Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prawidłowa waga – czy można ją dokładnie określić?

Prawidłowa waga – czy można ją dokładnie określić?

prawidlowa-waga

Fot.: Karin & Uwe Annas / stock.adobe.com

Prawidłowa waga określana jest względem wzrostu i wieku. Szczególnie u dzieci nie da się określić idealnej wagi. Należy zamiast tego zmierzyć dziecko, zważyć, a normy odczytać z siatek centylowych. U dorosłych określa się wskaźnik BMI względem wzrostu.

Większość osób, którym zdarzyło się na przełomie krótkiego czasu przytyć kilka kilogramów, używa pojęcia „najlepiej czułem się, kiedy ważyłem…”. Jak określić prawidłową wagę? Czy zależy ona od wieku, od wzrostu czy może od płci? Nie da się określić konkretnej liczby, która będzie stanowiła wagę idealną. Można jedynie podać zakres dla prawidłowej wagi, natomiast docelowa wartość będzie się różnić względem płci, budowy ciała czy wzrostu.

Prawidłowa waga dziecka

Na prawidłową wagę dziecka ma wpływ wiele czynników. W okresie noworodkowym właściwa masa ciała uwarunkowana jest czynnikami prenatalnymi, czyli m.in. stanem odżywienia matki, wadami genetycznymi płodu, chorobami przewlekłymi matki, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Po urodzeniu, celem określenia prawidłowej wagi ciała, noworodek jest ważony i mierzony. Dolna granica normy dla wagi dziecka urodzonego w terminie wynosi 2,5 kg. Zbyt duża masa ciała to ponad 4 kg. Prawidłowa masa ciała świadczy o prawidłowym stanie odżywienia dziecka. Odpowiednio wczesne rozpoznanie niedożywienia w okresie niemowlęcym pozwala zapobiec zaburzeniom rozwojowym ośrodkowego układu nerwowego.

Podczas każdej wizyty u pediatry lekarz ocenia stan odżywienia dziecka, czyli jego prawidłową wagę. Określa somatyczne i biochemiczne cechy ustroju, które świadczą o prawidłowej podaży pokarmu, jego wchłanialności i odpowiednim metabolizmie. Prawidłowa masa ciała dziecka warunkowana jest przez rodziców. Nie dziedziczy się otyłości, jednak istnieją pewne predyspozycje, dzięki którym dzieci łatwiej rozwijają otyłość przy nieprawidłowym żywieniu. Na prawidłową wagę dziecka mają również wpływ: choroby przewlekłe, wzrost rodziców oraz niedobory witamin i minerałów.

Zobacz film: Jak wygląda walka z otyłością? Źródło: Stylowy Magazyn.

Lekarz podczas wizyty może zmierzyć fałd skóry i tkanki podskórnej w celu określenia rozwinięcia się tkanki tłuszczowej. Do oceny prawidłowej wagi dziecka stosuje się pomiary antropometryczne uwzględniające masę ciała i wzrost. Prawidłowa waga niemowlęcia zależy też od jego masy urodzeniowej. U dzieci ocenia się więc nie tyle aktualną masę ciała, co jej przyrost:

 • dla dzieci w przedziale 0–3 miesięcy prawidłowy przyrost wynosi 30 g/24h,
 • dzieci 4–6 miesięcy przyrastają 20 g/24h,
 • 7–12 miesięcy – 12 g/24h,
 • 13–18 miesięcy – 8 g/24h,
 • 19–24 miesiące – 6 g/24h.

Uogólniając: dziecko powinno do 6 miesięcy od narodzin podwoić swoją urodzeniową masę ciała, a do roku – potroić.

W dalszych etapach rozwoju prawidłowa waga dziecka określana jest na podstawie siatek centylowych. Na siatce centylowej znajdują się krzywe pokazujące, jaki procent dzieci w całej populacji w danym wieku osiąga daną wartość pomiaru. Siatki centylowe znajdują się zawsze na końcu książeczki zdrowia dziecka. Jeśli rodzic lub lekarz regularnie zaznacza przebieg wzrostu i masy ciała, można bardzo szybko określić jakiekolwiek zaburzenia.

Jak obliczyć BMI? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak obliczyć prawidłową masę ciała? Źródło: Klinika urody.

Prawidłowa waga kobiet i mężczyzn a wzrost i wiek

Podstawową metodą określania właściwej masy ciała osób dorosłych jest wyliczenie wskaźnika BMI (z ang. body mass index). Wg jednego dość prostego wzoru określa się zależność pomiędzy masą ciała a wzrostem. Można więc powiedzieć, że wskaźnik ten określa, czy dana osoba ma właściwą wagę względem swojego wzrostu. Skala BMI została ustalona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) następująco:

 • <18 – niedowaga,
 • 18,5–24,9 – prawidłowa waga,
 • 25–29,9 – nadwaga,
 • 30–34,9 – otyłość I stopnia,
 • 25–39,9 – otyłość II stopnia,
 • >40–otyłość III stopnia.

Wskaźnik BMI każdy jest w stanie wyliczyć sobie samodzielnie:

BMI = waga ciała (w kg) / wzrost (w metrach)2

Przedział prawidłowej wartości wagi jest bardzo szeroki. Nie da się więc określić dokładnej liczby. Wszystko zależy od budowy ciała danej jednostki. Osoba umięśniona, dobrze zbudowana, przy wyższym BMI będzie miała wagę prawidłową. Jednak ta sama waga u osoby o tym samym wzroście bez rozbudowanej tkanki mięśniowej tylko z rozwiniętą tkanką tłuszczową nie będzie już wskazywać na idealną wagę.

Prawidłowa masa ciała przy wzroście 160–190 cm

Przy wzroście w przedziale 160–190 cm miarodajny okazuje się wzór Broca.

 • Prawidłowa waga dla kobiet (kg) = [wzrost (cm) – 100] – 15%
 • Prawidłowa waga dla mężczyzn (kg) = [wzrost (cm) – 100] – 10%

Wskaźnik ten, podobnie jak BMI, nie jest dość precyzyjny, ponieważ u osób intensywnie ćwiczących nie będzie prawidłowo określał ich należnej masy ciała.

Do innych pomiarów zalicza się mierzenie obwodu talii i bioder, a następnie określanie ich stosunku. Dla mężczyzn stosunek ten powinien wynosić 0,86, a dla kobiet – 0,95. Można również skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów prawidłowej masy ciała.

Zobacz film: Jakie produkty tuczą najbardziej? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
26
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?