Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problem z zajściem w drugą ciążę, czyli niepłodność wtórna – z czego wynika?
menu
Polub nas na Facebooku

Problem z zajściem w drugą ciążę, czyli niepłodność wtórna – z czego wynika?

ciąża

Fot. Pekic / Getty Images

Problem z zajściem w drugą ciążę jest częsty. Pary, których dotyczy, bagatelizują go, tłumacząc, że przecież posiadają już potomstwo. Jeśli druga ciąża nie pojawia się po 6 miesiącach regularnego współżycia, może to oznaczać niepłodność wtórną i para powinna zgłosić się do specjalisty.

Decyzja o posiadaniu potomstwa podejmowana jest coraz częściej dużo później niż kiedyś. Na pierwszą ciążę pary często decydują się około 30 roku życia. Tym samym druga ciąża ma miejsce, gdy u kobiety i mężczyzny płodność jest już znacząco obniżona. Pojawiają się wtedy problemy z zajściem w ciążę, które należy leczyć. Bardzo ważne jest odpowiednio szybkie podjęcie działań, które umożliwią zapłodnienie, gdyż wraz z wiekiem liczba komórek rozrodczych maleje.

Dlaczego często pojawia się problem z zajściem w drugą ciążę?

Problem z zajściem w drugą ciążę pojawia się coraz częściej. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) pary, które przez 6 miesięcy regularnego współżycia nie mogą zajść w ciążę, są osobami niepłodnymi. Dziwić może fakt, że u osób, które mają już dziecko, druga ciąża jest utrudniona, jednak jest to możliwe i przez medycynę określane jako niepłodność wtórna. Według statystyk dotyczy ona aż 20% par borykających się z niepłodnością. Problem z zajściem w drugą ciążę nierzadko jest bagatelizowany, gdyż para może stwierdzić, że skoro już posiada potomstwo, to z jej płodnością wszystko jest w normie. Warto jednak podkreślić, że wraz z wiekiem zmienia się wiele czynników, a do tego dochodzi jeszcze szereg zmiennych pochodzących z zewnątrz, takich jak dieta i aktywność sportowa, które na nią wpływają i mogą ją obniżać. Dlatego jeśli po 6 miesiącach regularnego współżycia para nie osiąga sukcesu i kobieta nie zachodzi w upragnioną ciążę, warto zgłosić się do specjalisty, który wdroży odpowiednią diagnostykę leczenia niepłodności, znajdzie jej przyczynę i rozpocznie leczenie.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

„Nie mogę zajść w drugą ciążę” – najczęstsze przyczyny niepłodności wtórnej

Kobiety często zadają sobie pytanie: „dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?” Najczęstszą przyczyną niepłodności wtórnej jest wiek. Warto podkreślić, że wraz z upływem lat u kobiet zmniejsza się liczba komórek jajowych nadających się do zapłodnienia, a także ich jakość – coraz więcej z nich ma wady. Inną przyczyną problemów z zajściem w drugą ciążę jest fakt zwiększania się wraz z wiekiem ryzyka poronień we wczesnych fazach rozwoju płodu. Kolejnym źródłem niepowodzeń może być fakt posiadania zrostów i blizn, które powstały podczas cesarskiego cięcia wykonanego przy pierwszej ciąży, a także uszkodzenie szyjki macicy powstałe podczas porodu siłami natury. 

Do innych, najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w drugą ciążę ze strony kobiety należą m.in.: endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników), zaburzenia hormonalne, stany zapalne i choroby cywilizacyjne (np. cukrzyca, nadciśnienie). Także u mężczyzn wiek jest najczęstszą przyczyną wtórnej niepłodności. Według WHO aż 51% problemów jest wynikiem spadku jakości i ilości nasienia. Aż 33% mężczyzn ma problem z liczbą plemników, a 49% z ich ruchliwością. Oprócz tego panowie mogą również borykać się ze stanami zapalnymi, np. zapaleniem powrózka nasiennego. Podobnie jak w przypadku kobiet niekorzystny wpływ na płodność mają również czynniki zewnętrzne, takie jak nieodpowiednia dieta, stres, zaburzenia snu, brak aktywności sportowej, używki bądź przegrzewanie jąder. Dlatego też, jeśli pojawiają się problemy z zajściem w drugą ciążę, należy zorientować się, jakie badania diagnostyczne wykonać i znaleźć przyczynę trudności. 

Zastanawiając się nad tym, czy łatwiej zajść w drugą ciążę, warto przede wszystkim pamiętać, że 6 miesięcy regularnego współżycia powinno skutkować zapłodnieniem. Jeśli tak nie jest, konieczna jest wizyta u specjalisty i rozpoczęcie diagnostyki. Nie ma odpowiedzi na to, jak szybko zajść w drugą ciążę. Jeśli para zastanawia się, kiedy rozpocząć starania o drugie dziecko, powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim swój wiek i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zwłoka jest w ich sytuacji korzystna.

Objawy drugiej ciąży – czy są takie same jak pierwszej?

Objawy drugiej ciąży mogą być takie same jak pierwszej bądź wręcz przeciwnie – mogą zaskoczyć i być zupełnie inne. Warto podkreślić, że druga ciąża nie oznacza, że brzuch kobiety będzie powiększał się w taki sam sposób, dolegliwości będą identyczne, a poród przebiegnie tak samo jak pierwszy i np. jeśli odbył się siłami natury, to następna ciąża także nie zakończy się cesarskim cięciem. Również pierwsze objawy drugiej ciąży mogą być inne, dlatego też nie należy nastawiać się w żaden sposób na to, jak będzie wyglądał ten okres. Jeśli test ciążowy i badania potwierdziły ciążę, to warto cieszyć się tym czasem, i nie czekać na dolegliwości czy powiększanie się brzucha zgodnie z przebiegiem poprzedniej ciąży.

Zobacz film: Naprotechnologiai jako naturalna metoda leczenia niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka?
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka? Dzień Dobry TVN
Zajście w ciążę - co trzeba wiedzieć? Szanse, komplikacje, skuteczne sposoby
Zajście w ciążę - co trzeba wiedzieć? Szanse, komplikacje, skuteczne sposoby Dzień Dobry TVN
Czym jest niepłodność idiopatyczna? Przyczyny i leczenie
Czym jest niepłodność idiopatyczna? Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie
Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?