Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prof. Łazbuzek: Aspiryna nie chroni przed COVID-19
menu
Polub nas na Facebooku

Prof. Łazbuzek: Aspiryna nie chroni przed COVID-19

Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek

Fot: 36,6

Mimo że do pandemii już trochę się przyczailiśmy i uczymy się z nią żyć, to ciągle pojawiają się teorie spiskowe, które jeszcze bardziej podsycają strach. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek rozprawili się z jedną z nich na live czacie. Ale pandemia nie zdominowała spotkania. O czym jeszcze rozmawiali prowadzący 36,6 °C?

Od pewnego czasu w internecie krąży łańcuszek, który sugeruje, że koronawirus SARS-CoV-2 to tak naprawdę nie wirus, a bakteria. Autorzy rozsyłanej w sieci informacji twierdzą, że chorzy na COVID-19 umierają nie z powodu infekcji, a zakrzepicy. Tym samym, aby się chronić i nie zachorować trzeba łykać aspirynę oraz paracetamol.

Fakt, że koronawirus SARS-CoV-2 może prowadzić do zakrzepicy nie jest żadną nowością i pacjentom z COVID-19 podaje się heparynę, która zapobiega tworzeniu się groźnych zakrzepów. Jednak profilaktyczne łykanie aspiryny czy paracetamolu nie ma najmniejsze sensu i przed niczym nie chroni – mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Czy lęk z nami zostanie?

Choć tego typu teorie można włożyć między bajki, to strach i lęk, z którymi część z nas się zmaga jest już całkiem realny. Z badań przeprowadzonych jeszcze przed pandemią wynikało, że silnego lęku doświadczyło zaledwie 16 proc. młodych ludzi. W czasie pandemii liczba osób, które zmagają się ze stanami depresyjnymi wzrosła o połowę. Czy tak już będzie? Czy lęk, który obudziła w nas pandemia już z nami zostanie?

Procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym mózgu powinny sobie z tym stanem poradzić. Mimo że za rok cały czas będziemy pamiętać pandemię, to będzie on już raczej wspomnieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdej strony media podsycają w nas strach. Ciągle jesteśmy straszeni pandemia, wiele osób jest już zmęczonych tą sytuacją – mówi specjalista.

Cholesterol – jak sobie z nim poradzić?

Najnowsze badania pokazują, że aż 20 mln Polaków ma podwyższony cholesterol, co gorsza zaledwie 6 proc. chorych jest leczonych prawidłowo. Dlaczego?

Walka z wysokim cholesterolem powinna się zacząć od redukcji wagi, zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej. Dopiero do tego trzeb dołożyć leczenie farmakologiczne, najlepiej w postaci statyn. Niestety wielu pacjentów się ich obawia. W ocenie prof. Łabuzka ten lek nie jest uzasadniony.

Każdy lek może wywołać szereg działań niepożądanych. W przypadku statyn może dojść do uszkodzenia wątroby czy mięśni oraz większej podatności na infekcję.

Warto podkreślić, że bóle mięśniowe są bardzo popularną dolegliwością, a jej występowanie zazwyczaj nie ma związku z przyjmowanymi lekami, a raczej z tym, że się nie ruszamy – mówi prof. Łazbuzek.

Paradontoza szkodzi nie tylko zębom

Paradontoza to choroba przyzębia. Do jej rozwoju przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a co za tym idzie bakterie, które bytują w naszej buzi. Badacze coraz częściej mówią, że może mieć ona związek z rozwojem choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów czy nawet chorób serca.

Tak naprawdę nie jest to żadna nowość, od lat mówi się o tym, że zdrowie jamy ustnej wpływ na działanie całego organizmu. Każdy pacjent przed operacją w obrębie układu krążenia np. wszczepienia by –pasów musi w pierwszej kolejności wyleczyć zęby. Jeśli lepsze poznanie tej bakterii pomoże leczyć paradontozę - dodaje specjalista.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
5
Polecamy
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Anna Puślecka namawia do badań.
"Gdy nowotwór wyłapywany jest we wczesnej fazie, można uniknąć chemioterapii"
Anna Puślecka namawia do badań. "Gdy nowotwór wyłapywany jest we wczesnej fazie, można uniknąć chemioterapii" Dzień Dobry TVN
Prof. Krzysztof Łabuzek:
Szczyt zgonów mamy już za sobą
Prof. Krzysztof Łabuzek: Szczyt zgonów mamy już za sobą TVN zdrowie
Prof. Krzysztof Łabuzek:
Deksametazon to żadne odkrycie.
W Polsce lek był stosowany od samego początku
Prof. Krzysztof Łabuzek: Deksametazon to żadne odkrycie. W Polsce lek był stosowany od samego początku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Miruna – jakie ma wartości odżywcze? Jak ją przygotować?
Miruna – jakie ma wartości odżywcze? Jak ją przygotować?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Woda z imbirem – właściwości. Jak ją przygotować?
Woda z imbirem – właściwości. Jak ją przygotować?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?