Polub nas na Facebooku
Czytasz: Powiększone brodawki języka – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Powiększone brodawki języka – przyczyny i leczenie

Lekarz bada język i gardło pacjentki.

Fot. webphotographeer / Getty Images

Brodawki językowe mogą ulec powiększeniu, jak i zanikowi w przebiegu różnych procesów patologicznych w jamie ustnej. Nie należy mylić brodawki językowej, będącej prawidłowym tworem błony śluzowej języka, z brodawkami wywołanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego.

Sporą część jamy ustnej zajmuje język. Wyróżnia się w nim nasadę przyczepioną do dna jamy ustnej, trzon, który jest częścią ruchomą, a także czubek. Język pokryty jest błoną śluzową, która od dołu jest gładka, natomiast od góry składa się z brodawek językowych, pełniących funkcje mechaniczne i zmysłowe. Brodawki językowe są fizjologicznym tworem obecnym u każdego zdrowego człowieka, natomiast mogą zostać objęte procesem chorobowym. Nie można mylić brodawek językowych z brodawczakiem, czyli zmianą wywołaną przez wirus HPV (Human papilloma virus).

Co to są brodawki językowe?

Brodawki językowe to twory pełniące liczne funkcje podczas jedzenia. Największe brodawki, brodawki okolone, odpowiadają za odczucie smaku. Ułożone są na granicy nasady i trzonu języka w ilości około 10. Mają dobrze rozwinięte kubki smakowe. Brodawki okolone są otoczone przez rowek, w którym uchodzą drobne gruczoły ślinowe (tzw. gruczoły Ebnera). Gruczoły te są niezbędne, by obmywać brodawki okolone z resztek jedzenie, co pozwala na lepsze odczuwanie smaków. Mają średnice około 2–3 mm, a ich liczba nie przekracza 12.

Na języku znajdują się też brodawki liściaste. Na nich również uchodzą gruczoły Ebnera. Występują w tylnej części języka. Kolejne to brodawki grzybowate, które są mniej liczne, ale za to większe. Ostatni rodzaj brodawek na języku to brodawki nitkowate. Leżą na końcu języka i na jego brzegach.

Powiększone brodawki językowe – przyczyny

Główną przyczyną powiększenia brodawek językowych jest zapalenie bakteryjne lub grzybicze. Zapalenie toczące się w jamie ustnej czy gardle może również przejść na język, wywołując zapalenie brodawek językowych. Nadmierna stymulacja brodawek przez patogeny prowadzi do ich przerostu, co może przypominać czasem nalot na języku, a nie powiększone brodawki. Brodawki językowe mogą ulec powiększeniu również pod wpływem drażniącego działania czynników mechanicznych lub chemicznych. 

Z przerostem brodawek językowych można się spotkać u osób cierpiących z powodu regurgitacji, czyli cofania się treści żołądkowej z powrotem do jamy ustnej. Kwaśny odczyn treści pokarmowej działa drażniąco na język i sprzyja zakażeniom. Osoby, które często wymiotują, mogą również mieć przerośnięte brodawki językowe. U chorych z wymiotami i odwodnieniem można zaobserwować suchy język z powiększonymi brodawkami. Powiększenie brodawek językowych może również współistnieć z niedoborami witamin z grupy B.

Powiększone brodawki z tyłu języka nie zawsze muszą być patologią. Niektórzy nagle po prostu zauważają fizjologicznie u nich występujące większe brodawki językowe.

Leczenie powiększonych brodawek językowych

W leczeniu powiększonych brodawek językowych konieczne jest działanie przyczynowe. Jeśli przyczyną powiększonych brodawek jest zakażenie, konieczna jest poprawa jakości higieny jamy ustnej i stosowanie środków miejscowo odkażających, do płukania jamy ustnej. Preparaty bakterio- lub grzybobójcze zapisane przez lekarza mogą być w formie pędzelka, którym nakłada się lek na powierzchnię języka i ogniska zapalenia. Czasami wystarczające jest płukanie jamy ustnej naparem z rumianku.

Brodawki na języku a brodawczak jamy ustnej

Brodawczak na języku nie ma nic wspólnego z fizjologicznymi brodawkami. Brodawki wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) mogą lokalizować się w każdym miejscu jamy ustnej, w tym również na języku czy pod nim. Leczenie brodawczaka polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
9
Polecamy
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć?
Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku TVN zdrowie
Choroby języka – charakterystyka wybranych przykładów.
Jakie dają objawy?
Choroby języka – charakterystyka wybranych przykładów. Jakie dają objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?