Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prosta metoda na złagodzenie stresu u dziecka poprzez zabawę
menu
Polub nas na Facebooku

Prosta metoda na złagodzenie stresu u dziecka poprzez zabawę

zabawa

Fot.: Hero Images / Getty Images

Zabawki antystresowe pomagają zredukować napięcie nerwowe u dziecka. Często są to jednocześnie zabawki wspomagające rozwój sensoryczny i percepcję (zabawki progresywne). Rozładowanie stresu i rozwój są możliwe dzięki różnego typu gniotkom, kolorowankom i grom zręcznościowym.

Ciągły stres u dziecka może prowadzić do zaburzeń w rozwoju, a także wywoływać objawy fizyczne. Zestresowane dzieci mogą cierpieć na bóle mięśni czy częste bóle głowy. Rozładowywanie stresu u dziecka jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzą m.in. zabawki antystresowe.

Zabawki antystresowe typu gniotek – wydusić złość i stres

Najpopularniejsze zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych to tzw. gniotki. Można je ugniatać czy ściskać, by zauważyć i poczuć zmianę kształtu i faktury. Jednym z bardziej znanych typów gniotków jest piłeczka-winogrono. Po ściśnięciu piłeczki wyłaniają się z niej kolorowe kształty przypominające kiść winogron (baloniki żelowe). Zabawa takim przedmiotem może być bardzo satysfakcjonująca i skutecznie zmniejsza napięcie. Gniotki mają kształty łatwe do ściskania. Popularnym rodzajem gniotka jest gumowy woreczek zawierający sypką substancję, np. mąkę ziemniaczaną. Łatwo można zmienić kształt takiej zabawki i jednocześnie jest na tyle elastyczna, że rozwija mięśnie dłoni i przedramienia.

Do rozciągania nadają się gniotki „Zarobaczone jabłko” oraz „”Rozciągliwy ser z myszkami”. Dodatkowo tego typu zabawki antystresowe ćwiczą zręczność, ponieważ można w nie wkładać i z nich wyjmować dołączone zwierzątka (odpowiednio robaki i myszki).

Zabawki progresywne typu gniotek dostępne są też w wersji dla niemowląt. Są to zwykle maskotki o różnych kształtach i fakturach, a także emitujące np. dźwięki czy światło. W ten sposób maluszek poznaje nowe bodźce i rozwija zmysły, dzięki czemu poprawia się jego percepcja, co sprzyja ogólnemu rozwojowi.

Większe gniotki, np. piłka z frędzelkami (miękkimi wypustkami) nadają się dla młodszych dzieci i są dla nich atrakcyjne. Dziecko bawiące się gniotkami nie tylko rozładowuje stres, ale też ćwiczy nadgarstki i dłonie. Dzięki temu stają się one sprawniejsze, co sprzyja dalszemu rozwojowi i np. przygotowuje do prac manualnych czy nauki pisania. Dodatkowo gniotki pozwalają na poznawanie nowych kształtów, faktur i konsystencji, co także sprzyja rozwojowi. Dlatego gniotki to zabawki progresywne.

Zabawki progresywne i antystresowe absorbujące uwagę

Stres u dziecka pomagają zredukować zabawki antystresowe absorbujące uwagę. W ten sposób dziecko poświęca się zabawie, zapominając o stresorach. Prowadzi to do zrelaksowania malca i zapewnia rozrywkę. Tego typu zabawki antystresowe to np. kolorowanki o wielu szczegółach lub wzorach (dla starszych dzieci) oraz gry zręcznościowe. Oba typy to także zabawki progresywne.

Kolorowanki uczą precyzji ruchów, dobierania kolorów oraz ćwiczą nadgarstki i dłonie. Skutecznie uspokajają, pozwalając tworzyć niepowtarzalne kompozycje kolorystyczne. Dziecko pochłonięte tym zajęciem nie skupia się na tym, co wywołuje u niego napięcie. Zabawki antystresowe w postaci kolorowanek najlepiej sprawdzą się dla dzieci spokojnych i cierpliwych.

Dla maluchów żywiołowych i z deficytami uwagi lepsze są zabawki progresywne wymagające ruchu, jak kolorowa sprężynka „schodząca” po schodach, piłeczki, fidget spinner czy gry zręcznościowe dla dzieci w różnym wieku. Aktywność fizyczna pomaga zredukować stres, jeśli jest odpowiednio ukierunkowana.

Stres u dziecka – objawy, na które należy reagować

Po czym poznać, że dziecko się stresuje? Zwykle objawy nadmiernego napięcia nerwowego u najmłodszych to:

 • częste bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • podenerwowanie,
 • kołysanie się,
 • ssanie kciuka,
 • obgryzanie paznokci,
 • tiki nerwowe,
 • częste oddawanie moczu,
 • napady szału,
 • płaczliwość,
 • masturbacja,
 • problemy ze snem i z zasypianiem,
 • jąkanie się.

Symptomy stresu u dziecka mogą pojawiać się okresowo lub występować ciągle. Po zaobserwowaniu tego typu zachowania i zwyczajów warto skonsultować się z lekarzem, który powinien wykluczyć ich fizjologiczne przyczyny.

Wspieranie dziecka w radzeniu sobie ze stresem – nie tylko zabawki

Stres u dziecka można pomocniczo łagodzić zabawkami antystresowymi, jednak w przypadku ciągle utrzymującego się napięcia nerwowego konieczna może być terapia psychologiczna. Warto też z dzieckiem rozmawiać i budować jego poczucie własnej wartości oraz poświęcać mu uwagę. Sposobem na stres u dziecka jest pomoc w wyciszeniu pod koniec dnia, stworzenie atmosfery ułatwiającej rozluźnienie. 

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Zabawy dla dwulatka – w podróży, w domu, na świeżym powietrzu
Zabawy dla dwulatka – w podróży, w domu, na świeżym powietrzu Dzień Dobry TVN
Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność?
Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla dziecka (0–2 lata)?
Jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla dziecka (0–2 lata)? TVN zdrowie
Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+)
Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+) TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie