Polub nas na Facebooku
Czytasz: Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej
menu
Polub nas na Facebooku

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej

Kobieta, która ma depresję

Fot: Photo by Rafa Elias / gettyimages.com

Jesienna aura i brak słońca sprawiają, że cześć z nas skarży się na gorsze samopoczucie. Mimo że chandra czy spadek nastroju może pojawić się u każdego z nas, to w momencie, gdy smutek utrzymuje się zbyt długo - warto poszukać pomocy u specjalisty.

Zdaniem specjalistów na gorsze samopoczucie skarży się aż 10 proc. z nas. Co ciekawe, stany depresyjne znacznie częściej pojawiają się u kobiet. To właśnie z myślą o nich uruchomiono specjalną infolinię.

Gdzie szukać pomocy psychologa?

Od 24 września zacznie działać bezpłatna infolinia dla kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą. Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer 800 909 444. Infolinia działa przez dwa dni w tygodniu: w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00)

Dlaczego jesienią dopada nas gorsze samopoczucie?

Kryzys psychiczny może wywołać bardzo wiele czynników. W tym roku źródłem problemu bardzo często są stres i przeciążenie związane pandemią.  Co gorsza, ograniczenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa sprawiły, że kontakt ze specjalistami również jest utrudniony. Dlatego też firma Gedeon Richter i Fundacji Edukacji Społecznej uruchamiają bezpłatną infolinię dla kobiet w trudnym momencie. 

Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym, rozwojowym m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, nieradzenia sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej.

Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy – komentuje Agnieszka Górecka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia Fundacji Edukacji Społecznej.

Jak pandemia wpływ na naszą psychikę?

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że nasze życie stanęło na głowie. Niemal z dnia nadzień musieliśmy przenieść się z pracą czy nauką do domu oraz całkowicie ograniczyć kontakty społeczne. Taka izolacja i liczne ograniczenia nie pozostały bez wpływu na psychikę. Specjaliści są zdania, że pandemia spowoduje, że wiele osób będzie zmagała się z zespołem stresu pourazowego lub stanami lękowymi.

Liczne badania pokazały, że pojawienie się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 budzi w nas ogromny stres i niepokój. W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie firmy wnętrzarskiej Vox aż 14 proc. respondentów przyznało, że w ostatnich miesiącach czuło się źle lub bardzo źle, a 40 proc. – tak sobie.

Dlaczego osób w kryzysie przybywa?

Trzeba podkreślić, że wzrost zapotrzebowania na pomoc psychologiczną czy psychiatryczną nie jest spowodowana tylko pandemią. Specjaliści zgodnie podkreślają, że stres i napięcie, z którymi nie potrafimy sobie poradzić sprawiają, że nasza kondycja psychiczna jest coraz gorsza.

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że prawie 3 proc. Polaków choruje na depresję. To najmniejszy odsetek ze wszystkich krajów europejskich. Eksperci podkreślają jednak, że dane mogą być zaniżone, ponieważ nie wszyscy zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalistów, a to wpływa na statystyki. O skali problemu może świadczyć fakt, że w latach 2013 -2018 sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła aż o 35 proc.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o depresji i jej leczeniu:

Zobacz film: Skąd się bierze depresja i jak ją leczyć? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Pandemia koronawirusa i jej wpływ na psychikę.
Jak radzić sobie z rodzącymi się lękiem i stresem?
Pandemia koronawirusa i jej wpływ na psychikę. Jak radzić sobie z rodzącymi się lękiem i stresem? Dzień Dobry TVN
Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi.
"Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy"
Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi. "Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy" Dzień Dobry TVN
Kryzysy psychiczne nastolatków.
Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy TVN zdrowie
„Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”.
Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji?
„Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”. Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia