. Jaki ma związek z depresją? Dzień Dobry TVN
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik pospolity – przyczyny, objawy i leczenie.
Jaką dietę stosować?
Trądzik pospolity – przyczyny, objawy i leczenie. Jaką dietę stosować? TVN zdrowie
Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity
Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity TVN zdrowie
Komentarze (2)
samantha
u mnie pierwsza młodość była jakieś 15 lat temu a nadal pojawiają mi się krosty na plecach. nosi się te delikatne ubrania, myje się codziennie. do tego jeszcze nakładam kremy na trądzik plus myje plecy żelem siarkowym tak jak pisała niżej pani monika. teraz jest już lepiej, ale właśnie po zmianie tych kosmetyków. obecnie nakładam krem z lukrecja, nagietkiem, fiołkiem i wyciągami z kory i liści. co jakiś czas się pojawiają ale o wiele mniej bardzo sporadycznie.
Czytaj całość
monika
mi pomogło zwykłe mydło siarkowe, zauważyłam efekt po krótkim czasie używania
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia